Po co bank zagląda mi na konto, kiedy staram się o kredyt hipoteczny?

Dowiedz się, dlaczego nie warto mieć przed bankiem finansowych tajemnic.

Po co bank zagląda mi na konto, kiedy staram się o kredyt hipoteczny?

Banki przed udzieleniem kredytu muszą się upewnić, że będziesz bezpiecznym – z ich punktu widzenia - kredytobiorcą. Dlatego w umowie, którą podpisujesz z bankiem, musisz zadeklarować mnóstwo faktów na swój temat.

 

Wielki konkurs FinAi! Oszczędzanie przez rymowanie – uczymy dzieci oszczędzania!

Zgarnij jedną z ponad 60 nagród!

"Oszczędzanie przez rymowanie"! Weź udział w naszym konkursie z nagrodami! Wymyśl rymowankę dla najmłodszych i wygraj nowoczesny tablet Samsung Galaxy Tab!

 

Po co więc bank dodatkowo sprawdza historię Twojego konta?

  1. Bank musi wiedzieć, czy wynagrodzenia, które zadeklarowałeś, są prawdziwe. Chce też wiedzieć, od jak dawna je otrzymujesz. Przecież musisz mieć z czego spłacać comiesięczne raty.
  2. Bank musi upewnić się, czy nie masz dodatkowych kosztów, np. alimentów czy zobowiązań wobec innych banków czy instytucji. A może masz na głowie komornika? Generalnie chodzi więc o kwoty, które regularnie obciążają Twój budżet.
  3. Bank musi mieć pewność, czy operacje finansowe związane z Twoim kontem nie są sfałszowane. Instytucja nic o Tobie nie wie i musi założyć, że możesz być np. słupem, czyli osobą odesłaną do wzięcia kredytu przez osobę trzecią.
  4. Bank musi sprawdzić, czy nie przekraczałeś limitu w koncie, popularnie zwanego „debetem”, o ile taki posiadasz. I czy nie wykazywałeś zachowań potencjalnie dla instytucji niebezpiecznych.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation