Zgubiłem dowód - czy dostanę kredyt?

Co się stanie, jeśli zgubię dowód osobisty? Czy wzięcie kredytu na inny dokument ze zdjęciem - na przykład paszport - jest możliwe?

Czy da się wciąć pożyczkę lub paszport na prawo jazdy?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: to zależy. Od czego? Od banku, w którym starasz się o kredyt gotówkowy. Niektóre banki zgadzają się w wyjątkowych sytuacjach na kredyt konsumencki na paszport, jednak przed rozpoczęciem starania się o kredyt należy jednak zadbać o aktualny dowód osobisty.

Dlaczego? Bo banki z reguły jednak żądają numeru i serii dowodu osobistego. Tego typu informacje są zawarte jedynie na dowodach osobistych. Najlepiej więc - przed przystąpieniem do kredytu - zadzwonić do banku, w którym planujemy się zapożyczyć i zapytać o te kwestie.

Co więc zrobić, jeśli nie mamy dowodu osobistego, bo go np. zgubiliśmy lub straciliśmy w wyniku kradzieży? Wtedy powinniśmy możliwie najszybciej zacząć starać się o nowy dowód w urzędzie gminy (jeśli znajdujesz się na terenie Polski) lub w ambasadzie (jeśli znajdujemy się za granicą).

Pamiętaj też, że jeśli ukradziono Ci dowód osobisty, natychmiast powinieneś zgłosić to na policję. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej - Twój dowód w niepowołanych rękach może narobić Ci szkód!

Pamiętaj też, by nigdy nie brać kredytu ani pożyczki na skradziony dowód! Zwłaszcza, jeśli już zdążyłeś zgłosić do urzędu utratę dokumentu.

Natomiast mniejsze problemy napotkasz, jeśli będziesz starał się o kredyt w banku, w którym już się o niego starałeś. Wtedy możliwe, że nie będziesz musiał ponownie wypełniać formularza, w którym deklarowałeś dane zawarte w dowodzie osobistym.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation