Przeciętny Polak używa usług fintechowych... i nie ma o tym pojęcia. A Ty?

Nowe technologie rozwijają się w błyskawicznym tempie. Ważną rolę na rynku odgrywa FinTech. Czym jest i dlaczego Polacy nie wiedzą, że z niego korzystają?

Przeciętny Polak używa usług fintechowych... i nie ma o tym pojęcia. A Ty?

Grupa IQS na zlecenie Banku Millenium przeprowadziła badania dotyczące wiedzy i preferencji Polaków dotyczących finansów oraz nowych technologii. Pod lupę wzięto ludzi w wieku 16-40 lat, nazywanych czasem Millenialsami lub Pokoleniem Y.

Najprościej mówiąc, FinTech to firmy świadczące usługi finansowe za pomocą Internetu. To połączenie dwóch angielskich słów: Financial i Technology. Czyli dosłownie: to połączenie usług finansowych i technologicznych. 

 

Polacy nie wiedzą, co to FinTech

Chociaż firmy oferujące rozwiązania fintechowe są w Polsce coraz bardziej popularne, to niewielu ankietowanych słyszało o samym pojęciu.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, Polacy w wieku 16-40 w zdecydowanej większości nie wiedzą, czym jest FinTech. Aż 89% respondentów twierdzi, że nie korzysta z takich usług.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Nie wiesz, ale korzystasz lub słyszałeś

Biorący udział w ankiecie z pewnością będą zdziwieni, jeśli dowiedzą się, czym jest FinTech. Wydaje się, że większość z nich korzystała lub słyszała o sektorach, wchodzących w usługi fintechowe. Co do nich należy?

Do usług FinTech należą m.in.:

  • Rozwiązania komunikacyjne, np. Uber;
  • Obsługa płatności online, np. PayU;
  • Analiza danych podczas operacji finansowych, np. BIK;
  • Pożyczki online, np. Vivus;
  • Bankowość mobilna i e-bankowość, np. mBank;
  • Platformy aukcyjne, np. Allegro;
  • Kantory internetowe, np. Cinkciarz;

Zdziwieni? Pojęcie FinTech jak widać nie jest znane, jednak same usługi fintechowe znane są praktycznie każdemu. Polacy korzystają z usług fintechowych, np. kupują bilety online, zamawiają jedzenie przez Internet, logują się na swoje konta bankowe czy biorą pożyczki przez Internet.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation