Kredyt samochodowy – czego potrzebuję przed wizytą w banku?

Kredyt samochodowy i dokumenty, które należy przygotować przed wizytą w placówce banku. Czego wymaga bank przed udzieleniem kredytu celowego na samochód?

Kredyt samochodowy - jakie dokumenty należy wziać ze sobą?

Pisaliśmy jakiś czas temu o tym, jakich dokumentów wymagają banki przy standardowym kredycie gotówkowym oraz hipotecznym. W przypadku samochodowego jest podobnie, należy jednak dołączyć dokumenty, które są ściśle związane z przedmiotem kredytu celowego.

Dokumenty tożsamości – niezbędne przy każdym kredycie

Musisz mieć jakiś dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość. W przypadku kredytu samochodowego dowód osobisty będzie najważniejszym potwierdzeniem tożsamości kredytobiorcy. Posiadanie prawa jazdy nie jest w tym przypadku żadną ważną informacją dla banku, którego interesuje głównie zdolność kredytowa wnioskodawcy.

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Kalkulator kredytowy – czego się z niego dowiesz?

Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.

Można więc wziąć kredyt samochodowy, nie posiadając samemu uprawnień do prowadzenia samochodu (tak się dzieje, gdy na przykład nieposiadający prawa jazdy rodzic kupuje auto dziecku).

Dokumenty dochodowe

Dokumenty dochodowe są gwarantem, że będziemy w stanie spłacać kredyt samochodowy. Są takie same jak w przypadku innych kredytów, czyli:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu, umowa, wyciągi z konta, zaświadczenie o wysokości renty, itp.
  • Informacje o źródle dochodu pochodzącego z działalności gospodarczej.

Jakich dokumentów wymagają banki przy kredycie na samochód nowy, a jakich na używany?

W oddziałach i na stronach banków otrzymamy informacje na temat tego, jakie cechy powinien spełniać pojazd, na którego sfinansowanie bierzemy kredyt. To wewnętrzne ustalenia banków, ale w większości przypadków są one podobne.

Nie bez znaczenia w przypadku ubiegania się o kredyt samochodowy jest wiek pojazdu, jego wartość oraz przebieg. Formalności są niewielkie w przypadku nowego samochodu, schody zaczynają się jednak wtedy, gdy chcemy kredytować pojazd używany. W regulaminie jest też zawarta informacja na temat maksymalnego wieku samochodu, który chcemy kupić na kredyt.

Część banków, które oferują kredyt samochodowy, wymagają dokumentów takich jak:

  • Ubezpieczenie samochodu, na który chcemy wziąć kredyt.
  • Kserokopia dowodu rejestracyjnego.
  • Zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów.

W przypadku kupienia samochodu używanego potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży, która potraktowana zostanie jako potwierdzenie dokonanej transakcji.

Podsumowanie:

  • ·W przypadku kredytu samochodowego jest tak samo, jak w przypadku innych kredytów – aby go otrzymać, potrzebne będą dokumenty tożsamości i zaświadczenia o dochodzie.
  • Bank, udzielając kredytu, bierze pod uwagę wiek samochodu, jego stan i przebieg.
  • Podstawowy pakiet dokumentów potrzebnych do wzięcia kredytu samochodowego to: ubezpieczenie, kserokopia dowodu rejestracyjnego, zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów.
  • W przypadku samochodu używanego potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation