Mam niską zdolność kredytową – czy to znaczy, że za mało zarabiam?

Na to, czy bank przyzna Ci kredyt, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest oczywiście wysokość Twoich zarobków. Co jeszcze warto wiedzieć o zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa
Zarobki są jednym z elementów, który wpływa na zdolność kredytową, ale nie jedynym. Czym zatem jest zdolność kredytowa? Pokazuje bankom, czy będziesz mieć za co spłacić zaciągnięte u nich zobowiązanie.
Co jeszcze wchodzi w skład Twojej zdolności kredytowej oprócz wysokości Twoich zarobków? Na przykład:
  • inne zobowiązania finansowe – suma rat kredytów i pożyczek, które już spłacasz, ale też posiadane karty kredytowe, limity w rachunkach,
  • wydatki, jakie ponosisz co miesiąc na utrzymanie domu,
  • liczba osób na Twoim utrzymaniu,
  • rodzaj umowy podpisanej w pracy (najkorzystniejsza jest oczywiście ta na czas nieokreślony),
  • na jak długo jesteś zatrudniony.

Czym zdolność kredytowa nie jest?

Każdy bank, zanim udzieli kredytu, zbiera informacje o kliencie. Co więcej, każdy bank ma własny model oceny Ciebie jako kredytobiorcy (tak zwany model scoringowy). Interesuje go:
  • Twoja historia kredytowa (m.in. informacje o spłacanych ratach, liczbie wysyłanych zapytań kredytowych)…
  • …która z kolei wpływa na wiarygodność finansową (reputację jako potencjalnego kredytobiorcy, którą bank określa na podstawie oceny BIK, historii współpracy z bankiem, a także zarobków, wykształcenia i branży…
  • A niektóre informacje wpływające na wiarygodność finansową wpływają też na zdolność kredytową (bank ocenia, czy rata kredytu zmieści się w Twoim budżecie).
Te trzy elementy – historia kredytowa, wiarygodność kredytowa i zdolność kredytowa – są ze sobą powiązane i wszystkie wpływają na decyzję banku o przyznaniu kredytu bądź pożyczki.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation