Zadatek czy zaliczka? Co wybrać? Czym się różnią?

Co wybrać w przypadku kredytu hipotecznego?

Zadatek czy zaliczka? Co wybrać? Czym się różnią?

Czym są zadatek i zaliczka?

Zaliczka – to opłata dokonana przed zawarciem umowy. Suma zaliczki jest częścią opłaty za usługę – np. jeśli kupujemy telefon na raty, a zaliczka wyniosła 300 złotych, to ta suma idzie na spłatę telefonu.

Zadatek – to zabezpieczenie spłaty usługi, które również idzie w poczet wynagrodzenia. Jeśli strona wpłacająca zadatek nie będzie się chciała wywiązać z umowy, straci zadatek. Jeśli z kolei osoba otrzymująca zadatek nie wywiąże się z umowy, drugiej stronie należeć się będzie dwukrotność sumy zadatku. Wysokość zadatku to zwykle 10-20% łącznej sumy.

 

Bankomaty to przeżytek?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy: weźmiesz kredyt gotówkowy czy zdecydujesz się na kartę kredytową? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze.

 

Co wybrać w przypadku kupna mieszkania?

Zadatki i zaliczki są często związane są z umowami przedwstępnymi sprzedaży mieszkań. Co wybrać, jeśli planujemy kupno lokum i musimy zdecydować się na zadatek lub zaliczkę?

To zależy od naszych potrzeb i sytuacji osobistej. Jeśli chcemy mieć względny „luz” przy wycofywaniu się z umowy przedwstępnej kredytu hipotecznego, powinniśmy wybrać zaliczkę. Natomiast jeżeli możliwości wycofania się nawet nie bierzesz pod uwagę i wiesz na 100%, że chcesz to konkretne lokum – zadbaj o zadatek! Wtedy kontrahent kilka razy zastanowi się przed wycofaniem się z umowy, bo będzie Ci musiał zwrócić dwukrotność zadatku.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation