Nadmierne zadłużenie to nie koniec świata! Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić

Nadmiernie się zadłużyłeś? To się może przydarzyć każdemu. To bardzo niekomfortowa sytuacja, która potrafi zszargać nerwy... ale nie należy się załamywać. Istnieje kilka rozwiązań na wyjście z takiej sytuacji. W tym artykule opisujemy 4 z nich.

Nadmierne zadłużenie to nie koniec świata! Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić

W pierwszej kolejności pamiętaj, że rozwiązaniem NIE JEST spóźnienie się ze spłatą którejś z rat. Może to zaowocować przykrymi konsekwencjami, np. wpisaniem na listę dłużników lub obniżeniem scoringu BIK.


Sposoby na pozbycie się długów opisywaliśmy tutaj, metody unikania spirali zadłużenia: tutaj. A co zrobić, jeśli już wpadniesz w kłopoty? Oto kilka rozwiązań:

1. Wakacje kredytowe


O tym rozwiązaniu pisaliśmy kilkukrotnie, m.in. w tym miejscu. Wakacje kredytowe to po prostu odroczenie konieczności spłaty raty o miesiąc lub więcej. To rozwiązanie, na które powinieneś się zdecydować, kiedy masz nagły wydatek lub kryzys finansowy, z którego wiesz, że niedługo wyjdziesz.
Natomiast nie korzystaj z tej możliwości, jeśli zaoszczędzone w danym miesiącu pieniądze chcesz wydać na jakąś nagłą zachciankę, np. nowy telewizor, bez którego równie dobrze mógłbyś sobie poradzić.
Weź też pod uwagę, że niektóre banki doliczają opłatę po okresie zawieszenia spłaty. Zatem przed „udaniem się” na wakacje kredytowe – dokładnie negocjuj tę opcję z bankiem!
Pamiętaj, że często jest tak, że aby skorzystać z wakacji, nie możesz mieć opóźnień. Zatem jeśli wiesz, że będziesz miał opóźnienie – poproś o wakacje przed upłynięciem terminu spłaty.

2. Konsolidacja kredytu

Kolejne z rozwiązań, o którym już się szerzej rozpisaliśmy, np. tutaj. Konsolidacja kredytu to połączenie dwóch zadłużeń w jedno, przy jednoczesnym ujednoliceniu oprocentowania i wydłużeniu okresu spłaty.

Konsolidacja przydaje się wtedy, kiedy spłacasz już raty, ale potrzebujesz większej ilości gotówki. Co robić? Możesz wziąć kolejny kredyt w tym samym banku i połączyć go z tym dotychczas spłacanym. Jeżeli termin spłaty będzie wystarczająco rozciągnięty w czasie, suma obu tych rat może być niższa, niż byłaby, gdybyś spłacał dwie raty osobno.
Przed zdecydowaniem się na konsolidację musisz jednak wszystko dokładnie policzyć, bo nawet, jeśli pojedyncza rata będzie droższa, to całkowity koszt kredytu może okazać się wyższy.

Uważaj też na „ukryte” koszty kredytu w postaci prowizji czy obowiązkowych ubezpieczeń – bank może próbować zrekompensować sobie niższą ratę takimi właśnie opłatami.

3. Wydłużenie okresu spłaty kredytu lub zmiana harmonogramu spłat

Wydłużenie okresu spłaty wymaga zgłoszenia się wprost do banku i ustalenia, czy jest to możliwe. Po ewentualnej zmianie warunków każda kolejna rata będzie niższa, ale łączna kwota, którą zapłacimy w trakcie spłacania zobowiązania wzrośnie.

Z kolei zmianę harmonogramu spłat z reguły wykorzystują ją ci, którzy zmieniają miejsce pracy. To z kolei może zaowocować tym, że zmieni im się termin otrzymywania pensji. Wtedy można zmienić dzień spłaty raty, ale może się tym wiązać dodatkowa opłata.

Czym jest zdolność kredytowa?

Czym jest zdolność kredytowa?

Co się składa na Twoją zdolność kredytową? Jak ją sprawdzić? Czy warto korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej?

Pamiętajmy, że im bliżej siebie są termin otrzymywania pensji i termin spłaty kredytu, tym lepiej. Zobowiązania najlepiej jest spłacać w pierwszej kolejności – tak, żeby możliwie najszybciej się z nimi uporać.

4. Upadłość konsumencka

Najbardziej „ostateczne” z proponowanych w tym artykule rozwiązań. I takie, na które można się zdecydować jedynie wtedy, kiedy zadłużenie powstało nie z niedbalstwa lub winy umyślnej konsumenta (np. ciężka choroba lub strata pracy niebędąca zwolnieniem dyscyplinarnym, itd.).

Wtedy – po pierwsze – konsument ma obowiązek zadeklarować cały swój majątek (włącznie np. z domem lub mieszkaniem). Dłużnik musi maksymalnie – na ile to możliwe – spłacić wierzycieli wyprzedając cały majątek.

Jeżeli wartość wyprzedanego majątku nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań, to przez kilka następnych lat (nie dłużej niż 36 miesięcy) należy spłacać pozostałą część kredytu zgodnie z planem umówionym pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem.

Po wykonaniu owego planu, pozostała część długu może zostać umorzona przez sąd, a zobowiązanie dalej nie powiększa się.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz którąś z powyższych opcji, pamiętaj, żeby w razie problemów ze spłatą swoich bankowych zobowiązań odezwać się do banku. Nie gwarantuje to sukcesu przy negocjacjach, ale być może wspólnie znajdziecie rozwiązanie problemu – w końcu bankowi tak jak i Tobie zależy na tym, byś dał radę spłacić zobowiązanie. Kontakt z bankiem z całą pewnością jest lepszym rozwiązaniem od „milczącego” opóźnienia w spłacie.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation