Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?

Co zrobić, jeśli Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Możesz poczekać i próbować ją polepszyć. Możesz też spróbować w innym banku. Ale jest i trzecie rozwiązanie: możesz wziąć kredyt do spółki z osoba trzecią.

Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?
Współkredytobiorcą nazywamy kogoś, kto doda swoje dochody (więc i swoją zdolność kredytową) do naszej. Najczęściej dotyczy to dużych kredytów, choćby hipotecznych.

 

Czym się różni BIK od KRD?

BIK i KRD – czym się różnią?

BIK i KRD nie kojarzą się konsumentom zbyt dobrze. Czy słusznie? Czym się między sobą różnią?

 

Kto może być współkredytobiorcą?

Z reguły to dowolna osoba – ktoś z rodziny, współmałżonek, nawet przyjaciółka czy przyjaciel. Wystarczy, żeby zarabiała odpowiednio dużo i spełniała pozostałe warunki określone przez bank, np. odpowiedni wiek. Jednak niektóre banki stawiają wymóg mówiący, że muszą to być osoby „prowadzące jedno gospodarstwo domowe”.

Uwaga: powyższe nie dotyczy kredytu z dofinansowaniem (np. Mieszkanie dla Młodych). W takiej sytuacji współkredytobiorcą muszą być bliscy członkowie rodziny: rodzeństwo, dziadkowie, rodzice, itd.

 

Jakie obowiązki ma współkredytobiorca?

Wszyscy współkredytobiorcy mają takie same zobowiązania w stosunku do banku. To duża odpowiedzialność, bo jeśli jeden ze spłacających przestanie się wywiązywać z obowiązków, ciężar całej raty spada na drugiego (lub na wszystkich pozostałych). Takie problemy mogą „zepsuć” historię kredytową i scoring w BIK.

 

Ilu może być kredytobiorców?

To zależy do banku. Czasem tylko dwóch, czasem więcej. Z reguły nie przekraczają czterech.

 

Kto będzie idealnym współkredytobiorcą?

  1. Osoba zarabiająca tak samo dobrze, jak my, lub lepiej. Na pewno nie warto wybrać do tej roli osoby zarabiającej mniej.
  2. Osoba z dobrą zdolnością kredytową. I z przyzwoitą historią kredytową. Współkredytobiorca nie powinien być mocno zadłużony.
  3. Osoba w odpowiednim wieku – zbyt niski i zbyt zaawansowany wiek negatywnie wpływa na zdolność kredytową, zwłaszcza przy kredytach rozpisanych na wiele lat.
  4. Powinna być to osoba bez problemowej historii kredytowej. Najlepiej będzie, jeśli przed wzięciem wspólnego kredytu pozwoli Ci sprawdzić swój BIK.
  5. Musi to być osoba zaufana – sam powinieneś ocenić, czy bardziej ufasz rodzinie, czy też przyjaciołom.
Ryzykowne może też być wzięcie kredytu z partnerem lub małżonkiem – związki się rozpadają, a kredyty zostają.

PODSUMOWANIE

  1. Współkredytobiorca to osoba, która wspomoże Cię przy wzięciu kredytu, jeśli samodzielnie masz zbyt niską zdolność kredytową.
  2. Najlepiej jest wybrać osobę z wyższymi zarobkami, w odpowiednim wieku i możliwie najlepszą historią kredytowa.
  3. W przypadku kredytów z dofinansowaniem współkredytobiorcą może być jedynie osoba spokrewniona.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation