Kredyt „celowy” czy gotówkowy? Jakie są między nimi różnice?

Kredyt „celowy” różni się od gotówkowego tym, że udzielający go bank musi być pewny, że pieniądze będą przeznaczone na jasno sprecyzowane cele. Może się to wiązać z dodatkowymi formalnościami, ale też pewnymi udogodnieniami.

Kredyt „celowy” czy gotówkowy? Jakie są między nimi różnice?

Kredyt gotówkowy nie wymaga od Ciebie deklaracji, na jaki cel zamierzasz przeznaczyć udostępnione przez bank środki. Co innego tak zwany kredyt „celowy” - w tym przypadku rzecz nabyta przed kredytobiorcę jest zabezpieczeniem dla banku. Takie praktyki są często stosowane w przypadku dwóch rodzajów kredytów „celowych”, czyli kredytu samochodowego oraz mieszkaniowego (hipotecznego). Czyli wtedy, gdy pożyczamy od banku znaczną sumę.

Kredytem celowym może być również kredyt na wakacje (choć najczęściej „kredyt na wakacje” to po prostu marketingowa nazwa zwykłego kredytu konsumenckiego), spłatę innego kredytu albo remont czy wyposażenie mieszkania. Wszystko zależy od oferty, którą chwali się dana instytucja finansowa.

Jeśli mamy kredyt przeznaczony na remont, to jest to zwykły kredyt gotówkowy. Jednak jeśli bierzemy już kredyt na remont i zabezpieczamy go hipoteką, to jest to inny rodzaj kredytu. Najczęściej udzielanymi przez bank kredytami „celowymi” są kredyty samochodowe i mieszkaniowe.

Jakie są zalety kredytu „celowego”? Przede wszystkim bywa on tańszy i korzystniej oprocentowany niż gotówkowy. A dodatkowo pozwala bankowi na udzielenie większych środków.

Czemu korzystniejszy jest kredyt "celowy"?

Bank wie, że pieniądze udzielone przy kredycie „celowym” zostaną spożytkowane we właściwy sposób. I że ten rodzaj kredytów często oferuje się bezpośrednio u sprzedawcy – np. u dealera samochodów, w sklepie RTV/AGD, itp.

Klient nie dostaje gotówki do ręki, a kwota kredytu trafia od razu do sprzedawcy samochodu czy dewelopera. Trzeba wiedzieć, że nawet jeśli kredyt jest udzielany w sklepie, to i tak prawie na pewno stoi za nim bank.

Po drugie – wspomniane zabezpieczenie w postaci dobra, które zostało zakupione przez klienta banku, wpływa korzystnie na oprocentowanie kredytu. Dotyczy to najczęściej samochodu lub mieszkania kupionego przy użyciu kredytu „celowego”. Są one najczęściej udzielane na dłuższy okres spłaty niż zwykły kredyt gotówkowy.

Jakie formalności przy kredycie "celowym"?

Kredyty „celowe” mogą wiązać się z większą liczbą formalności. Konieczny będzie dowód „spełnienia celu zakupu”. Może to być rachunek zakupu lub faktura. Najwięcej formalności wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego (m.in. akt notarialny, kosztorysy, dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego).

Podsumowanie:

  • Kredyt „celowy”, w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, jest udzielany przez bank na konkretny cel;
  • Taki kredyt zabezpieczony jest przez bank przedmiotem zakupu, często jest więc lepiej oprocentowany i przyznawany na dłuższy okres;
  • Kredyt „celowy” zazwyczaj wymaga od kredytobiorcy większej liczby formalności.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation