Wakacje kredytowe - czym są i co powinieneś o nich wiedzieć

Czy i kiedy warto „udać się” na wakacje kredytowe?

Czym są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe to chwilowe „zawieszenie kredytu” – czyli miesięczne lub kilkumiesięcznie odłożenie jego spłaty. Wakacje mogą dotyczyć i kredytu gotówkowego, i hipotecznego.

Takie rozwiązanie może zakładać albo zawieszenie całej raty, albo tylko kapitału. W pierwszym wypadku na okres wakacji jesteś całkowicie zwolniony z płatności raty. W drugiej: nadal płacisz odsetki.

Wakacji kredytowych nie należy też mylić z restrukturyzacją zadłużenia – ta następuje wtedy, kiedy masz problemy finansowe i bank oferuje zmianę warunków spłaty, np. tymczasowo obniża ratę lub zawiesza kredyt.

 

Kiedy zdecydować się na wakacje kredytowe?

Kiedy potrzebujesz chwili wytchnienia od comiesięcznego spłacania kolejnych rat. Np. kiedy masz trudności finansowe lub nagłe wydatki i potrzebujesz uporządkować swój budżet.

Wakacje kredytowe nie powinny służyć do chwilowych zachcianek – jeśli chcesz sobie kupić konsolę, nową sofę czy wycieczkę zagraniczną, to lepiej najpierw spłać kredyt.

Pamiętaj, żeby o chęci wzięcia wakacji kredytowych poinformować bank z odpowiednim wyprzedzeniem! Jak wcześnie powinieneś zgłosić bankowi taką chęć? Tę informację poda Ci pracownik banku, bo w każdej instytucji procedury są odmienne.

 

Czy wakacje kredytowe obniżają ocenę BIK?

Nie, bo wszystko odbywa się we współpracy z bankiem. Bank ma obowiązek przekazać do BIK informację o tym, że klient zdecydował się na wakacje kredytowe.

 

Czy mogę skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli mam słaby BIK?

Tu zaczynają się schody. Banki mniej życzliwym okiem patrzą na konsumentów ze słabszą historią kredytową. Jeśli spóźniałeś się ze spłacaniem rat kredytu lub brałeś na siebie zbyt dużo zobowiązań w jednym momencie, w oczach banku możesz być mniej wiarygodny.

Nierzadko warunkiem skorzystania z wakacji kredytowych jest terminowe spłacanie kredytu – jest to więc oferta przeznaczona dla solidnych klientów, którzy do tej pory spłacali wszystko terminowo.

 

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Lepiej zdecydować się na krótszy czy na dłuższy kredyt?

 

Na jak długo można wziąć wakacje kredytowe?

To zależy od banku. W jednych można odroczyć jedną lub kilka rat, w innych – kredyt można zawiesić nawet na rok. Czasem można to zrobić raz w roku, czasem częściej. A w niektórych bankach jest to w ogóle niemożliwe. Najlepiej, jeśli w tej sprawie skontaktujesz się ze swoim bankiem. 

 

Czy wakacje kredytowe coś kosztują?

Znów: to zależy od banku.

Jedne banki za wzięcie wakacji kredytowych doliczają opłatę do później spłacanych rat, a w innych jest to darmowa opcja. Każdy kij ma jednak dwa końce – tam, gdzie nic nie płaci się za wakacje kredytowe, trudniej jest je otrzymać.

Zatem konsekwencją skorzystania z wakacji może być albo podwyższenie kolejnych rat, albo wydłużenie okresu spłaty. Wszystkie warunki wakacji kredytowych powinny być odkładnie określone w umowie kredytowej.

 

PODSUMOWANIE

  1. Wakacje kredytowe to chwilowe zawieszenie konieczności spłaty raty kredytu lub jego części kapitałowej, dokonane za zgodą banku i we współpracy z nim.
  2. Wakacje kredytowe nie obniżają oceny BIK.
  3. Okresy i opłaty za wakacje kredytowe są bardzo różne i zależą od banku, w którym wziąłeś kredyt gotówkowy.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation