Czy Polacy są uczciwi? Jaka jest „moralność finansowa” rodaków?

Jak reagujemy na próbę przestępstw finansowych? Czy Polacy w szczególnych sytuacjach dają przyzwolenie na oszustwa związane z pieniędzmi?

Czy Polacy są uczciwi? Jaka jest „moralność finansowa” rodaków?

Raport „Moralność Finansowa Polaków” sporządzony przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych dość jasno stwierdza, jak rodacy oceniają oszustwa finansowe. Krótko mówiąc: nie lubimy, gdy ktoś dopuszcza się kłamstw związanych z tematyką finansów. Jednak czy wszyscy Polacy są „do bólu” uczciwi? Oto wnioski, które płyną z raportu:

 

1. Dodatkowe pieniądze od kasjera? Czemu nie?

Prawie 20% Polaków nie widziałoby problemu, gdyby kasjer pomylił się na ich korzyść. Niemal 1/5 ankietowanych chętnie przyjęłaby dodatkowe pieniądze.

 

2. Oszukujesz bank, żeby dostać kredyt?

Boisz się, że nie otrzymasz kredytu, bo spłacasz prywatną pożyczkę? A może podałeś, że masz dwójkę, a nie czwórkę dzieci? Bank przed udzieleniem Ci kredytu ocenia Twoją zdolność kredytową, na którą wpływ ma wiele czynników. Niektórym Polakom nie przeszkadza, gdy ktoś zataja informacje o sobie, jeśli ich podanie może przeszkodzić w otrzymaniu kredytu.

17% ankietowanych toleruje, gdy ktoś ukrywa niektóre informacje o sobie, podczas starania się o kredyt.

3. A co z wyłudzaniem wyższych odszkodowań?

Spalił Ci się dom lub zostałeś okradziony? Niemal 15% respondentów daje przyzwolenie moralne na zawyżenie wielkości szkód w celu zyskania większego odszkodowania.

 

4. Pożyczyłeś pieniądze? To je oddaj

Aż 97% ankietowanych uważa, że oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym. Jak pokazują dane z raportu, Polacy wręcz nie cierpią, gdy ktoś nie oddaje pożyczonych pieniędzy lub innych dóbr.

 

5. Oszuści i wyłudzacze danych? Na to nie ma przyzwolenia

98,5% respondentów uważa, że wyłudzanie danych jest niemoralne i nie można go w żaden sposób usprawiedliwić.

 

6. Celowo zmieniasz rachunki bankowe?

Komornik „dobija się” do Twoich środków? Zmieniasz rachunki bankowe, aby nie zabrał Ci pieniędzy? 15% Polaków daje przyzwolenie na takie zachowanie.

 

7. Nie wszyscy chcą płacić podatek

Aż 33% Polaków daje przyzwolenie na to, by ktoś płacił gotówką bez rachunku, w celu uniknięcia płacenia VAT.

 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

 

8. Na pomoc do rodziny

Masz problem ze spłatą długów? Od czego jest rodzina? Niemal 1/3 respondentów uważa, ze można usprawiedliwić sytuację, w której ktoś przepisuje majątek na rodzinę, by uciec przed firmą windykacyjną.

 

9. Na co godzimy się najczęściej?

Najczęściej godzimy się na pracę bez żadnej umowy, gdy ktoś ma problem ze spłatą zobowiązań. Aż 35,6% respondentów nie widzi problemu, gdy ktoś pracuje „na czarno”, aby uniknąć ściągnięcia długów z pensji.

 

GŁÓWNE WNIOSKI

Przede wszystkim większość Polaków nie widzi usprawiedliwienia dla osób, które oszukują inne osoby prywatne. Natomiast rodacy dają większe przyzwolenie na oszustwa wobec firm, instytucji finansowych, czy agencji ubezpieczeniowych.

Dlaczego tak się dzieje? Mówią o tym dane z raportu, według których 92,2% Polaków uważa, że oferty instytucji finansowych zawierają niedomówienia i haczyki. Aż 62,2% Polaków oficjalnie przyznało, że nie ufa instytucjom finansowym!

 

PODSUMOWANIE

  1. Polacy uważają, że spłacanie długów jest obowiązkiem moralnym.
  2. Nie dajemy przyzwolenia na działanie oszustów i wyłudzaczy kredytów.
  3. Niemal 1/5 Polaków może nie oddać pieniędzy kasjerowi, gdy ten pomyli się na ich korzyść.
  4. Ponad 35% respondentów rozumie, gdy ktoś pracuje „na czarno”, aby uniknąć ściągnięcia długów z pensji.
  5. Polacy nie dają przyzwolenia na oszukiwanie współobywateli.
  6. Rodacy są dość liberalni w kwestiach oszustw wobec instytucji finansowych, ponieważ ponad 60% ankietowanych im nie ufa.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation