Kradzież danych osobowych – jak się przed nią uchronić? [Krok po kroku]

Oto 5 sposobów: jak chronić się przed kradzieżą danych osobowych?

Kradzież danych osobowych - jak się przed nią uchronić?

Jak chronić się przed kradzieżą danych osobowych?

  1. Nie podawaj swojego numeru PESEL byle gdzie i byle komu, zwłaszcza w internecie. Uważaj też na dokumenty - kradzież dowodu osobistego może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
  2. Zachowaj czujność w internecie. Nie wypełniaj podejrzanych formularzy internetowych – często się zdarza, że „udają” one strony bankowe.
  3. Kup niszczarkę i wkładaj w nią tę korespondencję, w której mogą znajdować się dane osobowe.
  4. Włącz monitorowanie rejestru KRD. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie mailowe lub SMS-owe wtedy, kiedy ktoś zada pytanie o Twoją historię kredytową. To darmowa usługa, którą możesz włączyć na stronie www.konsument.krd.pl.
  5. Możesz też włączyć alerty BIK na stronie www.bik.pl – nie jest to usługa darmowa, ale dodatkowo zabezpieczy Cie przed niepożądanymi osobami, które spytają o Twoją historię kredytową.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation