Przyznawanie kredytu gotówkowego – 5 kroków każdego kredytobiorcy

Ile czasu zajmuje ubieganie się o kredyt? Ile wizyt w banku Cię czeka? Na jakie formalności się przygotować? Te i inne pytania zadają sobie przyszli kredytobiorcy. W naszym artykule odpowiadamy, jak wygląda proces przyznawania kredytu i jak się przygotować do rozmów w bankach.

Przyznawanie kredytu gotówkowego – 5 kroków każdego kredytobiorcy

Proces przyznawania kredytu można podzielić na 5 etapów:

PRZYZNAWANIE KREDYTU - KROK PO KROKU

1. Wybór rodzaju kredytu i oferty.

2. Wypełnienie wniosku i złożenie dokumentów w oddziale banku lub online.

3. Wydanie decyzji kredytowej.

4. Podpisanie umowy kredytowej.

5. Wypłata środków z kredytu.

Każdy z nich składa się z mniejszych kroków, które nieco różnią się w zależności od rodzaju kredytu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

ETAP 1. Wybór rodzaju kredytu i oferty

 

Po pierwsze: zastanów się, jaki rodzaj kredytu będzie Ci potrzebny. W jakim celu chcesz go wziąć? Od rodzaju finansowania zależy, ile czasu spędzisz w banku.

 • Wystarczy Ci karta kredytowa na niższą kwotę, którą spłacisz w okresie bezodsetkowym?
 • A może potrzebujesz kredytu gotówkowego od kilku tysięcy, który przeznaczysz na dowolny cel, chociażby zakup samochodu?
 • Planujesz kupno mieszkania? W takim razie będziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Ten może (choć nie musi) wymagać kilku wizyt w banku i wiąże się z większą liczbą formalności – niektóre posunięcia w banku są zależne od tego, jak szybko uda Ci się dostać zaświadczenia z zakładu pracy, z ZUS-u (jeśli masz działalność gospodarczą) i jak szybko będziesz podpisywać dokumenty z deweloperem.

Podczas pierwszej wizyty złożysz wniosek kredytowy i przekonasz się, czy masz odpowiednią zdolność kredytową. Zanim jednak skontaktujesz się z konsultantem bankowym, upewnij się, o jaką kwotę chcesz wnioskować. Możesz także poznać orientacyjnie zdolność kredytową we własnym zakresie: podlicz swoje dochody i odejmij od nich comiesięczne stałe i zmienne wydatki. Uwzględnij w nich ratę, jaką chciałbyś spłacać! Jednym słowem – zaplanuj swój budżet domowy uszczuplony o kredyt. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy wybrana przez Ciebie później oferta banku spełnia Twoje oczekiwania.

Możesz także sprawdzić swój raport BIK, żeby przekonać się, czy nie zalegasz z żadnymi płatnościami. To obniżyłoby Twoją zdolność kredytową.

Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy albo kartę kredytową, a co, jeśli wybierzesz kredyt hipoteczny?


Jeśli wiesz już, jakiej kwoty potrzebujesz, czas na wybór oferty. Większość banków opisuje je na stronach internetowych. Pamiętaj, że hasła reklamowe nie zawierają wszystkich szczegółowych informacji! Jeśli chcesz ułatwić sobie poszukiwania kredytu, możesz skorzystać z rankingów kredytowych. Ponownie jednak – nie masz pewności, że dostaniesz kredyt na takich samych warunkach jak zaprezentowane w rankingu. Rankingi, a także kalkulatory kredytowe pokazują przykładowe oferty dla reprezentatywnych, teoretycznych kredytobiorców. Żadna z ofert marketingowych nie jest stworzona z myślą o Tobie i nie uwzględnia Twojej zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Czyli: lepiej na dłużej czy na krócej?

 • Nieco inaczej warto podejść do kredytu hipotecznego. Jest on rodzajem kredytu celowego. To oznacza, że bank przyznaje Ci środki, ale muszą być one przeznaczone na finansowanie konkretnego celu.

  Zanim zaczniesz szukać odpowiadającej Ci nieruchomości, powinieneś skontaktować się z doradcą kredytowym i poznać wstępnie swoją zdolność kredytową. To duże ułatwienie. Gdy znasz wysokość wkładu własnego i wstępnie oszacowaną zdolność kredytową, możesz zawęzić swoje poszukiwania do lokali, na które po prostu Cię stać.

ETAP 2. Wypełnianie wniosku i złożenie dokumentów w oddziale banku/online

 

Jak możesz złożyć wniosek o kredyt? Czasami da się to zrobić przez internet, czyli bez wychodzenia z domu. W innych instytucjach część formalności można załatwić telefonicznie. A czasami potrzebna jest wizyta w oddziale. Wszystko zależy od banku i rodzaju kredytu.

Banki mają na swoich stronach internetowych formularze, które można uzupełnić, jeśli chcesz, żeby przedstawiciel instytucji skontaktował się z Tobą. Doradca oddzwoni i zostaniesz zaproszony na rozmowę do placówki. Upewnij się, jakich dokumentów będzie wymagał od Ciebie bank. W przypadku kredytu gotówkowego i karty kredytowej najczęściej wystarcza dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach albo wyciąg z konta. Jeśli masz w danym banku rachunek, na który przelewana jest Twoja pensja, te dwa ostatnie dokumenty nie będą potrzebne.

Niezależnie od formy kontaktu z konsultantem bankowym, jaką wybierzesz, we wniosku kredytowym powinieneś wpisać prawdziwe informacje na swój temat. Zostaniesz poproszony o podanie:

 • danych osobowych,
 • adresu,
 • liczby osób na utrzymaniu,
 • sumy comiesięcznych wydatków i opłat (dlatego przyda się wcześniejsze oszacowanie swoich wydatków),
 • wysokości dochodu i rodzaju zatrudnienia,
 • informacji o dodatkowych zobowiązaniach finansowych, takich jak alimenty czy  inne pożyczki.

Pozostałe potrzebne dokumenty zależą od tego, jaką masz umowę w pracy, czy prowadzisz własną działalność, czy bierzesz kredyt sam, czy z małżonkiem. Listę niezbędnych dokumentów znajdziesz też na stronach banków albo dowiesz się o nich bezpośrednio od konsultanta bankowego.

A o tym, o jakie dokumenty może poprosić Cię bank, pisaliśmy już tutaj.

Bank na podstawie tych danych będzie szacował Twoją zdolność kredytową. Zobaczy również Twój scoring BIK, żeby przekonać się:

 • czy spłacałeś raty w terminie,
 • czy nie zalegasz z żadnym ze zobowiązań finansowych,
 • jak często wnioskowałeś o pożyczki (dlatego pamiętaj, że każde złożenie wniosku kredytowego do banku może obniżyć Twoją zdolność kredytową).

Wszystko po to, żeby ocenić, czy będziesz w stanie spłacać udzielony Ci kredyt. A także po to, by ustalić optymalne dla obu stron warunki spłaty.

ETAP 3. Decyzja kredytowa

W przypadku kredytu gotówkowego i karty kredytowej maksymalnie dwie wizyty w banku (ew. rozmowy telefoniczne) zazwyczaj wystarczają, żeby załatwić formalności. Po tym, jak bank oszacuje Twoją zdolność kredytową, wyda pozytywną lub negatywną decyzję o przyznaniu kredytu.

Pamiętaj! Zawsze poproś w banku o formularz informacyjny. Będzie zawierał opis głównych cech kredytu, szczegółowe informacje o kosztach kredytu, informacje dotyczące warunków wcześniejszej spłaty i możliwości odstąpienia od kredytu. Możesz też poprosić o projekt umowy kredytowej. Wszystkie dane zawarte w tych dokumentach powinny zgadzać się z informacjami, jakie znajdą się w ostatecznej wersji umowy.  
 • Przyznawanie kredytu hipotecznego wymaga nieco więcej uwagi. Oczekiwanie na wydanie ostatecznej decyzji kredytowej trwa nawet do trzech tygodni. W międzyczasie bank może prosić Cię o dostarczenie dokumentu ze spółdzielni mieszkaniowej albo wypisu z księgi wieczystej. Potrzebna będzie także wycena nieruchomości, którego wykonanie może zlecić w Twoim imieniu bank.

ETAP 4. Podpisanie umowy kredytowej
 

Jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, pozostaje podpisanie ostatecznej umowy. Powinieneś to zrobić tylko, jeśli zapoznałeś się wcześniej ze wzorem wstępnej umowy. Do tego czasu masz możliwość zadawania pytań w banku, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zwróć uwagę chociażby na to, czy oferta kredytu zawiera możliwość rozpoczęcia wakacji kredytowych albo jak długo trwa – w przypadku karty kredytowej – okres bezodsetkowy. Poproś o wytłumaczenie niezrozumiałych dla Ciebie zapisów.

 • Jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, umowę kredytową podpiszesz dopiero po spisaniu umowy wstępnej ze sprzedającym (albo deweloperem, jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego).

ETAP 5. Wypłata środków 

Ostatnim etapem jest uruchomienie, czyli wypłata środków. Ile trwa? Krótko – bo nawet kilkanaście minut.

Ile czasu zajmuje zatem przyznawanie kredytu? Jeśli dowiedziałeś się wcześniej, jakie dokumenty są Ci potrzebne, sam proces – w przypadku kredytu gotówkowego lub karty kredytowej – może potrwać nawet jeden dzień.

 • Na przyznanie kredytu hipotecznego potrzeba więcej czasu, bo do miesiąca. Z tego powodu rozpocznij ubieganie się o niego odpowiednio wcześnie: porozmawiaj z bankiem i skompletuj dokumenty, żeby nie wydłużać niepotrzebnie procesu.

Teraz ubieganie się o kredyt jest jeszcze łatwiejsze. Możesz prosto, bez wychodzenia z domu, wypełnić jeden prosty wniosek, który zostanie złożony do wszystkich współpracujących z nami banków. W efekcie dostaniesz realne, dopasowane do Ciebie oferty kredytowe, pomiędzy którymi wybierzesz jednym kliknięciem najlepszą dla siebie.

Wejdź na www.finai.pl i sprawdź, jakie oferty kredytowe mamy dla Ciebie.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation