Przyznano mi kredyt. Kiedy dostanę pieniądze?

Każdy kredytobiorca niecierpliwi się, gdy czeka na przekazanie środków z kredytu – krok kończący wszystkie formalności. A to, w jakim czasie dostaniesz pieniądze, zależy od banku i rodzaju kredytu, a częściowo też od Ciebie. Dowiedz się więcej!

Przyznano mi kredyt. Kiedy dostanę pieniądze?

Pisaliśmy już o tym, jak wygląda proces przyznawania kredytu. Po wypełnieniu wniosku i złożeniu dokumentów dostajesz odpowiedź od banku, czyli decyzję kredytową. Jeśli jest pozytywna, pozostaje tylko podpisanie umowy kredytowej.

A kolejny, ostatni już etap, to wypłacenie środków z kredytu.

Ile będę czekał na otrzymanie pieniędzy z kredytu?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego wypłacenie środków może trwać nawet kilkanaście minut. Szybko, prawda? Proces przebiega najsprawniej, jeśli masz konto osobiste w banku, w którym brałeś kredyt gotówkowy. Wtedy przekazanie środków z kredytu następuje zazwyczaj w ciągu jednego dnia.

Nie bez znaczenia jest pora, o której kredyt został Ci przyznany. Jeśli w godzinach popołudniowych albo tuż przed zamknięciem instytucji, może to wpłynąć na opóźnienie w przelewie środków. Dostaniesz je np. następnego dnia. Gdy środki zostaną przyznane w piątek po południu, trzeba będzie na nie poczekać aż do poniedziałku. Niektóre banki korzystają z przelewów ekspresowych, ale pobierają za to dodatkowe opłaty.

Wypłaty środków z kredytu działają po prostu jak zwykłe przelewy – wewnątrzbankowe następują szybko, a te między bankami są zgodne z sesjami Elixir, czyli systemem rozliczeń bankowych.

Jeżeli skorzystałeś z finansowania w innym banku, być może zdecydujesz się założyć w nim rachunek, ponieważ banki często oferują nowym klientom korzystne warunki. To też może nieco wydłużyć proces – pieniądze najprawdopodobniej znajdą się na Twoim koncie dopiero następnego dnia roboczego (chociaż mogą i wcześniej).

Pamiętaj! Gdy zależy Ci na czasie, zacznij jak najwcześniej załatwiać formalności – wypełnij wniosek online albo idź z dokumentami do oddziału – czyli najlepiej rano albo przed południem. 

Obecnie coraz więcej banków zachęca swoich klientów do korzystania z bankowości online. To przyspiesza proces udzielania kredytów gotówkowych i pozwala wszystkie formalności, razem z przekazaniem Ci środków, załatwić przez internet.

Wypłata kredytu w gotówce czy pieniądze na koncie?

Pieniądze z kredytu gotówkowego mogą zostać przelane na konto, ale także wypłacone w gotówce. To zależy od Ciebie (chyba że bierzesz kredyt gotówkowy online – wtedy docelowo wszystko odbywa się przez internet).

Jeśli zdecydujesz się na to, żeby sam odebrać swoje finansowanie w takiej formie, nastąpi to jeszcze szybciej niż przelanie środków na Twoje konto. Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami np. za pobranie dużej gotówki.

Pieniądze z kredytu możesz jednak wypłacić potem w każdej chwili, jeśli nie chcesz od razu po przyznaniu kredytu chodzić z dużą gotówką po mieście.

Jeśli zależy Ci na czasie, możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy z banku bez wychodzenia z domu za pośrednictwem FinAi.pl. Cały proces przebiega 100% online – przez internet uzupełniasz wniosek, potwierdzasz tożsamość przy pomocy dowodu i smartfona, w internecie na www.finai.pl spływają do Ciebie oferty od współpracujących banków, które możesz ze sobą porównać. Po wybraniu najlepszej czekasz tylko na przelew pieniędzy od banku na Twoje konto.

A co z przelewem środków z kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny wymaga większej liczby formalności. Kiedy już dostaniesz pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu i podpiszesz umowę, musisz jeszcze dostarczyć odpowiednie dokumenty. Dopiero wtedy, gdy spełnisz warunki uruchomienia kredytu hipotecznego, bank wypłaci środki. I to nie Tobie, tylko deweloperowi, jeśli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym.

 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation