Zlecenie stałe a polecenie zapłaty – czym się różnią?

Czy ustawienie zlecenia stałego i polecenia zapłaty jest bezpieczne? Która opcja okaże się korzystniejsza w konkretnym przypadku?

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty - czym się różnią?

Co miesiąc musisz przelać pieniądze za prąd, wodę, abonament telefoniczny, oddać ratę kredytu? Masz dość wpisywania szeregu cyferek tworzących numer konta? Z pomocą przyjdą automatyczne przelewy wykonywane za nas przez bank.

Zlecenie stałe i polecenie zapłaty to nie jest to samo. Zlecenie stałe zawsze wynosi tyle samo i jest obsługiwane przez Ciebie, zaś polecenie zapłaty wykonywane jest przez usługodawcę, np. dostawcę energii elektrycznej.

Zlecenie stałe

Wynajmujesz mieszkanie i każdego miesiąca przesyłasz właścicielowi taką samą sumę za czynsz? Z pomocą przyjdzie zlecenie stałe. Wystarczy, że na swoim koncie ustawisz kwotę, która ma być przelewana na konkretny rachunek każdego miesiąca, kwartału czy roku. Zlecenie stałe idealnie spisze się, gdy cyklicznie musisz dokonywać przelewów na tę samą kwotę.

Polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty to opcja trochę bardziej skomplikowana, okraszona pewnego rodzaju ryzykiem. Od zlecenia stałego różni się tym, że kwota przelewu może się zmieniać. Polecenie zapłaty sprawdzi się, gdy musisz opłacać rachunek za prąd czy abonament telefoniczny.

Polecenie zapłaty nie zawsze jest dostępne, gdyż oferują je zazwyczaj dość duże instytucje.

 

Jak bank wykorzystuje moje dane osobowe?

Jak bank wykorzystuje Twoje dane osobowe?

Dbasz o swoją prywatność? Boisz się, że Twoje dane osobowe trafią w niewłaściwe ręce? Jak bank wykorzystuje Twoje dane osobowe?

 

Jak to ustawić?

Polecenie zapłaty ustalasz ze swoim usługodawcą. Musisz podpisać umowę, że chcesz regulować płatności w taki sposób. Ty będziesz mieć problem z głowy, bo każdego miesiąca z Twojego konta pobierana będzie kwota, którą akurat musisz oddać w danym czasie.

Oczywiście usługodawca może pobrać sumę wyższą, niż podał na fakturze, jednak takie praktyki nie są powszechne. Tak czy siak – uważaj. Polecenie zapłaty radzimy stosować tylko, jeśli mamy zaufanie do danej firmy.

Cykliczne opłaty z góry – to się opłaca?

Tak, taka usługa to ogromne udogodnienie. Szczególnie przydają się, gdy jesteś na wakacjach, a ostatnią rzecz, o której masz zamiar myśleć, to opłata rachunków. Jednak taka opcja korzystna jest zawsze, bo nie musisz za każdym razem zaprzątać sobie głowy pytaniem, czy zapłaciłeś rachunek za prąd.

PODSUMOWANIE

  1. Zlecenie stałe to nie jest polecenie zapłaty.
  2. Zlecenie stałe ustalone jest zawsze na tę samą kwotę.
  3. Polecenie zapłaty może różnić się sumą każdego przelewu.
  4. Polecenie zapłaty wykonywane jest przez usługodawcę, np. naszą sieć telefoniczną.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation