Każą Ci spłacić przedawniony dług? Sprawdź, czy musisz!

Dostałeś informację, że musisz spłacić jakiś stary dług wraz odsetkami i nie wiesz, o co chodzi? Podejrzewasz, że to przedawniona sprawa? I czy egzekwowanie takich długów jest zasadne? Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozwiązać ten problem.

Każą Ci spłacić przedawniony dług? Sprawdź, czy musisz!

Czemu firmy windykacyjne wysyłają wezwania do zapłaty odnoszące się do starych długów? Bo pakiety takich zadłużeń do „odkupienia” są bardzo tanie. Oczywiście przedawnienie nie oznacza tego, że dług znika, tylko staje się tak zwanym zobowiązaniem naturalnym – wciąż istnieje, ale jego uregulowanie zależy od woli dłużnika.

Warto wiedzieć, że roszczenie związane z zapłatą za np. rachunki telefoniczne przedawnia się trzy lata po upływie terminu płatności wskazanego w umowie. Nie oznacza to, że wierzyciel zaniecha procedury odzyskiwania pieniędzy (wciąż może wytoczyć o nie powództwo lub zawrzeć informacje w Biurze Informacji Gospodarczej), ale warto w tym przypadku wiedzieć, jaki jest status zadłużenia.

Dotychczas jeśli firma windykacyjna podała Cię do sądu, musiałeś przed nim udowodnić, że dług jest przedawniony. Przepisy mówią, że sąd weźmie to pod uwagę, ale jeśli dłużnik sam to wskaże. Teraz może się to zmienić.

Nowe prawo może to uprościć

Nowy projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości bierze pod uwagę taką sytuację, że do sądu trafia sprawa dotycząca przedawnionego długu. Według pomysłu sąd musiałby sprawdzać, czy roszczenie się przedawniło i po analizie dokumentów stwierdziłby, czy można sądownie wymagać spłaty. W takim wypadku żadna czynność dłużnika nie będzie do tego celu potrzebna. W projekcie zapisano też, że w wyjątkowych sytuacjach sąd mógłby nie brać pod uwagę przedawnienia – jeśli wymagają tego szczególne względy.

Dostałem monit z banku – co teraz?

Dostałem monit z banku – co teraz?

Zapomniałeś spłacić raty kredytu lub Twoja sytuacja finansowa Ci na to nie pozwala? Bank wysłał Ci monit? Dowiedz się, jak zachować się w tej sytuacji.

Nowe przepisy chcą zając się również procedurami egzekucji komorniczej z zajętego rachunku. Elektronicznie zajęte środki nie trafią więc do komornika przed upłynięciem 7 dni. Ten wydłużony czas pozwoli konsumentowi wnieść powództwo o pozbawienie wykonalności, jeśli zadłużenie się przedawniło lub jest pomyłką.

Co zrobić, gdy wymagają od Ciebie spłaty przedawnionego długu?

  • Zachowaj wszystkie związane ze sprawą dokumenty i listy, bo mogą Ci się przydać podczas wyjaśniania sprawy z firmą windykacyjną i sądem.
  • Jeśli nie jesteś pewny, czy zadłużenie się przedawniło, warto zadzwonić na bezpłatną Infolinię Konsumencką przy Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich.
  • Reaguj w związku ze sprawą: skontaktuj się z firmą windykacyjną, a jeśli skieruje ona sprawę do sądu, podejmij obronę. Masz do tego prawo.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation