Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa to dobre rozwiązania, gdy potrzebujesz dopływu gotówki. Dowiedz się, który wybór w Twoim przypadku okaże się trafny.

Bankomaty to przeżytek?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest korzystniejsza. Zależy to przede wszystkim od Twoich potrzeb finansowych i tego, jak wydajesz pieniądze.

 

 

Karta kredytowa

To pieniądze pożyczone od banku ulokowane na karcie z określoną datą ważności. Z funduszy możemy korzystać w momencie, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki.

Karta kredytowa to nic innego jak kredyt ulokowany na karcie z dostępnym górnym limitem – np. 8000 zł. Taka karta najczęściej jest dość wysoko oprocentowana, jednak jej atutem jest okres bezodsetkowy, który wynosi nawet do 61 dni.

Okres bezodsetkowy to czas, gdy możemy spłacić swój limit bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nieoprocentowany kredyt nie zawsze jednak jest atutem. Po zakończeniu okresu bezodsetkowego, oprocentowanie będzie wysokie, może wynosić nawet kilkanaście procent.

 

Karta kredytowa – kiedy i dla kogo?

Można powiedzieć, że karta kredytowa przeznaczona jest dla ludzi, którzy odpowiednio dysponują swoimi finansami. To dobry sposób na dodatkową gotówkę, jednak brak kontroli nad wydatkami, to prosta droga do nadmiernego zadłużenia.

Taki rodzaj kredytu nie jest przeznaczony na konkretny cel. Powinien być tylko dodatkowym atutem, jeśli w danym momencie zabraknie nam pieniędzy. Warto używać jej, gdy wiemy, że niedługo dostaniemy dopływ gotówki, by spłacić zadłużenie. Osoby mające problem z planowaniem wydatków, powinny się dokładnie zastanowić, czy warto zdecydować się na kartę kredytową.

 

Czy karta kredytowa jest tania?

W przypadku karty kredytowej nie jest tak, że płacimy tylko i wyłącznie za dług, który zaciągnęliśmy. Banki mogą stosować także dodatkowe opłaty, do których należą koszty takie jak:

 •  Opłata jednorazowa za wydanie karty;
 • Opłata za wydanie karty dodatkowej, np. dla współmałżonka;
 • Opłata cykliczna – w zależności od prestiżu karty;
 • Opłata za ubezpieczenia – niektóre banki dają ubezpieczenia w pakiecie z kartą;
 •  Opłata za przekroczenie limitu na karcie;
 • Opłata za transakcje gotówkowe – okres bezodsetkowy w tym przypadku nie istnieje, a od wypłaconej kwoty pobierane są odsetki;

Jak widać, karta kredytowa może kosztować nawet kilkaset złotych rocznie.

Karta może okazać się też dobrym rozwiązaniem dla osoby, która nie wie, ile pieniędzy będzie potrzebować w sytuacji nadzwyczajnej, np. podczas remontu domu. Elastyczny limit kredytowy będzie dużym plusem, bo płaci się wtedy oprocentowanie tylko od wykorzystanej kwoty. W innym przypadku, korzystanie z niej może okazać się zdradliwe. Dobrym przykładem są osoby, które często płacą gotówką. Aby to zrobić, muszą wypłacić pieniądze z bankomatu, a jeśli używają do tego karty kredytowej, od razu naliczane są odsetki.

Spłata karty kredytowej odbywa się raz w miesiącu, podobnie jak raty kredytu. Właściciel karty spłaca „kwotę minimalną”, najczęściej jest to konkretny procent zużytego limitu.

 

A może kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy warto przeznaczyć na konkretny cel. Jeśli potrzebujesz większej sumy pieniędzy – np. 50 000 zł, takie rozwiązanie okaże się najlepsze.

Kredyt gotówkowy nie musi być przeznaczony na konkretny zakup. Możemy np. kupić wymarzony samochód lub polecieć na wakacje do Hiszpanii. W przeciwieństwie do niewielkiego limitu na karcie kredytowej, kredyt gotówkowy może wynosić nawet ponad 150 000 zł.

 

Za co płacę biorąc kredyt gotówkowy?

Na całkowitą kwotę do zapłaty składają się najczęściej takie elementy, jak:

 • Suma pożyczona od banku;
 • Kwota wszystkich odsetek;
 • Kwota prowizji;
 • Kwota za ubezpieczenie;

Chcesz wiedzieć za co płacisz, biorąc kredyt gotówkowy? Przeczytaj nasz artykuł o tym, co składa się na całkowitą kwotę do zapłaty.

 

Dla kogo karta, dla kogo kredyt?

Kartę kredytową polecamy ludziom umiejącym rozplanować swoje wydatki, rzadko płacącym gotówką. Kredyt gotówkowy powinna wziąć osoba potrzebująca większej sumy pieniędzy, np. na zakup samochodu. 

 

PODSUMOWANIE

 1. Kredyt gotówkowy i karta kredytowa to pieniądze pożyczone od banku na określony czas.
 2. Limit na karcie kredytowej jest niewielki w stosunku do kredytu gotówkowego, który może wynosić ponad 100 000 zł.
 3. Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób świadomie dysponujących swoimi finansami.
 4. Kredyt gotówkowy warto przeznaczyć na konkretny zakup.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation