Kredytobiorco! Kiedy wydłużenie spłaty, kiedy wakacje kredytowe, a kiedy konsolidacja kredytu?

Bank na wypadek problemów klienta ze spłatą kredytu ma do zaproponowania kilka rozwiązań. Wszystkie nieco różnią się od siebie. W tym tekście przeczytasz, czego możesz się spodziewać, kiedy bank zaproponuje Ci wydłużenie spłaty kredytu, a czego, kiedy zdecydujesz się na wakacje kredytowe albo konsolidację. Dowiedz się więcej o restrukturyzacji kredytu.

Kredytobiorco! Kiedy wydłużenie spłaty, kiedy wakacje kredytowe, a kiedy konsolidacja kredytu?

Zawsze gdy czujesz, że możesz mieć problem ze spłatą raty kredytu, skontaktuj się z bankiem. Pamiętaj, żeby zrobić to, zanim naprawdę nie będziesz mieć z czego spłacić raty. Naprawdę dużo lepiej jest od razu szczerze powiedzieć w banku, w jakiej jesteś sytuacji, niż później panikować, gdy dostaniesz monit.  

Oczywiście mowa o okolicznościach, w których masz problem ze spłatą z poważnych powodów, takich jak utrata pracy bądź choroba. Żadna instytucja finansowa raczej nie pójdzie Ci na rękę, kiedy przyjdziesz i powiesz: „Chciałbym kupić nowego smartfona, więc teraz nie spłacę kilku rat kredytu”.

Co to są wakacje kredytowe?

Już podczas podpisywania umowy kredytowej upewnij się, czy przysługuje Ci możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Polegają na odłożeniu spłaty na miesiąc albo na kilka miesięcy. Są różne rodzaje wakacji kredytowych – takie, w których odłożona zostaje spłata całej raty, albo takie, w których nie spłacasz jedynie kapitału (a więc na Twoich barkach spoczywa opłacenie odsetek).

Nawet jeśli umowa kredytowa nie gwarantuje skorzystania z wakacji kredytowych, ciągle możesz je negocjować z bankiem. Ale ponownie – musisz mieć bardzo dobry powód.

Powinieneś liczyć się z tym, że za skorzystanie z wakacji kredytowych mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, doliczane do spłacanych później rat.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać klienci, którzy nie zalegają z żadną z dotychczasowych rat. Bank zawsze patrzy łaskawszym okiem na osoby o dobrej historii kredytowej. O jakiejkolwiek zmianie warunków kredytu rozmawiaj, gdy nie masz żadnych zaległości.  

Wydłużenie spłaty kredytu

Jeśli większe znaczenie ma dla Ciebie płacenie niższej miesięcznej raty niż to, że całkowity koszt kredytu będzie większy, pomyśl o wydłużeniu okresu spłaty kredytu. To właśnie przykład restrukturyzacji kredytu – zmian warunków w trakcie spłacania. Żeby bank umożliwił Ci skorzystanie z takiej formy, musisz porozmawiać o tym w placówce.

Jeżeli otrzymasz pozytywną odpowiedź, w efekcie będziesz płacił co miesiąc niższą ratę, ale za to spłacanie kredytu potrwa dłużej. Ostatecznie zapłacisz też więcej odsetek. Zmieni się także harmonogram spłaty kredytu.

Dla kogo wydłużenie okresu spłaty?

Warto korzystać z wydłużenia okresu spłaty, jeśli straciłeś panowanie nad budżetem domowym i potrzebujesz oddechu od zbyt wysokiej raty. 

Przeciwieństwem wydłużenia okresu spłaty jest wcześniejsza spłata kredytu.

Zmiana harmonogramu kredytu a zmiana dnia spłaty

Czasami te pojęcia są mylone. O zmianie dnia spłaty warto porozmawiać, kiedy np. zmieniasz pracę i zmianie ulega także termin, w jakim otrzymujesz pensję. Wtedy możesz porozmawiać z bankiem o zmianie dnia, w jakim będziesz spłacał ratę swojego kredytu. Najlepiej, żeby te dwie daty były do siebie zbliżone – im szybciej po otrzymaniu wynagrodzenia spłacisz swoje zobowiązanie, tym mniejsza szansa, że o nim zapomnisz.

Konsolidacja kredytu
 

To również rozwiązanie dla osób, które chcą spłacać mniejszą miesięczną ratę. Warto wtedy zorientować się, czy możliwa jest konsolidacja, przez niektóre banki nazywana refinansowaniem.

Umożliwia ona: po pierwsze połączenie kilku zobowiązań finansowych (kredytu, pożyczki gotówkowej) w jedno – ich oprocentowanie zostaje ujednolicone, a okres spłaty się wydłuża.

Po drugie pozwala spłacić jeden kredyt drugim, ale z dłuższym okresem kredytowania – uzyskujesz wtedy taki efekt jak przy wydłużeniu okresu spłaty, z tym że niektóre banki pozwalają na takie wydłużenie tylko poprzez konsolidację.


Uwaga! Zanim zdecydujesz się na konsolidację kredytów, zorientuj się, jakie dodatkowe opłaty poniesiesz – na przykład w postaci prowizji dla banku.

Dla kogo konsolidacja kredytu?

Konsolidacja przydaje się też wtedy, gdy spłacasz już raty jakiegoś zobowiązania, ale potrzebujesz więcej pieniędzy. Przy konsolidacji możesz (ale nie musisz) dobrać gotówkę na jakieś dodatkowe zobowiązania.

Przede wszystkim – zanim weźmiesz kredyt – upewnij się, że będzie Cię stać na jego spłatę!

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation