Szokujące dane: jak często polscy oszuści próbują wyłudzić kredyt?

Próby wyłudzeń kredytu to chleb powszedni. Dowiedz się, jak często oszuści próbują wyłudzić kredyt, a także jak się przed tym chronić.

Szokujące dane: jak często polscy oszuści próbują wyłudzić kredyt?

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE istnieje od 2008 roku. Służy on temu, aby oszuści nie mogli wyłudzać pieniędzy mając w posiadaniu dane innej osoby.

Niedawno ukazał się Raport InfoDOK prowadzony w ramach kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość społeczeństwa o Systemie DZ.

 

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

 

Obecnie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE znajdują się aż 1 720 952 dokumenty! W pierwszym kwartale 2017 roku ta liczba zwiększyła się o 30 027. Od początku istnienia systemu, udało się udaremnić prawie 70 000 wyłudzeń, na kwotę 3,7 mld zł.

 

Jak często złodzieje próbują wyłudzić kredyt?

Bardzo często i na duże pieniądze. Od stycznia do końca marca bieżącego roku, oszuści próbowali wziąć kredyt na inną osobę aż 1746 razy, średnio 19 razy dziennie!

 

W pierwszym kwartale 2017 roku udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 90 480 753 zł! Każdego dnia udało się uniknąć zaciągnięcia kredytu na prawie milion złotych.

 

Najwięcej szczęścia miała osoba zameldowana w województwie podlaskim, gdyż uniknęła ona kredytu na 8,4 mln zł! Łącznie największą sumę próbowano wyłudzić w województwie mazowieckim, gdyż udaremniono próby oszustw na 21,3 mln zł. Co ciekawe, pojedyncza najwyższa próba wyłudzenia w województwie mazowieckim to jedynie 831 000 zł.

 

Jak złodzieje wykorzystują moje dane?

Oszuści mogą wykorzystać Twoje dane nie tylko do wzięcia kredytu. Inne praktyki posługiwania się obcymi dokumentami to m.in.:

  • Wynajem mieszkań oraz unikanie opłat;
  • Kradzież wynajętych samochodów;
  • Oszustwa podatkowe dzięki zakładaniu fikcyjnych firm;

 

Zgubiłem dokument tożsamości – co teraz?

Zgubiłeś dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub kartę kredytową? Musisz sprawić, aby zgubiony dokument znalazł się w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Wtedy nikt nie będzie mógł wziąć na Ciebie kredytu. Jeśli uważasz, że Twój dokument został skradziony, powiadom najbliższą jednostkę policji, organ gminy lub placówkę konsularną.

 

 

PODSUMOWANIE

  1. Od początku stycznia do końca marca 2017 roku, udało się zapobiec wyłudzeniom kredytów na kwotę ponad 90 mln zł!
  2. Oszuści każdego dnia próbują wziąć kredyt na inną osobę na kwotę niemal miliona złotych!
  3. Od 2008 roku, złodzieje próbowali wyłudzić kredyty na łączną kwotę 3,7 mld zł!
  4. W bazie Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE znajduje się niemal 1,8 mln dokumentów.
  5. Jeśli zgubiłeś lub ukradziono Ci dokument tożsamości, spraw, aby znalazł się on w Systemie DZ.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation