Nie bądź niezapisaną tablicą i zbuduj wiarygodność kredytową

Jeśli tu zawitałeś, jesteś zapewne osobą młodą, która dopiero stara się o kredyt. Skoro brak jakichkolwiek wpisów na Twój temat uniemożliwia Ci wzięcie kredytu, oto krótki poradnik, jak zbudować swój scoring BIK od zera.

Nie bądź niezapisaną tablicą i zbuduj wiarygodność kredytową!

Banki stosują zasadę – jeśli z kimś współpracują, chcą wiedzieć o tej osobie więcej. Twoja wiarygodność i rzetelność finansowa to dla nich informacja, że będziesz spłacał swoje raty regularnie.

 

Abonament, raty, kredyt czy gotówka? Co się najbardziej opłaca, kiedy kupujesz nowy telefon?

Abonament, raty, kredyt czy gotówka? Co się najbardziej opłaca, kiedy kupujesz nowy telefon?

Planujesz zakup nowego telefonu? Nie wiesz czy kupić go za gotówkę, czy zdecydować się na abonament? A może wziąć kredyt gotówkowy?

 

Tworzenie pozytywnej historii kredytowej w BIK to długi proces i nie da się tego zrobić za pomocą pstryknięcia palców. Warto więc przemyśleć „strategię budowlaną”. Oto dwie szybkie porady na stworzenie dobrej historii kredytowej, która nie obciąża portfela.

BIK? Ale o co chodzi?

Dla banku cenniejsza jest informacja, że klient w ogóle figuruje w BIK, niż ta, że w przeszłości nie zapłacił jednej raty w terminie. Takie dane również mogą trafić do bazy Biura Informacji Kredytowej, ale mogą być chociaż dowodami na to, że zobowiązanie w końcu spłacono. Co jednak zrobić z klientem, który nie ma żadnej historii kredytowej? W końcu nie wiadomo, z kim bank ma do czynienia.

Możesz mieć stałe dochody, być stabilny finansowo, a nie dostać kredytu. Poniżej porady dla tych, którzy nie chcą być „czystą tablicą”, a powinni w miarę najszybciej „wpisać” na nią klika pozytywnych informacji co do wiarygodności finansowej.

Karta kredytowa – może warto?

Nie taka straszna ta kredytówka, jak niektórzy myślą. Przede wszystkim używanie karty kredytowej jest wygodne, jeśli mamy stałe środki na spłatę jej zadłużenia – wtedy nie płacimy żadnych odsetek. Dowiedz się w banku, czy przysługuje Ci karta kredytowa, choćby z najniższym limitem. Dzięki okresom bezodsetkowym i regularnej, terminowej spłacie, korzystanie z karty kredytowej nic nie kosztuje, a Twoje konto w BIK powoli się zapisuje. Co tam trafia? Oczywiście informacja, że spłacasz kartę na czas (o ile nie masz opóźnień!).

Pamiętaj, żeby korzystać z niej mądrze – dla banku nie jest ważne tylko to, że spłacasz ją w terminie, ale również, czy zużywasz cały przydzielony limit, a to nie jest najlepsza informacja. Co najważniejsze - regularne spłacanie karty kredytowej w zupełności wystarczy, aby zbudować historię w BIK, zadbaj jednak o to, żeby była pozytywna.

Możesz zacząć budować swoją historię kredytową z FinAi – wygodnie i bezpiecznie. Na www.finai.pl bierzesz kredyt 100% online, na kwotę od 1000 do 50 000 zł. Wypełniasz jeden prosty wniosek bez wychodzenia z domu, potwierdzasz swoją tożsamość i czekasz, aż współpracujące z FinAi banki wyślą Ci swoje oferty. Są one w pełni dostosowane do Twoich potrzeb i Twojej zdolności kredytowej. Możesz na spokojnie zestawić je ze sobą i wybrać najlepszą. Pieniądze spłyną szybko na Twoje konto, a Ty możesz zacząć spłacać regularnie swoje raty!

Szybkie raty, szybka historia kredytowa

To brzmi jak paradoks, ale czasami, żeby dostać dobry kredyt, trzeba wziąć kredyt. Niech będzie jasność – nie zachęcamy do wzięcia kredytu albo nagminnego kupowania czegoś na raty, ale jeśli chcesz zbudować sobie pozytywną historię kredytową BIK, musisz dać dowód, że wcześniej poradziłeś sobie ze zobowiązaniem nawet przed wymaganymi terminami.

Planowałeś akurat kupienie nowej konsoli albo telewizora? Jeśli weźmiesz coś na raty i spłacisz na przykład połowę rat, a pozostałość za jednym razem – Twój profil w BIK zostanie zaktualizowany i narysuje obraz rzetelnego klienta, który nie tylko spłaca terminowo, ale też przed czasem. Szybko i bezproblemowo spłacone raty oraz kredyty mają wpływ na kolejną ofertę.

Podsumowanie:

  1. Jeśli budujesz swoją historię kredytową w BIK, dbaj o to, żeby były to informacje pozytywne;
  2. Używanie i regularna spłata karty kredytowej również budują pozytywną historię w BIK;
  3. Kup coś drobnego na raty (np. suszarkę) i spłać je w terminie, a Twój profil w BIK zostanie wypełniony pozytywną informacją kredytową. 

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation