Porównywarka kredytowa – czy warto z niej korzystać?

Przed wzięciem kredytu warto poznać całkowitą kwotę, którą będziesz musiał oddać bankowi. Dlaczego w tym celu lepiej wybrać się do banku, niż korzystać z porównywarki kredytowej?

Porównywarka kredytowa – czy warto z niej korzystać?

Porównywarki kredytowe to zbiór ofert przygotowanych przez banki. Chcesz wziąć kredyt na daną kwotę? Wchodzisz w porównywarkę, wybierasz rodzaj kredytu, wpisujesz kwotę, dostajesz kilkadziesiąt ofert.

Niestety nie oznacza to, że właśnie taki kredyt dostaniesz. Oferta z porównywarki nie jest spersonalizowana, a prezentuje jedynie przykładową ofertę, jaką możesz otrzymać w danym banku.

 

Czym się różni BIK od BIG?

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK i BIG - nazwy podobne, ale czy oba biura mają ze sobą coś wspólnego?

 

Żadna internetowa porównywarka kredytowa nie poda dokładnych informacji o kredycie, który chcesz zaciągnąć.

Porównywarka kredytowa to tak naprawdę zbiór ofert marketingowych podanych przez różne banki. Nie poznasz całkowitej kwoty kredytu, gdyż porównywarki kredytowe podają przykład reprezentatywny, który mówi o warunkach dla minimum 2/3 kredytobiorców. Ty wcale nie musisz zaliczać się do tej grupy.

 

Krótko mówiąc: to jaką ofertę otrzymasz od banku, zależne jest od wielu czynników. Jeśli jesteś wiarygodnym i zaufanym kredytobiorcą, możesz liczyć na zdecydowanie lepsze warunki. I z drugiej strony: jeśli Twoja historia kredytowa jest słabsza, możesz otrzymać gorsze warunki.

 

Porównywarka kredytowa – warto jej używać?

Raczej nie. Porównywarka kredytowa może przybliżyć Ci kwotę, którą będziesz musiał spłacić, ale nie musi. Banki płacą za to, aby ich kredyty pojawiały się na samej górze wyszukiwarki, co wcale nie oznacza, że oferta jest dobra.

Może okazać się, że przykład podany w porównywarce będzie zdecydowanie korzystniejszy niż w banku. Dopiero w placówce dowiesz się, na jakie warunki będziesz mógł liczyć. Porównywarkę kredytową warto potraktować jako dodatek, do którego jednak nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi.

 

Czego NIE WIE o Tobie porównywarka kredytowa?

Porównywarka nie wie o Tobie NICZEGO (i całe szczęście!). Taka sama oferta pokazywana jest osobom ze słabą historią kredytową oraz tym, którzy nie mają najmniejszych problemów z pieniędzmi.

Każdy bank podchodzi indywidualnie do konkretnego klienta. Wielu Twoich danych mających wpływ na całkowitą kwotę do zapłaty porównywarki znać nie mogą.

Na całkowitą kwotę do spłaty składa się wiele czynników. Na co nie zwróci uwagi porównywarka kredytowa, a patrzy na to bank?

  • Historia kredytowa – to czy spłacasz kredyty na czas, jak często je zaciągasz. M.in. na tej podstawie powstaje ocena punktowa BIK, pozwalająca stwierdzić, jaka jest Twoja wiarygodność kredytowa;
  • Zdolność kredytowa – bank ocenia, czy może bezpiecznie pożyczyć Ci pieniądze, patrząc m.in. na Twoje zarobki, stabilność zatrudnienia, czy sytuację rodzinną. Im jesteś bardziej wiarygodny jako kredytobiorca, tym lepszą ofertę kredytu możesz otrzymać;
  • Współpraca z bankiem – jeśli jesteś stałym i rzetelnym klientem, możesz liczyć na korzystniejsze warunki;

Możesz także nadpłacić lub spłacić swój kredyt przed czasem. Wtedy całkowita kwota do zapłaty będzie niższa, bo nie będziesz musiał płacić odsetek za pozostałą kwotę do spłaty.

 

Porównywarka kredytowa a oferta banku

Przeglądając oferty w porównywarkach internetowych, widzisz przykład reprezentatywny dla 2/3 klientów. Jakie koszty mogą się zmienić, gdy zobaczysz konkretną ofertę banku?

Właściwie wszystkie.

Po pierwsze: bank zaoferuje Ci oprocentowanie i prowizję na podstawie informacji o Tobie. Jeśli jesteś wiarygodnym klientem, możesz liczyć na niższą prowizję, a także niższą marżę, którą możesz negocjować z bankiem.

Po drugie: nie wiesz, ile wyniesie Cię ubezpieczenie. Banki bardzo często wymagają dodatkowego zabezpieczenia swojego kredytu. Dopiero na miejscu dowiesz się, ile będziesz musiał zapłacić.

Po trzecie: dość często banki pobierają dodatkowe opłaty. O nich także dowiesz się dopiero podczas wizyty.

Co powinieneś wiedzieć? FinAi oferuje rozwiązanie, które jest znacznie bardziej miarodajne od porównywarek kredytowych. Na platformie www.finai.pl możesz wziąć kredyt bez wychodzenia z domu, w 100% online. A przede wszystkim zestawić ze sobą realne oferty kredytowe, czyli nie takie, które są przykładami reprezentatywnymi, ale takie, które zostały dopasowane do Twojej zdolności kredytowej. Oferty kredytów zaproponowane Ci przez banki na FinAi są rzeczywistymi ofertami – Tobie pozostaje jedynie wybrać najlepszą, jedną z wielu, dopasowaną do Twoich oczekiwań i możliwości. 


PODSUMOWANIE

  1. Porównywarka kredytowa to zbiór ofert marketingowych konkretnych banków.
  2. Porównywarka kredytowa nie obliczy dokładnej kwoty do spłaty.
  3. Sporo czynników wpływających na kwotę kredytu zależnych jest od danego banku.
  4. Oferta banku może różnić się całkowicie od tej podanej przez porównywarkę kredytową.
  5. Twoja wiarygodność kredytowa wpływa na to, jaką ofertę kredytu otrzymasz.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation