Planujesz wziąć kredyt? Przygotuj się do pierwszej rozmowy w banku!

Co zrobić, zanim pójdziesz do banku, żeby porozmawiać o kredycie? Im więcej będziesz na początku wiedzieć o formalnościach i potrzebnych dokumentach, tym pewniej będziesz się czuł podczas rozmowy z potencjalnym kredytodawcą i tym szybciej wszystko załatwisz.

Planujesz wziąć kredyt? Przygotuj się do pierwszej rozmowy w banku!

Planujesz kredyt? Im lepiej się do niego przygotujesz i im więcej pytań zadasz konsultantowi bankowemu, tym większe masz szanse, że załatwisz formalności jak najszybciej. Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na pierwszą rozmowę?

1. Zastanów się, na co i jakiego rodzaju kredytu będziesz potrzebował:

 • Karta kredytowa – zdecyduj się na nią, jeśli potrzebujesz niewielkiej kwoty i wiesz, że będziesz mógł szybko ją spłacić. Najczęściej po około 90 dniach, bo tyle wynosi okres bezodsetkowy. Taki rodzaj kredytu to po prostu pieniądze z dostępnym górnym limitem, które pożycza Ci bank, ale ulokowane są one na karcie.

Czy karta kredytowa może Ci zaszkodzić? Przeczytaj nasz tekst!

 • Kredyt gotówkowy – odpowiedni, kiedy potrzebujesz większej sumy (od kilku tysięcy w górę), którą będziesz chciał przeznaczyć na konkretny cel – na przykład kupno samochodu albo wakacje.

Kredyt celowy czy gotówkowy. Czym się różnią?

 • Kredyt hipoteczny – planujesz zakup nieruchomości, więc żeby go dostać, będziesz potrzebował też wkładu własnego w wysokości 20%. To konieczny warunek. Kredyty hipoteczne są udzielane na kilkaset tysięcy. To jedna z lepiej oprocentowanych ofert bankowych, ale spłacasz ją przez kilkanaście–kilkadziesiąt lat.

Jak się przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego?

2. Ustal, jaką ratę chciałbyś spłacać.
 

Zastanów się, czy w ogóle stać Cię na kredyt. Kiedy bank szacuje Twoją zdolność kredytową, bierze pod uwagę wiele czynników – np. wysokość zarobków, rodzaj podpisanej umowy, liczbę osób na utrzymaniu.

Ty możesz zrobić to w bardziej ogólnym zakresie. Będziesz wiedział, jaką ratę możesz i chcesz spłacać, a także ile wydajesz na życie. Ta wiedza przyda się podczas pierwszej rozmowy z bankiem.

 • Podlicz swoje comiesięczne wydatki. Uwzględnij zarówno wydatki stałe (np. rachunki, czynsz, opłaty do ZUS-u, ubezpieczenie), jak i zmienne (higiena, rozrywka, wyjazdy). Najlepiej załóż kwotę „z górką” – pamiętaj, że ratę będziesz spłacać przez kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. W tym okresie Twoje potrzeby finansowe mogą wzrosnąć. Planujesz powiększenie rodziny? Założenie firmy? W takim razie masz pewność, że Twoje wydatki się zwiększą.

  Odejmij tę kwotę od swojej pensji – od wyliczonej sumy będziesz musiał odjąć jeszcze ratę swojego kredytu. Resztę warto potraktować jak oszczędności, które przeznaczysz na budowanie poduszki finansowej.
Pamiętaj! Zanim bank zdecyduje, czy przyznać Ci kredyt, będzie chciał poznać nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale i wiarygodność finansową. Między innymi sprawdzi Cię w BIK.

3. Sprawdź się w BIK.

Zaoszczędzisz dzięki temu czas, na wypadek gdyby okazało się, że masz bardzo słabą ocenę w BIK. To właśnie w tym miejscu każdy bank przed udzieleniem Ci kredytu sprawdzi, czy nie zalegasz z niespłaconymi zobowiązaniami finansowymi i czy nie wnioskujesz często o pożyczki. Te elementy obniżają Twój scoring, czyli punktową ocenę Twojej wiarygodności finansowej.

Im wyższy jest Twój scoring, tym większe są Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Jeśli BIK pokaże, że zalegasz ze spłatą jakichś długów, będziesz miał szanse nadrobić zaległości jeszcze przed wizytą w banku. Swój raport BIK możesz zobaczyć po zalogowaniu się na stronie www.bik.pl. Pierwszy raport jest darmowy i masz 60 dni na testowanie narzędzia.

Natomiast jeżeli nigdy wcześniej nie brałeś kredytów albo nie kupowałeś nic na raty, jesteś dla banku białą kartą. Nie wie, czego spodziewać się po Tobie jako kredytobiorcy. Dlatego jeszcze zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt, warto żebyś kupił coś na raty i regularnie je spłacał. Dobrze jednak zająć się tym odpowiednio wcześnie – niespłacone zobowiązanie również obniża Twoją zdolność kredytową. Podobnie zresztą jak karty kredytowe.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową? [Krok po kroku]

Miałeś problemy z otrzymaniem kredytu z powodu niskiej zdolności kredytowej? Dowiedz się, jak ją poprawić!

4. Zadbaj o to, żeby mieć ważny dowód.

Pierwsza rozmowa w banku nie ma zobowiązującego charakteru. Dobrze jednak, żebyś miał ze sobą dowód osobisty – i to ważny! Nie będziesz musiał czekać na wyrobienie nowego, co mogłoby wydłużyć cały proces. Bank musi zweryfikować, czy jesteś osobą, za którą się podajesz. Jeśli idziesz do oddziału z potencjalnym współkredytobiorcą, on również musi wylegitymować się ważnym dowodem.

Jeżeli ubiegasz się o większą kwotę kredytu, możesz (ale nie musisz) zabrać ze sobą zaświadczenie o dochodach od pracodawcy (ważne najczęściej 30 dni od daty wystawienia) albo PIT-11 (jeśli jesteś zatrudniony na umowę zlecenie albo o dzieło). Czasem banki zadowalają się wyciągiem z konta.

5. Zanotuj sobie wszystko, o co chcesz zapytać.

To bardzo ważny, a często bagatelizowany punkt. Gdy myślałeś o kredycie, na pewno przyszło Ci do głowy wiele pytań. A rozmowa w banku służy także temu, żeby rozwiać Twoje wątpliwości. O im więcej rzeczy zapytasz na początku, tym mniej telefonów wykonasz do banku w przyszłości i tym szybciej wszystko załatwisz.

Umów się na rozmowę odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, że proces kredytowy może chwilę potrwać. Szczególnie jeśli starasz się o wysoką kwotę kredytu (od 30 tysięcy złotych wzwyż).

6. Przygotuj się na pytania, które zada Ci przedstawiciel banku.

W banku zadadzą Ci wiele pytań. Również tych bardziej osobistych.

Żeby poznać Twoją zdolność kredytową, a później przygotować jak najlepszą ofertę, bank musi Cię poznać. Pracownik banku może zapytać Cię chociażby:

 • o Twoje zarobki netto,
 • o Twój stan cywilny,
 • ile osób masz na utrzymaniu ze swojej pensji,
 • ile wynoszą Twoje stałe opłaty (dlatego lepiej, żebyś wcześniej je podliczył).

To normalne, że bank potrzebuje odpowiedzi na te pytania. Między innymi dzięki temu może ocenić, czy będziesz w stanie spłacić kredyt, o który się ubiegasz.

Pamiętaj!

 • Pierwsza rozmowa w banku służy raczej rozpoznaniu oczekiwań i wstępnemu oszacowaniu zdolności kredytowej. Możesz zadzwonić wcześniej do banku i umówić się z doradcą na konkretną godzinę. A przy okazji zapytać się o to, jakie przynieść dokumenty.
 • Podczas rozmowy poproś o podsumowanie oferty, formularz informacyjny oraz projekt umowy. Zabierz je do domu i przeczytaj uważnie.
 • Pamiętaj, żeby nie decydować się na pierwszą ofertę z banku, do którego wejdziesz prosto z ulicy. To ważne, żebyś porównał kilka ofert kredytowych i wybrał najbardziej dopasowaną do siebie.

Sprawa jest dużo łatwiejsza, gdy decydujesz się wziąć kredyt gotówkowy na pośrednictwem FinAi.pl. Za pomocą naszej platformy banki oszacują Twoją zdolność i wiarygodność kredytową. Następnie zaproponują dostosowane do Ciebie, realne i wiążące oferty kredytów gotówkowych. Porównasz je między sobą i wybierzesz najlepszą jednym kliknięciem. Później pozostaje już tylko czekać na przelanie środków przez bank. Cały proces kredytowy bez wychodzenia z domu i stresowania się zbędnymi dokumentami! Potrzebujesz jedynie smartfona, dostępu do internet i swoich wyciągów bankowych.

Wejdź na www.finai.pl i przekonaj się, jakie to proste.

Podsumowanie 

Zanim pójdziesz do banku na pierwszą rozmowę w sprawie kredytu:

 1. Zdecyduj, o jaki kredyt będziesz się ubiegać.
 2. Podlicz swoje miesięczne przychody i wydatki i zastanów się, jakiej wysokości ratę chciałbyś spłacać.
 3. Ściągnij swój raport w BIK i, jeśli trzeba, ureguluj zaległości finansowe.
 4. Sprawdź, czy masz ważny dowód.
 5. Umów się na rozmowę i przygotuj swoje pytania.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation