Pożyczka na 500 plus to dobry pomysł?

Pożyczka na 500+ to jedna z ofert rynku finansowego, która od pewnego czasu cieszą się dużą popularnością. Nie jest tajemnicą, że 500+ w istotny sposób wpłynęło na sytuację finansową wielu polskich rodzin. Dodatkowe pieniądze mogą zwiększyć zdolność kredytową rodziny o średnim poziomie dochodów – czasem nawet do sumy, która pozwala na zakup mieszkania na kredyt.

kredyt-500-plus.jpg

Na czym polega program 500+?

Rodzina 500+, to długofalowy program, realizowany w Polsce od początku kwietnia 2016 roku. Jego głównym celem jest wspieranie finansowe rodzin z dziećmi. Początkowo program skierowany był to tych rodzin, w których było co najmniej dwoje dzieci. 500 złotych przyznawane było na drugie i każde kolejne dziecko. Od lipca 2019 roku program został zmodyfikowany w taki sposób, aby nawet rodziny z jednym dzieckiem mogły skorzystać z dodatkowego świadczenia (Program "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019 - bez kryterium dochodowego). Pieniądze przyznawane są od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Jest to cenne wsparcie finansowe dla rodzin, szczególnie dla tych, które znajdują się w kiepskiej sytuacji finansowej. Każdego roku domowy budżet wspierany jest kwotą sześciu tysięcy złotych, a przez 18 lat na jedno dziecka rodzina otrzymuje 108 000 złotych. Jeśli w rodzinie jest dwoje, troje lub więcej dzieci, wysokość wsparcia finansowego odpowiednio wzrasta. 

Co się zmieniło w programie 500+ od 1 lipca 2019 roku?

 • Program "Rodzina 500+" na każde dziecko niezależnie od dochodu
 • Brak wymogu ustalenia alimentów.
 • Wprowadzenie dodatku wychowawczego w wysokości 500 zł na  dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
 • Wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko
 • Wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
 • Uproszczone procedury

Na podstawie - Co się zmieniło w Programie "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019 r.

W jakim banku otrzymam kredyt na 500 plus ?

Niestety nie można tutaj wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Banki i firmy pożyczkowe niechętnie dzielą się szczegółowymi informacjami na temat określania zdolności kredytowej swoich klientów oraz w wielu przypadkach prowadzone są indywidualne analizy. W związku z tym nie można tutaj podać jednoznacznej odpowiedzi. Warto skorzystać z FinAI, aby szybko sprawdzić czy otrzymasz kredyt na świadczenie Rodzina 500+


Pożyczka na 500 plus

Poza tradycyjnymi bankami na rynku funkcjonuje wiele innych instytucji finansowych, które zajmują się udzielaniem pożyczek na 500+. Wiele z nich interesują wszystkie przychody rodziny, a nie tylko te, które mogą być udokumentowane umową o pracę na czas nieokreślony. Rodziny, które nie są w najlepszym sytuacji finansowej i funkcjonują głównie dzięki pieniądzom, otrzymanym z programu 500+, niejednokrotnie mogą potrzebować dodatkowych pieniędzy, W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść instytucje, udzielające pożyczek gotówkowych. W tym przypadku 500+ może stanowić wystarczającą podstawę do zaciągnięcia pożyczki. 

Często sam proces udzielania pożyczki na 500+ jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w placówce lub na stronie internetowej instytucji finansowej, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Warto pamiętać, że otrzymanie pożyczki jest możliwe nie tylko w ramach programu, ale też w przypadku otrzymywania innych świadczeń, na przykład renty, alimentów lub emerytury. Decydując sią na pożyczkę pozabankową, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem – w szczególności z kosztami pożyczkami, okresami spłaty i wysokością odsetek w przypadku przekroczenia terminu. Pozwoli to na uniknięcie przykrych konsekwencji, takich jak konieczność płacenia wysokich odsetek, które mogą w bardzo negatywny sposób odbić się na domowym budżecie. 

500 plus jako dodatkowe źródło dochodu

Wielu beneficjentów programu Rodzina 500+ zadaje sobie pytanie, czy pieniądze ze świadczenia mogą być traktowane jako źródło dochodu. Może to być istotne na przykład w momencie, gdy świadczeniobiorca zechce starać się o kredyt. Z reguły banki niechętnie uwzględniają dodatkowe źródła dochodu, takie jak zapomogi, alimenty czy zasiłki, przy obliczaniu zdolności kredytowej. Program 500+ spowodował jednak spore zmiany w tym zakresie. Niektóre z banków zdecydowały się na zmianę swojej polityki i zaczęły uwzględniać 500+ przy obliczaniu zdolności, na przykład do skorzystania z kredytu hipotecznego. Przed złożeniem wniosku o kredyt należy sprawdzić, które banki uwzględniają pieniądze z 500+ w wyliczaniu dochodu rodziny. 

Należy pamiętać, że w większości przypadków banki prowadzą bardzo restrykcyjną politykę wobec osób, które są zainteresowane kredytem hipotecznym. Dochody z 500+ mogą okazać się istotne w przypadku rodzin, których zarobki są na średnim poziomie, jednak nieco niższe niż wymagane przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Jeżeli jednak pieniądze z programu stanowią jedyne (a przynajmniej jedyne udokumentowane) źródło przychodu danej rodziny, nie ma co liczyć na kredyt na mieszkanie. 


Promocje bankowe dla beneficjentów 500 plus

Choć kredyt na mieszkanie może leżeć poza zasięgiem rodzin, dla którym 500+ stanowi główne źródło przychodu, banki przygotowali wiele ciekawych promocji dla beneficjentów programu. Często oferują one możliwość prowadzenia konta za 0 złotych lub umożliwiają zakładanie specjalnych kont dla dzieci. Tego typu konta pozwalają uczyć dziecko korzystania z bankowości oraz oszczędzania, co z pewnością jest zdrowym nawykiem. Inne promocje bankowe dla rodzin, które korzystają z 500+, to na przykład konta oszczędnościowe z bardzo korzystnym oprocentowaniem. Beneficjenci 500+ powinni rozważyć możliwości, jakie dają banki w kwestii lokowania środków z 500+. Istnieją programy systematycznego oszczędzania – na przykład jeśli środki z 500+ każdego miesiąca wpłyną na konto oszczędnościowego, po 12 miesiącach bank wypłaci premię w wysokości 500 zł, co spowoduje, że oprocentowanie lokaty znacząco wzrośnie. 

Czy warto pożyczać na 500 plus?

Na pytanie, czy warto pożyczać pieniądze na 500+, czy też na ogólniejsze pytanie, czy warto brać kredyty i pożyczki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Czy kredyt związany jest z chwilowym brakiem płynności, czy może są to cykliczne problemy uniemożliwiające zachowanie płynności finansowej. Prawdopodobnie w pierwszym przypadku można posłużyć się kredytem, czy też pożyczką, na spłatę swoich zobowiązań, jednak w drugim wypadku warto pomyśleć o pewnych strategicznych decyzjach, które pozwolą unikać cykliczności takich zdarzeń.

Idąc dalej, a właściwie zwiększając kwoty kredytu i warto zastanowić się, czy taki kredyt jest dla nas właściwy. Kolejnym elementem mogą być kredyty hipoteczne: tutaj wiele osób mocno rekomenduje takie rozwiązanie nad wynajem mieszkania. 


Czy można wziąć pożyczkę na 500 plus w instytucji pozabankowej?

Instytucje pozabankowe, czy ogólnie firmy pożyczkowe, inaczej wyliczają zdolność kredytową swoich klientów. Wielokrotnie zdarza się, że obliczając zdolność kredytową swoich klientów biorą pod uwagę np.:

 • alimenty
 • zapomogi
 • zasiłki
 • premie
 • prowizje
 • kosiniakowe
 • macierzyńskie


a dochody z 500+ traktowane są jako stałe źródło dochodów.


Czy możliwa jest pożyczka bez pracy i stałego dochodu?

W takim przypadku należy indywidualnie złożyć wniosek w banku. Zdarza się, że na podstawie wpływów na konto, pożyczka może zostać udzielona.

Dla przypomnienia - ogólne informacje o kredytach


Kredyt a pożyczka


Kredyt może być asygnowany jedynie przez banki a także jest regulowany w ramach prawa bankowego. W przypadku pożyczki funkcjonuje większa dowolność, może ją przyznać ktoś dysponujący potrzebnymi zasobami. Pożyczka jest regulowana przez kodeks cywilny. 


Zazwyczaj możemy mieć do czynienia z pięcioma kategoriami kredytów:


Kredyt konsumpcyjny


Ten rodzaj kredytu zaciągany jest na realizację potrzeb kredytobiorców. Wartość kredytu będzie mniejsza niż w przypadku kredytów hipotecznych, a czas na spłatę krótszy - może trwać od paru miesięcy do kilku lat. Gwarantem są dochody klienta. Spośród kredytów konsumpcyjnych można wydzielić kredyty na dowolny cel oraz te profilowane, na przykład na samochód.


Kredyt hipoteczny


To kredyt przeznaczony na kupno mieszkania lub budowę nieruchomości. Dlatego też zazwyczaj opiewa na wysoką kwotę. Okres spłaty bywa rozłożona nawet na kilkadziesiąt lat. Warunki uzyskania kredytu hipotecznego są stosunkowo surowe, a sama procedura długo trwa. Gwarancją spłaty jest hipoteka, czyli dopóki nie zakończymy spłaty kredytu oficjalnym posiadaczem mieszkania będzie bank.


Kredyt inwestycyjny


Celem takiego kredytu jest opłacenie planu zarobkowego. Może to być rozwój firmy albo zakup akcji. Jest to kredyt z krótkim terminem spłaty, a do przyznania go konieczny jest ułożony biznesplan, precyzujący kwotę zysku z inwestycji.


Karta kredytowa


To najpopularniejsza forma kredytu. Bank w którym posiadamy konto wyznacza pułap kredytowy, to znaczy kwotę, jaką możemy spożytkować w konkretnym czasie. O ile nie przekroczymy okresu spłaty określonego przez bank, nie zapłacimy żadnych odsetek.


Kredyt konsolidacyjny


To rozwiązanie dla osób mających więcej niż jeden kredyt. Powoduje połączenie ich w jeden kredyt o niższej wysokości raty. Łatwiej wtedy rozplanować spłatę i terminowo ją zrealizować.

  

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania, czyli:

Chce wziąć pożyczkę na 500+. Jak to zrobić?

Czy jest możliwość dostania pożyczki na 500+

Jest możliwe dostać pożyczkę na 500 plus?


oraz rozwialiśmy pozostałe wątpliwości kredytowe.

 

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation