Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – podobieństwa i różnice

Kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy, pożyczka hipoteczna – tych określeń często używa się wymiennie, chociaż nie można pomiędzy nimi postawić znaku równości. Zobowiązania tego typu różnią się przede wszystkim celem, na jaki mogą zostać zaciągnięte. Kiedy bank udzieli kredytu hipotecznego, a kiedy mieszkaniowego? I jakie są inne rodzaje kredytów, które można wziąć pod hipotekę?

sweet-home.jpg

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy to pieniądze o konkretnym przeznaczeniu, które można wykorzystać wyłącznie na zakup mieszkania, garażu, domu, remont lub wykończenie lokalu albo wykup mieszkania komunalnego. Bank udzieli tego zobowiązania tylko na cele związane z mieszkaniem w danej nieruchomości. Warto mieć na uwadze, że kredyt mieszkaniowy jest jednym z najtańszych i jednocześnie najpopularniejszych na rynku. Mogą go wziąć wyłącznie osoby prywatne – kredytów mieszkaniowych nie udziela się na przykład firmom albo innym instytucjom. Takie zobowiązanie zabezpieczone jest wpisem hipoteki w księdze wieczystej nabywanej nieruchomości. Do czasu dokonania wpisu, kredyt ma zazwyczaj wyższą marżę lub wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem. Przelew gotówki następuje bezpośrednio na konto dewelopera – w przypadku rynku pierwotnego – albo osoby prywatnej sprzedającej mieszkanie – w przypadku rynku wtórnego.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to każdy kredyt, którego zabezpieczenie stanowi wpis hipoteki do księgi wieczystej wybranej nieruchomości. Zatem kredyt mieszkaniowy będzie również hipotecznym, ale hipoteczny nie zawsze mieszkaniowym. Podstawowa różnica to cel. Kredyt hipoteczny w przeciwieństwie do mieszkaniowego można zaciągnąć także na zakup niezabudowanej działki, spłatę innych zobowiązań gotówkowych czy nabycie lokalu użytkowego, w którym planuje się zorganizować na przykład sklep lub salon fryzjerski. Dlatego kredyt pod hipotekę otrzyma i osoba prywatna, i firma.

Podobnie jak kredyt mieszkaniowy, tak i ten rodzaj zobowiązania do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej wymaga płacenia rat podwyższonych o ubezpieczenie lub dodatkową marżę. Kolejna różnica pojawia się w zastawie hipotecznym. Przy zobowiązaniu mieszkaniowym zastawia się kupowaną nieruchomość, przy kredycie hipotecznym – nieruchomość, którą się już posiada. Zazwyczaj także pieniądze udzielone na zakup nieruchomości są oprocentowane niżej niż te pożyczane na dowolny cel. To wynik ryzyka ponoszonego przez bank.

Pożyczka hipoteczna

Jeszcze innym produktem bankowym, ale ściśle powiązanym ze wspomnianymi dwoma, jest pożyczka hipoteczna. Jak sama nazwa wskazuje, ona również wiąże się z wpisem hipoteki do księgi wieczystej mieszkania, domu lub działki, czyli wzięciu pieniędzy pod zastaw nieruchomości. Tyle, że może zostać wykorzystana na zupełnie dowolny cel – wakacje, zakup samochodu czy inne bieżące wydatki. To popularne rozwiązanie wśród osób, które mają niewielką zdolność kredytową, dysponują nieruchomością bez kredytu i potrzebują większej sumy pieniędzy.

Inne rodzaje kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny to bardzo szerokie pojęcie – można do niego zaliczyć opisywane: kredyt mieszkaniowy i pożyczkę hipoteczną, ale także mniej popularne: kredyt budowlano-hipoteczny, konsolidacyjny oraz refinansowy. Kredyt budowlano-hipoteczny to zobowiązanie zabezpieczone hipoteką, z którego pieniądze przeznacza się na zakup działki, domu w trakcie budowy, budowę domu od podstaw lub przebudowę. Kredyt konsolidacyjny jest brany na spłatę innych kredytów, w tym innego hipotecznego, a banki wymagają ustanowienia hipoteki zazwyczaj ze względu na wysokość tego zobowiązania. Zaś kredyt refinansowy to produkt przeznaczony dla osób mających już kredyt hipoteczny, ale niezadowolonych z oferty, na przykład z wysokości oprocentowania, prowizji, okresu kredytowania albo wybranej waluty, w której został zaciągnięty. Refinansowanie pozwala na przeniesienie zobowiązania do innego banku z jednoczesną zmianą tych parametrów zgodnie z oczekiwaniami kredytobiorcy i z uzyskaniem nowych satysfakcjonujących warunków.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation