Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

Często zdarza się, że sprawdzając swoje konto nie wiemy, dlaczego saldo konta jest inne, niż dostępne środki. Czym różnią się te pojęcia?

Saldo a dostępne środki – czym się różnią?
Dostępne środki to rzeczywista kwota na Twoim koncie, którą możesz wypłacić w każdej chwili. Saldo konta to swojego rodzaju opóźnienie banku w rozliczeniu Twoich transakcji. 

 

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

 

Posłużymy się konkretnym przykładem. Kupiłeś dziś buty za 300 zł, a później wypłaciłeś jeszcze 200 zł z bankomatu. Sprawdzasz swoje konto i widzisz różne kwoty. Saldo to 3 500 zł, a dostępne środki 3 000 zł. O co chodzi?

 

Dostępne środki

Twoje dostępne środki wynoszą 3 000 zł. Właśnie tyle możesz wypłacić z bankomatu. Przed zakupem butów i wypłatą z bankomatu miałeś na koncie o 500 zł więcej. Dostępne środki to rzeczywista kwota, którą dysponujesz.

 

Transakcje nierozliczone

Aby zrozumieć różnicę między dostępnymi środkami, a saldem konta, należy zapoznać się z pojęciem transakcji nierozliczonych.

Twoje zablokowane środki wynoszą 500 zł. Transakcje nierozliczone to tzw. blokady. Środki są zablokowane i nie możesz ich wypłacić, ale nie są jeszcze zaksięgowane przez bank.

 

Saldo konta

Saldo konta wciąż wynosi 3 500 zł. Dlaczego? Bank nie pobrał moich pieniędzy?

Jeszcze nie, ale pobierze. Saldo konta to swojego rodzaju opóźnienie w rozliczeniu płatności przez bank. On wie, że wypłacałeś pieniądze i robiłeś zakupy. Dlatego użyte 500 zł są zablokowane, a pieniądze zostaną pobrane, gdy bank je rozliczy. Czasami trwa to do kilku dni.

 

PODSUMOWANIE

  1. Dostępne środki to rzeczywista kwota, którą obecnie dysponujesz.
  2. Transakcje nierozliczone to kwota, którą wydałeś, ale bank jej jeszcze nie zaksięgował.
  3. Saldo konta to dostępne środki powiększone o jeszcze nierozliczone przez bank działania.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation