Wybierasz się do banku po kredyt gotówkowy? Jakie dokumenty musisz wziąć ze sobą?

Czeka Cię pierwszy kredyt, ale nie wiesz, jakie czekają Cię formalności? Wbrew pozorom nie jest tych dokumentów tak dużo, jak myślisz. Przynajmniej przy kredycie gotówkowym.

Wybierasz się do banku po kredyt gotówkowy? Jakie dokumenty musisz wziąć ze sobą? (1)

Oczywiście to, jakie dokumenty powinieneś ze sobą wziąć, zależy wyłącznie od banku. Ale istnieje podstawowy pakiet „papierów”, bez których nie warto nawet wybierać się po kredyt.

Najważniejsze dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu gotówkowego

Przede wszystkim – musisz mieć jakiś dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość. Dokumenty osobowe to podstawowy sposób weryfikacji klienta. Jednocześnie należy złożyć wniosek kredytowy – można tego dokonać w okienku bankowym albo drogą elektroniczną. Druk wniosku kredytowego może wypełnić też doradca w banku i wprowadzić dane do systemu.

Kredyt bez BIK - czy to możliwe?

Kredyt bez BIK – czy to możliwe?

Czy można wziąć kredyt bez BIK? Czy przed wzięciem kredytu każdy bank sprawdzi Cię w BIK?

Banki wymagają następnie potwierdzenia dochodów klienta, a przede wszystkim – ich stałości. Takie dokumenty nazywamy dokumentami dochodowymi.

Będziesz więc potrzebował zaświadczenia o wysokości dochodów, jeśli jesteś zatrudniony. Obecnie banki oferują również kredyty gotówkowe dla pracujących na umowę-zlecenie i umowę o dzieło. Muszą być one gwarantem tego, że posiadamy płynność finansową. Jeśli bank uzna, że potrzebuje oświadczenia pracodawcy na temat zatrudnienia kredytobiorcy, trzeba dostarczyć stosowny dokument z zakładu pracy.

Dokumenty dochodowe to:

  • Umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło;
  • Zaświadczenie o wysokości renty, emerytury lub świadczeń socjalnych;
  • Informacje o źródle dochodu pochodzącego z działalności gospodarczej;
  • W niektórych przypadkach: zaświadczenie dochodu współmałżonka;

Niekiedy (szczególnie, kiedy jesteśmy klientami danego banku), wystarczy oświadczenie, że posiadamy stałe wynagrodzenie, dotyczy to kredytów do 50 tyś. złotych. Dowodem dochodu będzie też wyciąg konta bankowego z ostatnich 6 miesięcy.

Kredyt hipoteczny – nieco więcej dokumentów

Nie spodziewaj się stosu dokumentów, ale jednak w przypadku kredytu mieszkaniowego bank zażąda nieco więcej dokumentów niż przy zwykłym kredycie gotówkowym. Oprócz dowodów osobistych, potrzebne będą też dokumenty dochodowe. Będą to takie same potwierdzenia płynności finansowej jak we wcześniejszym przypadku, czyli: Zaświadczenie o dochodach, umowy, rachunki, a w przypadku przedsiębiorców deklaracja PIT i zaświadczenie ZUS.

Oczywiście kredyt mieszkaniowy z reguły jest wyższy niż gotówkowy, więc również warunki jego przyznania mogą się różnić. W końcu pożycza się więcej pieniędzy niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Bank będzie chciał jak najwięcej dowiedzieć się na temat nieruchomości, którą chcesz kupić. Kiedy kupujemy ją z rynku pierwotnego, konieczne będzie pokazanie bankowi umowy przedwstępnej z deweloperem. Jeśli z rynku wtórnego – to umowy z właścicielem nieruchomości.

Bank może poprosić również o odpis z księgi wieczystej, a po nabyciu nieruchomości potrzebny będzie akt notarialny.

Jeśli potrzebujemy kredytu na budowę domu, trzeba poświadczyć notarialnie, że działka, na której stanie budowa, należy do nas. Potrzebny będzie też kosztorys, a także harmonogram prac.

Jakie dokumenty? To zależy od banku

Pamiętaj, że to od danego banku zależy, jakie dokumenty będą wymagane przy kredycie. Liczba formalności to również wewnętrzna sprawa instytucji finansowej. Po złożeniu dokumentów bank dokonuje analizy zdolności kredytowej, wcześniejszych zobowiązań finansowych i tego, na jaką ratę stać kredytobiorcę. Warto więc zadbać nie tylko o skompletowanie wszystkich dokumentów, ale również o historię kredytową.

A co, jeśli zależy Ci na czasie i jak najmniejszej liczbie formalności? Rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy za pośrednictwem FinAi. Bez wychodzenia z domu możesz ubiegać się o kredyt za pomocą jednego prostego wniosku (a oferty dostaniesz od  kilku banków, więc możesz je ze sobą zestawiać i wybierać najlepszą!). Przygotuj tylko: smartfona, ważny dowód osobisty i wyciąg bankowy w formacie PDF. Następnie wejdź na www.finai.pl i do dzieła!

Podsumowanie:

  • Dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu dzielą się na: osobowe i dochodowe. Pierwsze potwierdzają naszą tożsamość, a drugie dochody;
  • Podstawowy pakiet dokumentów potrzebnych do wzięcia kredytu gotówkowego to: wniosek o przyznanie kredytu, dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach;
  • Liczba dokumentów jest zależna od wysokości kredytu oraz jego rodzaju. Z tego powodu przy kredycie mieszkaniowym jest ona większa, niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation