RRSO – co to jest i do czego służy?

RRSO to skrót od: "Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania". Co to właściwie znaczy? I po co nam ten wskaźnik?

Co to jest RRSO?

Chcesz wziąć kredyt, ale gubisz się w bankowym nazewnictwie? W FinAi nie tylko wyjaśnimy Ci, co oznaczają skróty takie jak RRSO, ale też pomożemy Ci wziąć kredyt szybko, łatwo i w 100% online!

Wejdź do sklepu z kredytami FinAi i przekonaj się, jakie to łatwe!

RRSO „zbiera do kupy” wszystkie koszty kredytu takie, jak:

 1. Ubezpieczenie kredytu

 2. Oprocentowanie

 3. Prowizja

 4. Dodatkowe opłaty bankowe

Wzór na RRSO

Jak oblicza się RRSO? Chciałoby się rzec, że to bardzo proste. Tyle, że... nie do końca. Wzór na obliczenie RRSO wygląda następująco:

Na szczęście nie Ty będziesz musiał to liczyć. Każdy bank ma obowiązek udzielania informacji na temat RRSO każdego kredytu do 255 500 złotych.

Pamiętaj: zawsze masz prawo oczekiwać od banku podania wartości RRSO.

Od 2012 roku wzór na RRSO jest ustawowo ujednolicony w całej Unii Europejskiej.

Dlaczego powinieneś zwracać uwagę na RRSO?

RRSO to świetne narzędzie służące do porównywania kredytów między sobą.

Na produkt kredytowy z reguły składa się mnóstwo czynników i ciężko je samodzielnie policzyć. Na przykład nie zawsze jest tak, że kredyt z niższym oprocentowaniem finalnie okaże się tańszy. Czasem inne czynniki mogą mocno wywindować jego cenę. RRSO pozwala zobaczyć, jaka będzie finalna opłata za kredyt.

 

Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?

Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?

Zbyt niska zdolność kredytowa? Zobacz, z kim najlepiej wziąć kredyt tak, by na tym nie stracić.

 

Kalkulatory RRSO – czy warto z nich korzystać?

W przeciwieństwie do kalkulatorów zdolności kredytowej, czyli prostych narzędzi, które nie powiedzą Ci ze stuprocentową pewnością, czy dostaniesz dany kredyt (bo ostateczna decyzja zawsze stoi po stronie banku), w internecie można znaleźć wiarygodne kalkulatory RRSO.

Z reguły wystarczy, że podasz następujące dane na temat swojego kredytu:

 • kwota kredytu
 • oprocentowanie
 • czas spłaty kredytu
 • prowizja
 • inne koszty kredytu

Sprawdzony kalkulator RRSO można znaleźć na stronie www.zanim-podpiszesz.pl

Niezależnie od kalkulatorów pamiętaj jednak, że bank ma obowiazek wyliczyć dla Ciebie i podzielić się z Tobą wartością RRSO. Naciskaj na to! A przed podpisaniem umowy daj sobie trochę czasu na przeanalizowanie kosztów i porównanie z innymi kredytami.

 

RRSO a całkowity koszt kredytu

Pamiętaj, że RRSO pokazuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Czyli żeby mieć bardziej jednoznaczny wynik, powinno się ze sobą porównywać kredyty na taką samą liczbę rat. Jeśli porównamy RRSO na dwa różne okresy kredytowania (np. jeden na rok i drugi na 5 lat), to mimo że samo RRSO dla krótszego kredytu może być niższe, to łącznie koszty kredytu w złotówkach mogą być dla dłuższego wyższe.

Dlatego, poza porównaniem RRSO, warto porównać całkowity koszt kredytu. To wskaźnik ujednolicony tak samo, jak RRSO (i zdefiniowany w ustawie o kredycie konsumenckim), ale pokazujący łatwiejszą do zrozumienia sumę wszystkich kosztów i odsetek w złotówkach.

Na podstawie całkowitego kosztu kredytu widać, ile – poza pożyczonym kapitałem – musisz oddać bankowi w postaci kosztów, odsetek, itp. za cały okres kredytowania.

 

PODSUMOWANIE

 1. RRSO to liczba wyliczona ze wszystkich opłat związanych z kredytem. Pokazuje koszt na rok.
 2. Bank ma obowiązek podać Ci RRSO każdego kredytu do 255 500 złotych. Przed zawarciem umowy, w tzw. formularzu informacyjnym oraz w samej treści umowy. Musi być więc udostępnione przed jej podpisaniem.
 3. Są w internecie proste i wiarygodne kalkulatory RRSO. Jeden z nich znajdziesz na stronie www.zanim-podpiszesz.pl.
 4. Pamiętaj, że oprócz RRSO jest również wartość, którą określa się jako całkowity koszt kredytu. Warto zapoznać się również z nią.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation