Skąd bank bierze pieniądze?

Klienci wpłacają pieniądze do banków, a te później pożyczają je kolejnym osobom. Jak to możliwe, że banki wciąż mają tyle pieniędzy?

Skąd bank bierze pieniądze?

Banknoty drukowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a monety bite w mennicy. Jednak od strony ekonomicznej proces tworzenia pieniądza wygląda zupełnie inaczej.

Silny pieniądz to podstawa gospodarki każdego kraju. Bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski decyduje o tym, ile pieniędzy można wyprodukować. 

 

Jak zarobić na swoim weselu?

Jak zarobić na swoim weselu?

Wesele to impreza, którą zapamiętamy do końca życia. Słynie również z tego, że nieźle „suszy” kieszenie. Czy można w jakiś sposób zarobić na ślubie?

 

A skąd pieniądze biorą banki?

Banki biorą pieniądze od swoich klientów.

Na przykład: wpłaciłeś na lokatę 2000 zł, a oprocentowanie w skali roku wynosi 2%. Po roku będziesz więc bogatszy o 40 zł, ponieważ 2% z 2000 to 40.

Co bank zrobi z Twoimi pieniędzmi? Przypuśćmy, że pożyczy je komuś, a oprocentowanie wynosi 8%. Bank zarobiłby 160 zł, ale 40 zł musiałby oddać Tobie, więc jego zysk to 120 zł.

Bank zarabia przede wszystkim na różnicy w oprocentowaniu depozytów, którymi obraca. Najpierw klient wpłaca pewną kwotę, a następnie bank pożycza ją komuś innemu, ale z wyższym oprocentowaniem. 

 

Banki muszą oddać do Narodowego Banku Polskiego tzw. rezerwę obowiązkową, która obecnie wynosi 3,5%. Pozostałą kwotę może przeznaczyć na udzielanie kredytów, czyli obracanie pieniędzmi klientów.

Upraszczając: wpłaciłeś do banku 200 zł, a rezerwa obowiązkowa wynosi 3,5%. Bank odda 3,5% z 200 zł, czyli 7 zł do banku centralnego, a za pozostałe 193 zł może udzielać kredytów.

Bank nie oddaje tych pieniędzy na zawsze. Rezerwa obowiązkowa to zamrożenie pieniędzy, a jest rozwiązywana, gdy klient wypłaca swoje środki. Potrzebna jest po to, aby bank mógł oddać klientowi pieniądze, gdy on po nie wróci.

Przykład:

Pan Janusz wpłacił do banku depozyt o wartości 2000 zł. 3,5% z tej sumy wynosi 70 zł, więc tyle bank musi oddać do banku centralnego. Pozostałą cześć, czyli 1930 zł może przeznaczyć na kredyt dla kolejnej osoby!

Następnie Pan Bogdan wziął kredyt na 1930 zł.

Pan Bogdan kupuje nową konsolę do gier od pana Piotra.

Pan Piotr po sprzedaniu konsoli wpłaca do banku 1930 zł, a bank oddaje 67,55zł, czyli 3,5% do banku centralnego. Bank po odjęciu tej liczby, dostaje kolejne 1862,45 zł, które może pożyczyć innej osobie.

Pan Zygmunt bierze kredyt na kwotę 1862,45 zł na zakup wymarzonej kosiarki rotacyjnej. Tym razem bank udzielający kredytu wpłaca do banku centralnego 3,5% z pożyczonej kwoty, czyli 65,18 zł. Pozostałe 1797,27 zł może przeznaczyć na kredyt dla kolejnej osoby. I tak do wyczerpania zapasów.

Krótko mówiąc: bank obraca pieniędzmi swoich klientów. Najpierw jeden człowiek musi wpłacić pewną kwotę, a następnie bank 96,5% z tej kwoty może przeznaczyć na udzielanie kolejnych kredytów.

 

PODSUMOWANIE

  1. Pieniądze, którymi operuje bank, pochodzą od jego klientów.
  2. Bank zarabia na różnicy w oprocentowaniu depozytów.
  3. Wpłaciłeś do banku 2000 zł? Bank odda 3,5% z tej kwoty do banku centralnego, a za resztę może udzielać kredytów.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation