Porównywarki kredytowe – czy można się nimi sugerować przy wyborze kredytu?

Dlaczego lepiej wybrać się do banku, niż korzystać z porównywarki kredytowej? Jak działa porównywarka kredytowa oraz jakie dane do niej trafiają? Czy należy traktować porównywarkę kredytową jako coś więcej niż ofertę marketingową?

Porównywarki kredytowe – czy można się nimi sugerować przy wyborze kredytu?

Banki z chęcią udostępniają informacje o swoich kredytach, ale czy klient powinien się nimi sugerować, skoro de facto są to oferty marketingowe? Wprawdzie porównywarki są narzędziem, dzięki któremu można zorientować się, jaka oferta będzie dla nas najlepsza, ale żadna strona internetowa nie poda dokładnej informacji o kredycie, który może nam zostać przyznany. Krótko mówiąc – oferty, które wyświetli nam porównywarka, nie są spersonalizowane. Z wielu powodów to dobra informacja.

Czemu tak jest?

Porównywarki traktują ofertę tak, jakby była skierowana do wyobrażonego, idealnego klienta. Innymi słowy: to, jaką ofertę finalnie otrzymasz, zależy od Twojej historii kredytowej, wcześniej zaciągniętych kredytów, wysokości zarobków, formy zatrudnienia, a także innych czynników.

Parametry kredytu wyświetlonego w porównywarce są realne, ale nie oznacza to, że właśnie taki kredyt dostaniesz, jeśli nie spełnisz określonych przez bank warunków.

Porównywarka kredytowa – czy warto jej używać?

To zależy od tego, jakich informacji poszukujesz. Jeśli chcesz się jedynie „rozejrzeć” na rynku kredytowym i zobaczyć, ile mniej więcej obecnie wynoszą koszty kredytu, Internet jest niezłym źródłem informacji.

Porównywarka nie ma dostępu do Twojego profilu w BIK-u, nie zna Twojej historii kredytowej ani nie bierze pod uwagę tego, że możesz być stałym, rzetelnym klientem któregoś z banków. Nie wie też, jaka jest Twoja faktyczna zdolność kredytowa, wynikająca między innymi z zarobków.

Z tego powodu oferta w placówce banku może być gorsza lub lepsza niż ta z porównywarki. Każdy bank podchodzi indywidualnie do klienta, a oprocentowanie, dodatkowe opłaty oraz prowizje mogą być podane dopiero przez pracownika banku po przeanalizowaniu Twojej sytuacji finansowej.

Podsumowanie:

  1. Porównywarki oparte są na danych marketingowych udostępnionych przez banki. Należy więc je traktować jako reklamę kredytów;
  2. Oferty udostępnione w Internecie nie są spersonalizowane, lecz orientacyjne;
  3. Aby dowiedzieć się, jaki faktycznie kredyt może zostać udzielony, należy wybrać się do placówki bankowej.
IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation