Polskie rodziny zmniejszają swoje długi

Według analizy przeprowadzonej przez BIG InfoMonitor oraz BIK, co trzecia rodzina korzystająca z programu 500+ wyplątała się z długów lub znacząco je zmniejszyła. Części osób to wsparcie pozwoliło uniknąć pożyczenia pieniędzy, a co dziesiąta rodzina deklaruje, że dzięki programowi zwiększyła zdolność kredytową.

Polskie rodziny zmniejszają swoje długi

Badanie wykonane zostało przez ARC Rynek i Opinia w sierpniu 2017 r. na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Przepytano 850 osób, które korzystają z programu. Jak podaje BIG InfoMonitor – zmalał odsetek dłużników, których zobowiązanie nie przekracza 2 tys. złotych (czyli stosunkowo niewielkie zadłużenie, które najłatwiej było spłacić dzięki 500+).

 

Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?

Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

„Gra o tron” - to dla wielu serial, który można postawić obok „Twin Peaks” czy „Breaking Bad”. Zbliża się 7 sezon „Gry o tron”, a my... poruszamy ten temat na swój, finansowy sposób :)

 

Pod koniec marca 2016 r. odsetek osób z takimi zaległościami w BIK i w BIG InfoMonitor wynosił 32,2%, a pod koniec czerwca 2017 już 29,8. 

Większa zdolność kredytowa

Co dwudziesty respondent podaje, że 500+ pomogło mu w zwiększeniu zdolności kredytowej, dzięki czemu mógł pożyczyć od banku więcej niż wcześniej. 27% ankietowanych uważa, że dzięki środkom z programu udało im się uniknąć pożyczania pieniędzy od firm pożyczkowych.

Dla kogo pieniądze z programu 500+?

Większość ankietowanych, bo aż ¾, twierdzi, że idą one głównie na potrzeby dzieci. W dalszej kolejności (26% respondentów) podaje, że to pieniądze przeznaczone na zaspokajanie potrzeb całej rodziny. Nie dziwi to, że tylko 2% rodziców przyznaje, że to głównie oni czerpią korzyści z tych środków.

Na co są wydawane pieniądze z 500+?

Program finansowy kosztuje państwo 2,1 miliarda miesięcznie i w pierwszej kolejności przeznaczony jest na odzież i edukację. Pieniądze pozwalają też na kupienie przez rodzinę lepszej żywności, a także zorganizowanie wakacji. W dalszej kolejności: oszczędzanie, zabawki, rozrywka i kultura. Respondenci wspominali też o tym, że 500+ przeznaczali na poprawienie warunków mieszkaniowych oraz spłatę zobowiązań finansowych.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation