Mam umowę zlecenie albo umowę o dzieło – czy dostanę kredyt?

Panuje przekonanie, że banki w ogóle nie biorą pod uwagę dochodów z umów zlecenia oraz umów o dzieło przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Tymczasem spora liczba banków oferuje kredyty dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Ważny jest jednak czas trwania tych umów.

Mam umowę zlecenie albo umowę o dzieło – czy dostanę kredyt?

Każdy bank, zanim przyzna nam kredyt, musi przeanalizować naszą zdolność kredytową. Będzie brał pod uwagę nasze zarobki, koszty utrzymania, inne zobowiązania finansowe oraz staż pracy.

Dodatkowe dochody, jak na przykład w miarę stałe zlecenia freelancerskie na podstawie umowy o dzieło, mogą zostać potraktowane przez bank jako dodatkowy atut przy wyliczaniu oceny kredytowej – sumują się i wpływają na ogólną zdolność kredytową.

Oczywiście najbardziej pożądana przez banki jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale droga do kredytu nie jest zamknięta dla tych, którzy jej nie posiadają.

Ważny jest czas trwania umowy

Jest to dobra wiadomość dla ubiegających się nawet o kredyt mieszkaniowy – banki są otwarte na współpracę z zatrudnionymi nie tylko na podstawie umowy o pracę. Warunkiem otrzymania kredytu jest stałość dochodów, czy to wynikających z umowy o pracę, czy to umowy zlecenia lub dzieła. Powinna to był jedna umowa podpisana na rok albo 12 miesięcznych umów, które będą dowodem, że nie są to nasze jednorazowe sposoby „dorobienia”.

 

Kalkulator_konsolidacyjny.jpg

Kalkulator konsolidacyjny? Czym jest i jak działa?

 

Nawet umowa o pracę, która jest podpisana na czas próbny, nie gwarantuje otrzymania kredytu. Natomiast przy umowie o dzieło, która od dawna jest naszym ważnym źródłem utrzymania, jak najbardziej istnieje taka szansa.

Jakie dokumenty?

Jeśli uzyskujemy dochody na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, musimy przedstawić bankowi jak najwięcej potwierdzeń „stałości” naszego wynagrodzenia. Posłużyć temu może wyciąg konta z ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz rozliczenie podatkowe PIT. Często wymagane są również dokumenty samych umów oraz rachunki wystawiane przy umowie zlecenia. Miłym dodatkiem byłby też list od pracodawcy/zleceniodawcy, który nie widzi przeciwskazań do kontynuowania współpracy z ubiegającym się o kredyt.

Oczywiście najbardziej rygorystyczne będą warunki przy ubiegania się o kredyt mieszkaniowy. Wiele zależy od tego, w jakim banku ubiegasz się o kredyt, a szereg czynników, które bierze pod uwagę analityk kredytowy, musi budować wizerunek kredytobiorcy, który nie będzie miał w przyszłości problemów ze spłatą. Na szczęście odpowiedź na pytanie, czy można otrzymać kredyt na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, brzmi: owszem, można.

Niezależnie od formy umowy zawsze możesz spróbować w szybki sposób ubiegać się o kredyt gotówkowy na www.finai.pl. Bez wychodzenia z domu wypełnisz jeden prosty wniosek, a banki przygotują oferty dostosowane do Twoich wymagań i zdolności kredytowej. To wszystko bez wychodzenia z domu! Przygotuj tylko swój dowód osobisty, smartfona i/oraz laptopa oraz wyciąg bankowy.  

Podsumowanie:

  • Banki umożliwiają wzięcie kredytu tym, którzy dostają wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia;
  • Dodatkowe dochody, wynikające z jednorazowych umów o dzieło (pod warunkiem, że są regularne), mają pozytywny wpływ na zdolność kredytową;
  • Najważniejszym warunkiem jest stałość otrzymywanego wynagrodzenia u kredytobiorcy.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation