Lokata czy konto oszczędnościowe? Którą opcję powinieneś wybrać?

Obydwie formy oszczędzania mają swoje zalety. Warto dowiedzieć się, gdzie lepiej umieścić pieniądze.

Lokata czy konto oszczędnościowe? Którą opcję powinieneś wybrać?
Lokata terminowa i konto oszczędnościowe służą do przechowywania pieniędzy, które rosną zgodnie z ustalonym oprocentowaniem.

Wybór nie jest prosty. Na początku warto dowiedzieć się, czym jest lokata, a czym konto oszczędnościowe.

 

Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

Bank odmówił Ci kredytu – dlaczego? Jakie są najczęstsze powody?

 

Lokata – co to jest?

Lokata terminowa to pieniądze składane w banku na określony czas. Wraz z wpłaconą kwotą rosną odsetki, które później należą do nas.

Środki można wpłacić jedynie podczas jej zakładania, a wypłacać powinno się wyłącznie po zakończeniu trwania lokaty. Wcześniejsza wypłata wiąże się ze zmniejszeniem lub usunięciem przez bank naliczonych na Twoją korzyść odsetek. W takim przypadku odzyskamy tylko wpłacone przez nas pieniądze.

Lokata najlepiej sprawdzi się podczas wpłaty większej kwoty, której nie chcemy wydać w najbliższym czasie. Warto zachować na niej pieniądze przeznaczone na konkretny cel. Większość lokat ma oprocentowanie stałe. Już podczas wpłaty wiemy, ile pieniędzy otrzymamy podczas zamknięcia lokaty. Warunkiem jest utrzymanie jej do końca.

 

Konto oszczędnościowe – czym jest i komu je polecić?

Takie konto zakłada się na czas nieokreślony. Najczęściej nie istnieje ustalona minimalna kwota wpłaty.

Działania na koncie mogą być dokonywane w każdej chwili bez obawy o utratę naliczonych odsetek. Niektóre banki jednak pobierają dodatkową opłatę za więcej niż jedną wypłatę w miesiącu.

Konto oszczędnościowe najlepiej sprawdzi się dla osób, które chcą regularnie oszczędzać, wpłacając stale niewielkie kwoty. Właściciel konta może pozwolić sobie na elastyczne zarządzanie pieniędzmi. Mogą one przydać się na „czarną godzinę”. Konta oszczędnościowe częściej niż lokaty posiadają oprocentowanie zmienne .

 

Co mam wybrać?

Chcesz zachować, a nawet powiększyć sporą sumę? Nie potrzebujesz jej w najbliższym czasie? W takim przypadku lepsza okaże się lokata. Wybierając korzystnie oprocentowaną lokatę, możesz zyskać naprawdę sporo dodatkowych pieniędzy.

A może chcesz pobierać fundusze z dodatkowego konta na bieżąco, albo stopniowo je zasilać? Lepszym rozwiązaniem może być konto oszczędnościowe, które zapewni Ci elastyczność korzystania, czyli możliwość wypłat i wpłat w dowolnym momencie.

Zawsze możesz schować pieniądze pod poduszką, jednak polecamy rozwiązania bankowe.

 

PODSUMOWANIE

  1. Lokata i konto oszczędnościowe służą do zwiększania naszych środków.
  2. Lokata zakładana jest na określony czas i warto na nią wpłacić pieniądze, których nie będziemy potrzebować podczas trwania lokaty.
  3. Pieniądze z lokaty warto wypłacić dopiero po jej zakończeniu.
  4. Konto oszczędnościowe przyda się osobom, które chcą stale oszczędzać i elastycznie dysponować swoimi funduszami.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation