Kredyt hipoteczny – najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku

Od dawna marzysz o własnym domu lub mieszkaniu i w końcu podjąłeś decyzję – weźmiesz kredyt hipoteczny i już niebawem zamieszkasz we własnych czterech kątach. W zależności od swojej sytuacji życiowej złożyłeś wniosek w banku samodzielnie lub z partnerem i… bank odmówił udzielenia kredytu. Na początku nie opuszczał Cię optymizm, jednak kiedy sytuacja powtórzyła się w drugim, trzecim i czwartym banku, zacząłeś zastanawiać się, jaka jest tego przyczyna. Zastanawiasz się, co wpłynęło na odmowną odpowiedź banku? Oto najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny – sprawdź, czy któryś z nich dotyczy właśnie Ciebie.

kredyt-hipoteczny.jpg

Powód 1: Brak zdolności kredytowej

To najczęstszy powód, dla którego banki odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego. Na zdolność kredytową wpływa wiele elementów, między innymi:

 • wysokość dochodów i ich systematyczność,
 • rodzaj umowy z pracodawcą,
 • posiadane zobowiązania finansowe,
 • miesięczne koszty utrzymania,
 • wiek kredytobiorcy,
 • historia kredytowa,
 • okres kredytowania.

W zależności od banku, uwzględniane mogą być również inne czynniki, które mają wpływ na ostateczną decyzję. Jeżeli dochody są zbyt niskie lub nie ma pewności, czy umowa z pracodawcą będzie trwała, ryzyko odmowy ze strony banku jest bardzo wysokie. Najbardziej ceniona przez banki jest umowa o pracę na czas nieokreślony, najmniej – wszelkie umowy typu zlecenie czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt, postaraj się o zbudowanie odpowiedniego wizerunku – wysokie dochody, umowa o pracę czy brak niespłaconych zadłużeń z pewnością zwiększą Twoją szansę na uzyskanie kredytu.

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Po wypełnieniu formularza dowiesz się, jakie są Twoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Powód 2: Kiepska historia kredytowa

W trakcie rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny, analityk bankowy uwzględnia również historię kredytową wnioskodawcy. Źle widziane są nie tylko niespłacone zadłużenia, ale też wszelkie spóźnienia w spłacie oraz – paradoksalnie – brak jakiejkolwiek historii kredytowej. W niektórych przypadkach całkowity brak historii może wzbudzić nieufność banku, dlatego warto od czasu do czasu korzystać z limitu na karcie kredytowej czy wziąć na raty niedrogi sprzęt elektroniczny.

Dobrym pomysłem może być sprawdzenie swojej historii w BIK. Jeśli w raporcie znajdują się jakieś nieścisłości, można ubiegać się o ich usunięcie. Warto to zrobić w sytuacji, jeśli kiedyś poręczałeś kredyt – jeśli druga osoba miała problem ze spłatą, informacja na ten temat może pojawić się w BIK. Raz na pół roku można pobrać taki raport za darmo. Pamiętaj, że wszelkie postępowania windykacyjne czy egzekucje komornicze mogą spowodować, że nie będziesz miał co liczyć na kredyt hipoteczny, przynajmniej przez kilka najbliższych lat.

Powód 3: Problem z zabezpieczeniem kredytu

Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, zabezpieczeniem kredytu będzie nieruchomość. W czasie rozpatrywania Twojego wniosku, bank bierze pod uwagę również wycenę mieszkania. Tutaj również może pojawić się sporo komplikacji. W przypadku dużych miast nie powinno być kłopotu, jeżeli jednak chcesz kupić mieszkanie w małym mieście, wycena jest jedną wielką niewiadomą. Bank może stwierdzić, że lokalizacja nie jest atrakcyjna. Na problem z wyceną może również wpłynąć brak transakcji w okolicy.

Wiele banków zleca wycenę nieruchomości zewnętrznej firmie – wnioskodawca nie wie, na jaką kwotę zostanie wyceniona nieruchomość. Jeśli na niższą, niż kwota kredytu, o którą się ubiegasz, możesz mieć kłopot. Warto przygotować się na taką ewentualność i postarać się o jak największy wkład własny.

Inne przyczyny odmowy kredytu hipotecznego

Choć większość banków odrzuca wnioski o kredyt hipoteczny z wyżej wymienionych powodów, przyczyn odmowy może być o wiele więcej. Zdarza się, że banki nie udzielają kredytu hipotecznego z uwagi na:

 • zbyt niski lub zbyt wysoki wiek wnioskodawcy,
 • brak ustabilizowanej sytuacji życiowej,
 • zapytania kredytowe w zbyt dużej ilości banków (każdej z nich wpływa na Twoją ocenę w BIK),
 • kiepska reputacja dewelopera,
 • niekompletnie lub niepoprawnie wypełniony wniosek o kredyt.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Na decyzję banku o tym, czy udzielić kredytu hipotecznego, wpływa mnóstwo czynników. Przed złożeniem wniosku postaraj się o to, aby w oczach banku wyglądać jak najlepiej – oprócz wysokich, stałych przychodów zadbaj o zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Jeśli mimo to bank odrzuci Twój wniosek, skontaktuj się z doradcą kredytowym. Ekspert wskaże, które elementy mogły mieć wpływ na odmowną odpowiedź banku i doradzi, w jakich bankach możesz mieć największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Nawet jeśli w tym momencie nie planujesz kredytu hipotecznego, być może za jakiś czas postanowisz się o niego ubiegać Warto pomyśleć o tym zawczasu i budować swój pozytywny wizerunek kredytowy – dzięki temu w przyszłości możesz łatwiej otrzymać kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie lub dom.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation