Banki chcą podniesienia limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN z 50 do 100 zł

Lata temu ustalono, że limit płatności zbliżeniowych w Polsce to maksymalnie 50 złotych. Jedni uważają, że to za mało, a inni, że w sam raz, bo potencjalni złodzieje nie zdążą nas narazić na koszty. Technologia "przyjęła się" i aż 64% transakcji z użyciem karty płatniczej ma właśnie taką formę.

Banki chcą podniesienia limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN z 50 do 100 zł

Polubiliśmy tę formę płatności. Jest wygodna, nie wymaga wklepywania kodu PIN, a cały proces trwa kilkanaście sekund, co ułatwia zakupy w długich kolejkach do kasy. Wprawdzie w niektórych bankach limit jest jeszcze niższy niż 50 zł, jednak „przyjęto”, że taka będzie górna granica przy tego typu płatnościach. Powyżej 50 zł wciąż można płacić, zbliżając kartę, ale trzeba wpisać już kod PIN. Tak było dotychczas

Sto złotych – też bezpiecznie

Z ankiet wynika, że Polacy chcą jednak większego limitu w transakcjach zbliżeniowych. Pierwsi byli Brytyjczycy, którzy w 2015 roku otrzymali możliwość jego podniesienia z 30 funtów do 50, a ponoć zgłaszana jest propozycja, aby limit był jeszcze wyższy. Organizacje płatnicze, idąc za pomysłem Anglików, zaproponowały więc polskim bankom, żeby umożliwiły płatność zbliżeniową do 100 złotych. Te odniosły się do sprawy pozytywnie, argumentując to stosunkowo niewielką liczbą oszustw przy użyciu transakcji zbliżeniowej.

 

Kradzież karty płatniczej - co dalej?

Kradzież karty płatniczej – co dalej?

Ukradli Ci kartę płatniczą? A może po prostu ją zgubiłeś i nie możesz znaleźć? Oto, co powinieneś zrobić.

 

Od kiedy?

Na razie jednak trwają tylko rozmowy i nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzony nowy limit. Banki rekomendują jego podniesienie. Argumentują to tym, że został on ustalony jeszcze przed dziesięcioma laty, kiedy technologia na rynku była jeszcze świeża, a użytkownicy nie byli do końca przekonani do tej formy płatności. 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation