Prowizja bankowa – kiedy jest korzystna?

Bank zazwyczaj pobiera prowizję podczas udzielenia kredytu. Jaką ofertę wybrać, aby prowizja była korzystna?

Prowizja bankowa – kiedy jest korzystna?
Prowizja to opłata dla banku za pożyczenie pieniędzy. Pobierana jest przed udzieleniem kredytu lub spłacana wraz z innymi częściami kredytu.

 

Prowizja to konkretny procent od kwoty pożyczonej przez bank. Najmocniej odczuwalna może być podczas brania kredytów na większą sumę, bo wtedy jest wyższa. Wyrażana jest w procentach, czasami jest zerowa, ale może być wyższa niż kilkanaście procent.

 

7 najgorszych zachowań dla historii kredytowej?

7 NAJGORSZYCH zachowań dla historii kredytowej

Zła historia kredytowa może obniżyć ocenę punktową BIK i zablokować Ci drogę do kredytu. Z tego artykułu dowiesz się, czego NIE robić.

 

Płacić od razu czy doliczyć do pożyczonej kwoty?

To bank zadecyduje, jak zapłacisz prowizję, jednak istnieją dwie możliwości.

1. Możesz opłacić ją od razu, ale wtedy musisz posiadać gotówkę na pokrycie prowizji.

2. Możesz doliczyć ją do kosztów kredytu.

W tym drugim przypadku, będziesz płacił odsetki od podwyższonej kwoty, dlatego zapłacisz więcej.

Przykład: kredyt gotówkowy na 100 000 zł, okres spłaty 10 lat (120 miesięcy), oprocentowanie 10%, prowizja 7%. Prowizja to 7% ze 100 000 zł, czyli 7 000 zł.

Jeśli wpłacisz od razu 7 000 zł prowizji, to odsetki naliczane będą od kwoty 100 000 zł. Koszt odsetek to 58 580,74 zł, a do tego musisz dodać prowizję. Łącznie za kredyt zapłacisz więc 165 580,74 zł.

Jeśli doliczysz prowizję do pożyczonej sumy, to odsetki naliczane będą od kwoty 107 000 zł. Łącznie do banku oddasz 169 681,63 zł, czyli o ponad 4 000 zł więcej, niż w przypadku opłaty z góry.

Sytuacja jest klarowna. Zdecydowanie korzystniejszą opcją jest opłata z góry. Jeśli Twoja sytuacja finansowa pozwala na spłatę prowizji od razu, nie powinieneś się nad tym krokiem długo zastanawiać. Oczywiście, jeśli bank zgodzi się na takie rozwiązanie.

 

Jak być Lannisterem i ZAWSZE spłacać swoje długi?

Jak być Lannisterem i zawsze spłacać swoje długi?

„Gra o tron” - to dla wielu serial, który można postawić obok „Twin Peaks” czy „Breaking Bad”. Zbliża się 7 sezon „Gry o tron”, a my... poruszamy ten temat na swój, finansowy sposób :)

 

Wyższa prowizja czy oprocentowanie?

Wciąż chcesz pożyczyć 100 000 zł, ale oferta Cię nie satysfakcjonuje? Uważasz, że 10% oprocentowania i 7% prowizji nie jest korzystnym wyborem? Znalazłeś bank, w którym proporcje są odwrotne?

Ile wtedy zapłacisz?

Zapłacisz mniej, a oferta jest korzystniejsza. Szczególnie odczujesz to, gdy opłacisz prowizję podczas brania kredytu. Całkowita kwota do zapłaty wyniesie 146 330,16 zł. Jest to kwota wyraźnie mniejsza, niż ta przy odwrotnych proporcjach.

Nie jest to jednak regułą, bo może zdarzyć się, że kredyt będzie tańszy przy niższej prowizji i wyższym oprocentowaniu.

Przed wybraniem oferty musisz wiedzieć, że:

  • Prowizja jest liczona tylko raz, od kwoty całego kredytu;
  • Oprocentowanie jest liczone od pozostałej kwoty do spłaty;
  • Prowizja powiększa kwotę kredytu, czyli kwotę od której liczy się odsetki;

Więc jak porównywać ze sobą oprocentowanie i prowizję? Najlepiej na konkretnych przykładach. Porównaj całkowity koszt kredytu, a wtedy będziesz wiedział, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza. Warto wiedzieć, że wysoka prowizja nie opłaca się, gdy zamierzasz spłacić kredyt przed terminem.

 

Możesz próbować wynegocjować prowizję, którą proponuje Ci bank. To, jaką ofertę otrzymasz, zależy od wielu czynników. Jeśli masz dobrą historię kredytową, dużo zarabiasz, a także jesteś stałym klientem banku, możesz liczyć na lepszą ofertę.

 

Musisz dokładnie przeanalizować każdą ofertę przedstawioną przez bank. Czasami banki oferują wyższą prowizję od oprocentowania, ale dodają dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenia. Równie dobrze możesz spotkać się z zerową prowizją, ale także powinieneś spodziewać się dodatkowych kosztów.

 

PODSUMOWANIE

  1. Prowizja doliczana jest do kwoty pożyczonej od banku.
  2. Wyższa prowizja i niższe oprocentowanie, czy odwrotnie? Nie ma reguły.
  3. Prowizję możesz opłacić od razu lub doliczyć ją do kosztów kredytu.
  4. Jeśli masz wystarczającą ilość pieniędzy, zapłać za prowizję z góry, bo tak opłaca się najbardziej.
  5. Możesz próbować negocjować prowizję, którą oferuje Ci bank.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation