Przeciętny Polak używa usług fintechowych... i nie ma o tym pojęcia. A Ty?

Nowe technologie rozwijają się w błyskawicznym tempie. Ważną rolę na rynku odgrywa FinTech. Czym jest i dlaczego Polacy nie wiedzą, że z niego korzystają?

Przeciętny Polak używa usług fintechowych... i nie ma o tym pojęcia. A Ty?

Grupa IQS na zlecenie Banku Millenium przeprowadziła badania dotyczące wiedzy i preferencji Polaków dotyczących finansów oraz nowych technologii. Pod lupę wzięto ludzi w wieku 16-40 lat, nazywanych czasem Millenialsami lub Pokoleniem Y.

Najprościej mówiąc, FinTech to firmy świadczące usługi finansowe za pomocą Internetu. To połączenie dwóch angielskich słów: Financial i Technology. Czyli dosłownie: to połączenie usług finansowych i technologicznych. 

 

Polacy nie wiedzą, co to FinTech

Chociaż firmy oferujące rozwiązania fintechowe są w Polsce coraz bardziej popularne, to niewielu ankietowanych słyszało o samym pojęciu.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, Polacy w wieku 16-40 w zdecydowanej większości nie wiedzą, czym jest FinTech. Aż 89% respondentów twierdzi, że nie korzysta z takich usług.

 

PPL_2red.png

Chcesz płacić mniej za kredyt?

Dowiedz się, jak to zrobić, poprawiając swoją ocenę kredytową. W darmowym poradniku Akademii FinAi nasi eksperci wyjaśniają tajniki tańszych ofert kredytowych!

 

Nie wiesz, ale korzystasz lub słyszałeś

Biorący udział w ankiecie z pewnością będą zdziwieni, jeśli dowiedzą się, czym jest FinTech. Wydaje się, że większość z nich korzystała lub słyszała o sektorach, wchodzących w usługi fintechowe. Co do nich należy?

Do usług FinTech należą m.in.:

  • Rozwiązania komunikacyjne, np. Uber;
  • Obsługa płatności online, np. PayU;
  • Analiza danych podczas operacji finansowych, np. BIK;
  • Pożyczki online, np. Vivus;
  • Bankowość mobilna i e-bankowość, np. mBank;
  • Platformy aukcyjne, np. Allegro;
  • Kantory internetowe, np. Cinkciarz;

Zdziwieni? Pojęcie FinTech jak widać nie jest znane, jednak same usługi fintechowe znane są praktycznie każdemu. Polacy korzystają z usług fintechowych, np. kupują bilety online, zamawiają jedzenie przez Internet, logują się na swoje konta bankowe czy biorą pożyczki przez Internet.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation