Spóźniłem się z ratą – co teraz?

Banki dbają o to, by pożyczone pieniądze wracały do nich na czas. Czy warto spłacać kredyt w terminie? Dowiedz się, co może się stać, jeśli nie spłaciłeś na czas raty kredytu.

Spóźniłem się z ratą - co teraz?

Jeśli myślisz o kredycie gotówkowym, ale boisz się, że nie poradzisz sobie ze spłatą wszystkich rat, wejdź do sklepu z kredytami FinAi!

Przed zdecydowaniem się na kredyt nie tylko będziesz miał wgląd w wysokość miesięcznej raty, ale również wygodnie posegregujesz swoje oferty pod kątem oprocentowanie i RRSO.

Wszystko jasno i czytelnie - nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe koszty!

Każdy bank indywidualnie podchodzi do klienta w kwestii spłacania rat z opóźnieniem, więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie będą konsekwencje braku spłaty. Jedno jest pewne - żeby uniknąć kłopotów – należy niezwłocznie spłacić zadłużenie.

Spłacanie pożyczonych pieniędzy w wyznaczonym terminie jest w oczach banku niezwykle istotne. Czasami oddanie funduszy uniemożliwiają problemy finansowe, bądź w natłoku obowiązków po prostu zapominamy o terminie spłaty.

 

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Czy niska rata to tańszy kredyt?

Lepiej zdecydować się na krótszy czy na dłuższy kredyt?

 

Spóźniłem się ze spłatą raty – co zrobić?

Przede wszystkim: NIGDY nie zostawiaj tej sprawy „na kiedyś”, bo Twoja sytuacja może się tylko pogorszyć. Jeśli wiesz, że niedługo otrzymasz niezbędne do spłaty pieniądze,  natychmiast ureguluj chociaż część raty.

 

Nie mam za co zapłacić raty – co teraz?

Skontaktuj się z bankiem. Bank może zgodzić się na restrukturyzację długu i przesunięcie czasu spłaty o kilka miesięcy. Możliwą opcją jest też wydłużenie czasu kredytowania.

Aby dowiedzieć się więcej o chwilowym zawieszeniu kredytu, przeczytaj nasz tekst o wakacjach kredytowych.

Spłaty na raty – co może spotkać spóźnialskich?

Nawet jednodniowe opóźnienie w spłacie raty jest rejestrowane przez bank. To od niego zależy, jak szybko podejmie ewentualne kroki wobec kredytobiorcy.

Nie warto spóźniać się ze spłatą kredytu, jednak jednodniowy poślizg nie powinien stanowić problemu. Gorzej, jeśli brak wpłaty przeciągnie się do kilkunastu dni. Co wtedy?

  • Otrzymamy pierwsze upomnienie – najczęściej bezpłatne;
  • Za kolejne SMS-y, e-maile, listy, czy rozmowy telefoniczne bank zazwyczaj nalicza dość spore opłaty;
  • Możemy także zapłacić odsetki karne za zadłużenie przeterminowane, czyli dodatkowe  odsetki od zaległości;

W szczególnych przypadkach, bank może wypowiedzieć umowę kredytową, a dłużnik będzie musiał oddać pozostały kapitał do spłaty.

 

Spóźniona spłata raty a BIK

Nawet kilkunastodniowe opóźnienie może mieć negatywny wpływ na Twój wizerunek w oczach banku. Wszystkie informacje o Twoich zobowiązaniach kredytowych rejestrowane są przez Biuro Informacji Kredytowej. BIK na podstawie Twoich działań wystawia Ci ocenę punktową, która może mieć wpływ na udzielenie kolejnego kredytu przez bank.

BIK bierze pod uwagę czas zalegania, a także kwotę – im dłuższy czas i większa suma, tym gorzej dla dłużnika. Kilkudniowe opóźnienie lub niewielka niedopłata nie powinna mieć jednak negatywnego wpływu na ocenę BIK.

Należy jak najszybciej oddać chociaż część raty.

Jeśli jednak dłuższy czas zalegasz ze spłatą raty, to:

  • Twoja ocena punktowa BIK będzie niższa;
  • Niższa ocena BIK, to niższa wiarygodność kredytowa;
  • Niższa wiarygodność kredytowa, to mniejsza szansa na uzyskanie kredytu;
Podczas spłaty kredytu podejmij działania, które pomogą spłacać pieniądze na czas. Najlepiej ustal datę płatności raty na kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia z miejsca pracy lub renty. Warto także – jeśli to możliwe - ustawić zlecenie stałe w banku, aby nie martwić się, że zapomnimy o terminie płatności.

PODSUMOWANIE

  1. Nie warto spóźniać się ze spłatą raty za kredyt nawet o kilka dni.
  2. Bank zazwyczaj tylko raz upomina bez konsekwencji – później najczęściej ponosisz koszty finansowe.
  3. Brak spłaty w terminie może obniżyć Twoją wiarygodność kredytową i popsuć ocenę BIK.
  4. Ustal dzień płatności raty na kilka dni po otrzymaniu stałego przypływu środków.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation