Rzecznik Praw Dłużnika? Nie daj się oszukać! On nigdy nie istniał

Dlaczego ktoś wymyślił nieistniejące stanowisko Rzecznika Praw Dłużnika? Sprawdź prawdziwe instytucje, które mogą pomóc Ci wyjść z długu.

Rzecznik Praw Dłużnika? Nie daj się oszukać! On nigdy nie istniał
Rzecznik Praw Dłużnika nie istnieje i nigdy nie istniał. 

Rzecznik Praw Dłużnika może być mylnie utożsamiany z Rzecznikiem Finansowym. NIE jest to jednak to samo!

 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

 

Rzecznik Praw Dłużnika – stanowisko, którego nie ma

Rzecznik Praw Dłużnika – to brzmi dobrze, prawda? Sama nazwa może wydawać się zbawieniem dla osób zadłużonych. Na żadnej stronie instytucji państwowej nie znajdziemy jednak takiej funkcji.

Więc o co chodzi?

Jedna z firm windykacyjnych w 2015 roku informowała o powołaniu Rzecznika Praw Dłużnika, który miał pomagać zapożyczonym osobom.

Zainteresowani naprawdę mogli uwierzyć w istnienie takiego stanowiska. Firma, kontaktując się z dłużnikami, wręcz zachęcała do kontaktu z rzecznikiem, podając numer kontaktowy na ulotce. Profesjonalnie wyglądała również strona internetowa, która mogła sprawiać wrażenie niezależnej od firmy windykacyjnej instytucji.

Okazało się jednak, że taka funkcja nigdy nie istniała. Rzekomy rzecznik był osobą, która zamiast pomagać, dążyła do oddania pieniędzy przez dłużnika.

Kontrowersyjna sprawa odbiła się dość szerokim echem, a firma usunęła funkcję rzekomego rzecznika oraz zamknęła jego stronę internetową.

 

Mam problemy z długiem – kto może mi pomóc?

Idea Rzecznika Praw Dłużnika wydaje się słuszna, ale obecnie takiej funkcji nie ma. Czasami windykatorzy lub komornicy zdecydowanie przekraczają swoje uprawnienia, a dłużnicy nie czują się sprawiedliwie traktowani. Co wtedy? Sprawę można przekazać na policję lub do sądu. Dłużnik pomocy może szukać także w następujących miejscach:

  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontakt: 801 440 220 lub 22 290 89 16; strona internetowa: www.uokik.gov.pl;
  • Rzecznik Finansowy. Kontakt: 22 333 73 27; strona internetowa: www.rf.gov.pl;
  • Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego. Kontakt: 22 262 40 54; strona internetowa: www.knf.gov.pl;

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation