Kwota kredytu, koszt kredytu, kwota do zapłaty – czym się różnią?

Te trzy pojęcia brzmią podobnie i mogą wprowadzić w zakłopotanie. Jednak każde z nich znaczy coś innego.

Kwota kredytu, koszt kredytu, kwota do zapłaty – czym się różnią?
Całkowita kwota kredytu nie jest tym samym co całkowity koszt kredytu, a całkowity koszt kredytu nie jest całkowitą kwotą do zapłaty. 

 

Takie zapisy pojawiają się w dokumentach bankowych, ponieważ definiuje je Ustawa o kredycie konsumenckim.

Najłatwiej będzie wyjaśnić na konkretnym przykładzie: załóżmy, że bierzesz kredyt na 100 000 zł, a spłacone odsetki wraz z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizje i ubezpieczenia, wyniosą 58 000 zł.

 

Całkowita kwota kredytu

Całkowita kwota kredytu jest sumą, którą pożyczasz od banku. W naszym przypadku jest to właśnie 100 000 zł, które dostaniesz na konto.

 

Całkowity koszt kredytu

To suma wszystkich kosztów, czyli odsetek wynikających z oprocentowania, prowizji dla banku czy ubezpieczeń. Całkowity koszt kredytu w podanym przez nas przykładzie wyniesie 58 000 zł.

 

Całkowita kwota do zapłaty

Tutaj sytuacja jest już prostsza. Całkowita kwota do spłaty to suma, którą musisz oddać do banku. Składa się na nią kwota pożyczona oraz wszelkie opłaty. Łącznie oddamy więc 158 000 zł.

 

PODSUMOWANIE

Całkowita kwota kredytu Całkowity koszt kredytu Całkowita kwota do zapłaty
Suma pożyczona od banku Koszt opłat wynikających z wzięcia kredytu Suma pożyczona od banku + koszt opłat wynikających z wzięcia kredytu

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation