Kredyt gotówkowy na 20 lat – czy to możliwe?

Kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel i tak naprawdę w dowolnym banku, bo ofert na rynku nie brakuje. Problem pojawia się wówczas, gdy ma to być zobowiązanie z dłuższym okresem spłaty. Na ile maksymalnie przyznawane są kredyty gotówkowe i co zrobić, kiedy chce się uzyskać pieniądze na kilkadziesiąt lat?

Kredyt gotówkowy – FinAi.pl

Kredyt gotówkowy – jaki jest jego koszt całkowity?

Banki przyznają kredyty gotówkowe bez większych problemów. Przeważnie oczekują tylko dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość otrzymywanych dochodów. Nie ma tak naprawdę jasno określonej maksymalnej kwoty, jaką można pożyczyć w ramach kredytu gotówkowego – wszystko zależy od banku, chociaż przeważnie będzie to około 100 000 złotych.

Szukając kredytu gotówkowego, szczególnie na większą sumę, trzeba zwrócić uwagę na jego koszt całkowity. To najbardziej miarodajne kryterium porównywania ofert. Do kosztu całkowitego wlicza się: prowizję, dodatkowe opłaty oraz odsetki. Prowizja to zazwyczaj kilka procent wartości kredytu – przy długookresowych zobowiązaniach nie będzie aż tak odczuwalna, za to przy kredycie na rok czy dwa może mieć naprawdę duże znaczenie. Dodatkowe opłaty obejmują zarówno koszty prowadzenia rachunków bankowych i kart, jak i wysokość koniecznych ubezpieczeń. Zaś odsetki w zależności od wyboru będą stałe albo zmienne, czyli łączące WIBOR oraz marżę banku.

Zanim dokona się analizy porównawczej kilku ofert, należy uwzględnić rodzaj wybranego oprocentowania – stałe czy zmiennie i długość okresu kredytowania.

Kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty – zalety

Kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty ma swoje zalety, ale trzeba pamiętać, że banki udzielają tego typu zobowiązań na maksymalnie 10 do 12 lat. Zatem wzięcie kredytu gotówkowego na 20 lat okaże się po prostu trudne lub nawet niemożliwe.

Co daje rozłożenie pożyczki na 10 lat? Przede wszystkim wpływa na wysokość raty. Dzięki temu, że wybierze się maksymalny okres spłaty dostępny w danym banku, rata będzie stosunkowo niska. A to, nawet w razie problemów finansowych, pozwala poradzić sobie z uregulowaniem płatności w terminie. Warto mieć na uwadze, że banki, oceniając zdolność kredytową klienta, patrzą na to, czy suma jego rat nie przekroczy połowy dochodów. W związku z tym mniejsza rata równa się większa szansa na pozytywną decyzję kredytową.

Wady długookresowego kredytu

A jakie minusy ma takie rozwiązanie? Pierwszy, podstawowy, to kwota odsetek. Im dłuższy okres spłaty, tym także więcej odsetek. Często dochodzi do tego również obowiązkowe ubezpieczenie – póki spłaca się kredyt, trzeba również ponosić koszty polis. Inny minus to blokowanie możliwości wzięcia większych zobowiązań, na przykład na zakup nieruchomości. Kredyty gotówkowe obniżają zdolność kredytową klienta, co sprawia, że nie ma on szans na uzyskanie gotówki na większą inwestycję.

Kredyt gotówkowy na 20 lat czy może pożyczka hipoteczna?

Skoro nie da się wziąć kredytu gotówkowego na 20 lat, to jakie są inne rozwiązania? Jeżeli chodzi o zobowiązanie celowe, można zdecydować się na kredyt hipoteczny. Trzeba tylko pamiętać, że banki udzielają kredytów hipotecznych wyłącznie na cele związane z mieszkaniem w danej nieruchomości, czyli na jej zakup, remont, budowę itp. Na rynku dostępne są również pożyczki hipoteczne, przy których instytucje finansowe nie oczekują określenia celu kredytowania. Te pieniądze klient wydaje dowolnie – na wakacje, zakup nowych mebli albo samochodu. Pożyczek udziela się nawet na 20, 25 lat. Minus? Trzeba już posiadać nieruchomość bez kredytu, którą można zastawić, ponieważ bank będzie oczekiwał od pożyczkobiorcy zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

W przypadku konieczności wzięcia większej sumy pieniędzy, zawsze korzystniejsza będzie pożyczka hipoteczna, ponieważ ma niższe oprocentowanie i marżę. Nie da się dokładnie określić tych wskaźników, bo zależą one od pożyczanej kwoty oraz LTV, czyli relacji kwoty kredytu do wartości nieruchomości, jednak można podać ich zbliżoną wartość – około 5,8%. Dla porównania, oprocentowanie kredytów gotówkowych to 8 do nawet 16%.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation