Chroń się przed Lokim! Nowe, złośliwe oprogramowanie w natarciu

Loki to nordyckie bóstwo słynące ze złośliwości. Co, oprócz nazwy, łączy mitologicznego dowcipnisia z nowym trojanem bankowym? Właśnie wspomniana złośliwość. Wirus nie tylko blefuje, ale również wyrządza poważne szkody. W ciągu kilku dni udało mu się narobić strat na 1,5 miliona dolarów.

Chroń się przed Lokim! Nowe, złośliwe oprogramowanie w natarciu

Mitologiczny Loki pojawił się ostatnio w filmie „Thor: Ragnarok” i popisywał się umiejętnością znikania oraz podszywania się pod innych. LokiBot działa podobnie – imituje aplikacje bankowe, a potem dezinformuje użytkowników, doprowadzając do sytuacji, w której nieświadomi klienci banku podają mu jak na tacy swoje hasło oraz login. Co różni tego wirusa od zwykłych, szkodliwych aplikacji czy zwykłych ransomware (trojanów żądających okupu)? Otóż podobnie jak w przypadku prawdziwego Lokiego – nie kończy na jednym psikusie. Ta bestia ma dwie twarze.

Zdobyć pieniądze od razu albo wziąć zakładnika

LokiBot imituje nie tylko aplikacje bankowe, ale również Skype’a, WhatsAppa czy Outlooka, a następne wysyła powiadomienia, które rzekomo pochodzą od tych powszechnie używanych narzędzi.

 

Chcesz „mocne” hasła i PIN-y? Oto druga lekcja mnemotechniki

Chcesz „mocne” hasła i PIN-y? Oto druga lekcja mnemotechniki

Wyjaśniliśmy już, czym są mnemotechniki, czyli sposoby zapamiętywania haseł i kodów PIN. Przejdźmy więc do kolejnych technik pamięciowych. Te koncentrują się tylko na cyfrach

 

Co to oznacza dla użytkownika? Dezinformację – klient banku otrzymuje wiadomość, że przelano na jego konto pieniądze lub ktoś właśnie się do niego loguje. Kiedy próbujemy się zalogować do aplikacji bankowej, szkodnik wysyła login i hasło niepożądanym osobom, którzy w mgnieniu oka „czyszczą” środki na koncie.

Mało tego – program potrafi się też replikować, wysyłać spamerskie wiadomości SMS, a także próbuje różnymi kanałami zainfekować tyle urządzeń, ile tylko się da. To nie wszystko – w przypadku nieuzyskania uprawnień administratora na sprzęcie oraz nieudanego wyłudzenia pieniędzy, trojan… zmienia się w oprogramowanie żądające okupu w wysokości 100 dolarów płatnych w bitcoinach! W przeciwnym razie grozi, że ujawni informacje, jakoby na naszym smartfonie znajdowała się pornografia dziecięca. Na szczęście jest to jedynie straszak niemający potwierdzenia w rzeczywistości.

Jak się bronić?

Jeśli program otrzyma uprawnienia administratora, należy przywrócić bezpieczną wersję systemowi operacyjnemu Android, czyli przywrócić ustawienia fabryczne. Ustrzec się przed Lokim można, stosując się do kilku reguł:

  • Nie instaluj oprogramowania z nieznanego źródła i nie klikaj w podejrzane linki;

  • Weryfikuj nietypowe wiadomości i podejrzane komunikaty na swoim sprzęcie;

  • Zainstaluj dobrego antywirusa w telefonie i na tablecie i aktualizuj jego bazę danych.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation