Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?

Zakup samochodu często wiąże się z dużymi kosztami, a nie każdy chce wydawać jednorazowo tak dużą sumę. Dla kogo lepszy okaże się leasing, a komu polecimy kredyt gotówkowy?

Leasing czy kredyt samochodowy – co jest lepsze?
Przedsiębiorcy rzadko płacą gotówką za nowy samochód. Najczęściej wybierają kredyt samochodowy lub decydują się na leasing. 
Czym się różni BIK od BIG?

BIK a BIG – czym się różnią?

BIK i BIG - nazwy podobne, ale czy oba biura mają ze sobą coś wspólnego?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie. Wszystko zależy od potrzeb oraz możliwości danej firmy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt na zakup auta. Bank pożycza Ci pieniądze na kupno konkretnej rzeczy. Nie możesz nabyć za nie np. laptopa.

Cechy kredytu samochodowego

Główne zalety kredytu na samochód to:

 • Niewielka minimalna kwota, nawet 500 zł;
 • Po zakończeniu spłaty zostajesz jedynym właścicielem pojazdu;
 • Możliwość szybszej spłaty;
 • Możliwość kupna używanego samochodu;
 • Rozliczenie podatku VAT od razu przy zakupie;
 • Możliwość sprzedania zakupionego samochodu i nabycie nowego;
 • Dłuższy okres spłaty, nawet do 10 lat;
Wybrane banki oferują także odłożenie spłaty w czasie, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz spłacać kredytu zgodnie z ustalonym terminem. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym są wakacje kredytowe.

Oczywiście, kredyt samochodowy posiada także gorsze strony. Niezbyt korzystne może okazać się zabezpieczenie samochodu. Bank, aby mieć pewność, że nie straci na tej transakcji, jako zabezpieczenie kredytu najczęściej uznaje właśnie spłacany pojazd. Takie zabezpieczenie przybiera różne formy, najczęściej: cesja z polisy AC, depozyt karty pojazdu, przewłaszczenie oraz zastaw rejestrowy. Może się to okazać problemem, jeśli będziesz próbował sprzedać auto.

Ponadto wzięcie kredytu jest trudniejsze i wymaga więcej formalności, niż to ma miejsce w przypadku leasingu.

Co to jest leasing?

W pewnym sensie jest to przekazanie praw do użytkowania danego produktu na osobę lub firmę, która zdecydowała się wziąć leasing.

Krótko mówiąc: to używanie pojazdu należącego do firmy leasingowej. Aby to robić, klient musi spłacać stałe raty przez ustalony okres. 

Leasing – wady i zalety

Przede wszystkim leasing jest łatwiejszy do uzyskania, niż kredyt samochodowy. Jakie są pozostałe zalety takiej opcji?

 • Szybsze uzyskanie i możliwość użytkowania pojazdu;
 • Brak konieczności wpłacenia środków własnych;
 • Możliwość przeniesienia opłat za niezawinione szkody na leasingodawcę;

Sporą wadą wydaje się minimalna kwota. Najczęściej firmy leasingowe wymagają, aby wynosiła ona 50 000 zł. Czas spłaty także nie może zostać wydłużony, a maksymalnie może potrwać do 7 lat. Zawiedzeni mogą być także przedsiębiorcy, którzy chcą kupić używane auto. Najczęściej firmy leasingowe oferują wyłącznie nowe, nieużywane pojazdy. Owszem, można nabyć także samochód używamy, jednak jest to rzadkością.

Niewątpliwym minusem jest fakt, że po zakończeniu spłaty, właścicielem wciąż jest leasingodawca. Istnieje jednak opcja wykupu samochodu, pod warunkiem umieszczenia takiej informacji w umowie.

Dla kogo kredyt, dla kogo leasing?

Duże znaczenie dla przedsiębiorców stanowią różnice w rozliczeniu podatku VAT.

Przy wyborze leasingu, całość raty stanowi koszt podatkowy, co jest dużym udogodnieniem dla firmy. Samochód zakupiony na kredyt najczęściej staje się majątkiem firmowym, a wydatki i opłaty mogą być naliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Kredyt samochodowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się w większych firmach, których finanse są stabilne i nie ma obaw o obniżenie zdolności kredytowej. Sporym udogodnieniem jest możliwość wcześniejszej spłaty auta. Takie rozwiązanie może być również dobre dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić używany pojazd. Mogą także nabyć samochód za mniejszą kwotę, np. za 30 000 zł, co jest niemożliwe w przypadku leasingu. Nie da się także zapomnieć o osobach, które zdecydowanie częściej sięgają po kredyt, niż po mało popularny leasing konsumencki.

Leasing dobrze sprawdzi się dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstwach, które finansują swoją działalność z bieżących przychodów. Dużym plusem jest możliwość zmniejszenia kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu można uzyskać oszczędności podatkowe. Ponadto leasing będzie dobry dla firm, których zdolność kredytowa jest niewielka lub posiadają już kredyt, bez szansy na dostanie kolejnego. Zdecydowanie łatwiej uzyskać leasing, niż kredyt, a dzięki stałym i niezmiennym ratom łatwiej zaplanować kwestie finansowe.

PODSUMOWANIE

 1. Minimalna kwota kredytu samochodowego jest niewielka, dzięki czemu można kupić tańszy pojazd.
 2. Podczas spłacania kredytu samochodowego jesteś właścicielem pojazdu.
 3. Uzyskanie kredytu samochodowego jest trudniejsze niż wzięcie samochodu w leasing.
 4. Warto zadbać o możliwość kupna samochodu po zakończeniu leasingu.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation