Masz wpływ na całkowity koszt kredytu! Co możesz negocjować?

Kiedy myślisz „bank”, widzisz wielką, anonimową instytucję, która rządzi się niezrozumiałymi dla Ciebie prawami? Bank ma jednak ludzkie oblicze, a to znaczy, że można z nim rozmawiać, a nawet negocjować. Co na przykład? Chociażby wysokość poszczególnych elementów kredytu, a w efekcie – całkowity koszt kredytu.

Masz wpływ na całkowity koszt kredytu! Co możesz negocjować?

Na początek – bierzesz kredyt? Poznaj jego całkowity koszt. Bank ma obowiązek Ci go podać, jeszcze zanim się zapożyczysz. Całkowity koszt kredytu to nic innego jak podsumowanie wszystkich kosztów związanych z kredytem (pamiętaj, że w przypadku kredytu hipotecznego musisz ponieść też koszty okołokredytowe np. wyceny mieszkania przez rzeczoznawcę).

Więcej o całkowitym koszcie kredytu, a także o tym, czym różni się on od całkowitej kwoty kredytu, przeczytasz tutaj.

W skład CKK wchodzą:

 • prowizja bankowa,
 • odsetki – na ich kwotę wpływa wysokość oprocentowania, a w jego skład wchodzi marża – i to najczęściej ona podlega negocjacji,
 • ubezpieczenie – na wypadek utraty źródła utrzymania kredytobiorcy, jego choroby bądź śmierci.

W skład CKK nie wlicza się kosztów wchodzących w zakres obsługi, czyli np. opłat za opóźnienia w spłatach, za spłatę kredytu przed czasem. Dzięki znajomości wszystkich kosztów związanych z udzieleniem kredytu możesz porównywać oferty różnych banków i wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie.

Co możesz negocjować z bankiem?

Każdy klient może próbować negocjować wysokość oprocentowania i prowizji za udzielenie kredytu. Warto podejmować takie próby, chociaż nie ma gwarancji, że skończą się one powodzeniem. Od czego zależy sukces negocjacyjny? Im lepszą relację masz z bankiem, im bardziej wiarygodnym klientem jesteś, im wyższą kwotę kredytu chcesz pożyczyć – tym większe szanse na „zwycięstwo”.

 • Marża – czyli zarobek banku. Stała, ale podlega negocjacjom w obrębie tabeli marż i prowizji obowiązujących w danym banku. Często banki mają marżę promocyjną w ofercie. Im wyższą kwotę kredytu zaciągasz, tym lepszy masz punkt wyjścia do negocjacji marży.
 • Prowizja – opłata pobierana za daną operację, czyli udzielenie kredytu . Czasami banki rezygnują z pobierania prowizji w ramach promocji. Wysokość prowizji zależy też od kwoty kredytu i – w przypadku kredytu hipotecznego – od wysokości wkładu własnego. Im wyższy wkład, tym więcej bank zarabia na odsetkach, więc to dobry punkt wyjścia do negocjacji.

Mocne argumenty = dobre pole do negocjacji
 

Jeśli decydujesz się podjąć negocjacje z bankiem, przygotuj odpowiednie argumenty. Co może przekonać bank?

 • Wysokość wkładu własnego.
 • Właściwe relacje z bankiem – korzystanie z jego usług i produktów.
 • Dobra historia kredytowa.
 • Konkurencyjne oferty z innych banków.  

Podsumowanie

 1. Możesz negocjować z bankiem obniżenie wysokości oprocentowania i prowizji kredytowych.
 2. Dobre relacje z bankiem i korzystna historia kredytowa to Twoje mocne strony podczas negocjacji.
 3. Porównuj oferty z różnych banków i używaj ich do rozmowy o obniżeniu kosztów kredytu.
 4. W trakcie negocjacji nie jesteś skazany na sukces – równie dobrze mogą się one nie powieść.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation