Kredyt 20 tysięcy na ślub – czy taka kwota wystarczy na organizację wesela?

Sprawdź symulację kosztów kredytu i policz wysokość raty z kalkulatorem FinAi

WPISZ

KWOTĘ KREDYTU (NA RĘKĘ)

PLN
KWOTA KREDYTU
(ŚREDNIO 12 000 PLN)
WPISZ

CZAS SPŁATY

MIES.
czas kredytowania
(ŚREDNIO 36 MIES)
WPISZ

OPROCENTOWANIE

%
oprocentowanie
nominalne
(ŚREDNIO 5 %)
WPISZ

PROWIZJĘ

%
prowizja to
(ŚREDNIO 8 %)
WPISZ

UBEZPIECZENIE (MIESIĘCZNIE)

%
ŚREDNIE UBEZPIECZENIE
(MIESIĘCZNIE TO 0,25 %)

Ślub to bardzo ważne, ale jednocześnie drogie wydarzenie. Początkowa radość, związana z myślą o ślubie, często zostaje zastąpiona stresem– negatywne emocje pojawiają się z reguły po przygotowaniu listy wydatków. Na szczęście nie musi tak być. Odpowiednia organizacja i planowanie wydatków to połowa sukcesu. Dowiedz się, jak przygotować wesele z głową i w jakiej sytuacji kredyt 20 tysięcy na ślub (a może mniejszy?) będzie dobrym pomysłem.

kredyt-na-wesele.jpg

Ślub – jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu

Badanie „Ważne wydarzenia w życiu Polaków", przeprowadzonego przez firmę Lindorff SA, niesie wiele ciekawych wniosków. Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w życiu są dla Polaków narodziny dziecka – taką odpowiedź wskazało aż 71% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się święta Bożego Narodzenia – 68%. Jako trzecie ważne wydarzenie wskazano ślub i wesele swoje lub bliskiej osoby – odpowiedzi takiej udzieliło 65% osób, które wzięły udział w badaniu. Kolejne ważne wydarzenia to 18. urodziny dziecka (50%), I Komunia Dziecka (50%) i Wielkanoc (50%). Dla 43% ważny jest także chrzest dziecka. Na dalszy plan schodzą między innymi okrągłe urodziny (28%) czy kupno domu lub mieszkania (37%).

Czy powyższe wyniki różniłyby się, gdyby dokonano podziału na płeć? Okazuje się, że nie. W większości zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mają podobne priorytety. Różnica widoczna jest w przypadku ślubu – jest to najważniejsze wydarzenie dla 77% kobiet i dla 56% mężczyzn. Najwięcej mężczyzn wskazało święta Bożego Narodzenia (67%), a narodziny dziecka – 66%.

Które wydarzenia życiowe sprawiają nam największe kłopoty finansowe?

W tym samym badaniu zadano pytanie o to, które wydarzenia w życiu powodują najwięcej komplikacji finansowych. Aż 36% respondentów odpowiedziało, że wydarzeniem takim jest ślub i wesele. Na drugim miejscu znalazła się I Komunia Dziecka – 12%, a na trzecim chrzest – 8%.

W jaki sposób Polacy finansują swoje wesele i inne ważne wydarzenia? Dalsza część badania ujawniła, że 18% osób decyduje się na pożyczkę gotówkową, a 9% osób pożycza pieniądze od rodziny i znajomych. Aż 61% respondentów finansuje życiowe wydarzenia z własnych oszczędności, a 42% z bieżącego wynagrodzenia. Co ciekawe, w dalszej części 59% badanych stwierdziło, że ślub i wesele organizowali kosztem zadłużenia. To dość jasno wskazuje, że sytuacja materialna tych osób poprawiła się od czasu ślubu i choć wtedy byli zmuszeni pożyczać pieniądze, dziś mogą finansować ważne wydarzenia z oszczędności i bieżącego wynagrodzenia.

Ile kosztuje organizacja wesela?

To pytanie prędzej czy później zadają sobie wszystkie pary, które chcą wziąć ślub. Czasem temat ten pojawia się jeszcze przed zaręczynami, a w niektórych przypadkach na krótko przed planowaną datą ślubu. Tutaj warto jeszcze raz przytoczyć wyniki badania Lindorff SA. Najwięcej osób wydało na ślub od 10 000 do 14 999 złotych – 21% ankietowanych. Do 30 000 złotych wydało 18% badanych, a 8% osób przeznaczyło na ślub więcej niż 30 000 złotych. W przedziale 5-9 000 złotych zmieściło się 14% respondentów, a mniej niż 5 000 wydało zaledwie 9% osób.

Jak widać, kwoty wydawane na organizację ślubu i wesela są mocno zróżnicowane. Koszt wydarzenia jest zależny przede wszystkim od oczekiwań i możliwości finansowych przyszłej młodej pary. Sala weselna, suknia ślubna, garnitur, noclegi dla gości, muzyka… Wystarczy zastanowić się przez chwilę, aby uświadomić sobie, że koszty mogą być naprawdę wysokie. Dla przykładu miejsce dla jednej osoby przy stole kosztuje z reguły od 200 do 300 złotych. Jeśli na weselu ma pojawić się 100 osób, robi się naprawdę drogo. Szacowanie, ile kosztuje wesele jest trochę jak szukanie odpowiedzi na pytanie „ile kosztuje samochód?". Wyniki badania pokazują jednak, jakie są przeciętne kwoty, wydawane na ślub i wesele.

Najważniejsze wydatki, związane ze ślubem i weselem

Choć w przypadku każdej młodej pary lista wydatków z pewnością się różni, na większości z nich można znaleźć te same elementy. Niezbędne wydatki, które należy pokryć podczas organizacji ślubu i wesela, to między innymi:

 • sala weselna – cena zależna jest od liczby gości,
 • stroje – suknia ślubna i garnitur,
 • obrączki,
 • fotograf,
 • muzyka podczas wesela,
 • koszt uroczystości w kościele,
 • alkohol,
 • nocleg dla gości,
 • samochód,
 • dodatkowe atrakcje i ozdoby sali.

Wydatków może być o wiele więcej – zależy, jakie oczekiwania ma młoda para. Nie dziwi zatem fakt, że ostateczne wyliczenie kosztów ślubu i wesela może budzić niemałe przerażenie. Jak przyszłe małżeństwo poradzi sobie z tak ogromnym wydatkiem, skoro z reguły nie ma jeszcze żadnych oszczędności, a umowa o pracę może pojawić się dopiero za jakiś czas?

Jak oszczędzić na organizacji ślubu i wesela?

Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże w sfinansowaniu ślubu i wesela, jest rozpoczęcie oszczędzania zaraz po zaręczynach. Z reguły od tego momentu do samego ślubu mija rok lub dwa, więc można zgromadzić pewną kwotę lub znaleźć dodatkowe źródło przychodu. Kolejną rzeczą jest oczywiście organizacja wydarzenia w rozsądny sposób. Jeśli fundusze są ograniczone, warto zdecydować się na nieco skromniejszą uroczystość. Co prawda wiele par uważa, że jest to jeden z najważniejszych dni w życiu i nie warto na nim oszczędzać, jednak… przecież nie będzie mniej wyjątkowy, jeśli będzie kosztował mniej, prawda?

Przestrzenią na oszczędności może być zorganizowanie ślubu cywilnego zamiast kościelnego. Opłata za ślub cywilny oscyluje wokół kwoty 100 zł, natomiast przy ślubie kościelnym może przekroczyć 1000, a nawet 15000 złotych. Jeśli fundusze są mocno ograniczone, można zdecydować się na obiad dla najbliższej rodziny zamiast hucznego wesela. W końcu to moment składania przysięgi jest najważniejszy, więc jeśli jako młoda para nie macie zbyt wiele pieniędzy, warto zrezygnować z wielkiej imprezy i zdecydować się na coś skromniejszego.

Przy organizacji wesela można znaleźć wiele rzeczy, na których można nieco oszczędzić – suknia ślubna, muzyka, tort czy samochód. Wszystko jest kwestią tego, jak wiele możesz wydać. Jeżeli jednak chcecie, aby ślub pozostał nie tylko w Waszej pamięci, ale też we wspomnieniach Waszych bliskich, kredyt 20 tysięcy na ślub może być dobrym pomysłem.

Kredyt 20 tysięcy na ślub – czy wystarczy na pokrycie wydatków?

Większość osób wydaje na ślub od 10 000 do 30 000 złotych, a zatem kredyt 20 tysięcy na ślub wydaje się być rozsądną kwotą. Pozwoli ona na pokrycie kosztów wynajmu sali dla przeciętnej rodziny i kilku znajomych, na zakup sukni, garnituru i innych niezbędnych elementów. Z pewnością pomysł wzięcia pożyczki na wesele będzie budził sporo obaw. W końcu przez najbliższe kilka lat trzeba będzie spłacać kredyt, wzięty na ten jeden dzień. Jakie są plusy i minusy wzięcia kredytu 20 tysięcy na ślub?

Plusy pożyczki na wesele:

 • możliwość zorganizowania wesela, o jakim się marzy, lub organizacji w ogóle ślubu i wesela
 • brak potrzeby pożyczania pieniędzy od rodziny i znajomych,
 • budowanie zdolności kredytowej,
 • możliwość skorzystania z bogatej oferty kredytów na ślub.

Minusy pożyczki na wesele?

 • życie małżeńskie rozpoczyna się od długu finansowego,
 • koszt spłaty kredytu jest wyższy niż kwota pożyczki, należy rozsądnie wybrać ofertę
 • konieczność spłacania kredytu w przyszłości, ale to oczywiste :)

Oczywiście można zdecydować się na mniejszą pożyczkę. Okres spłaty i koszt będzie wtedy mniejszy. Wszystko zależy od tego, jakimi funduszami dysponuje młoda para. Część kwoty można pożyczyć od rodziców, a resztę wesela sfinansować z pożyczki. Decyzja należy do młodej pary.

Pożyczka na ślub i wesele – w banku czy firmie pożyczkowej?

Zdecydowaliście się na kredyt 20 tysięcy na ślub? Teraz czas na decyzję, czy wziąć go w banku czy w firmie pożyczkowej. W przypadku kredytu w banku musicie liczyć się ze sporą liczbą formalności. Nie ma też pewności, czy bank udzieli Wam kredytu – szczególnie jeśli nie posiadacie jeszcze dobrej historii kredytowej i oboje nie macie umowy o pracę. W takiej sytuacji pożyczka w instytucji pozabankowej może być lepszym rozwiązaniem. Można tutaj o wiele łatwiej otrzymać pieniądze, nawet jeśli oboje pracujecie na umowie zlecenie. Należy jednak wybrać zaufaną firmę, która jest rzetelna i oferuje bardzo przejrzyste warunki.

Dobrym pomysłem może być pożyczka ratalna. Można tutaj liczyć na wyższą kwotę, a pieniądze pojawią się na koncie bardzo szybko. Przed podjęciem decyzji warto oczywiście porównać szczegóły różnych ofert pożyczkowych. W tym celu można skorzystać z porównywarki kredytowej, która umożliwia szybkie i wygodne porównanie ofert kredytów i pożyczek, wraz z wyliczeniem kosztów.

Czy pieniądze z kopert pozwolą spłacić kredyt?

Coraz częściej młode osoby, które zdecydowały się na ślub, piszą w zaproszeniu, że zamiast prezentów wolą pieniądze – oczywiście w ładniejszych słowach. Nie ma w tym nic złego. W końcu repertuar prezentów ślubnych jest z reguły ograniczony do pościeli, ręczników, sprzętu kuchennego itp. Prawdopodobnie nie potrzebujecie zapasów tych rzeczy na najbliższe kilkadziesiąt lat. W Polsce przyjęło się, że w kopercie dla młodej kary znajduje się z reguły od 200 do 500 złotych. (Pomijamy tutaj takie wydarzenia, jak wkładanie do koperty pociętych gazet, gotówki z monopoly itp. Przykładowy artykuł, że takie rzeczy naprawdę mają miejsce: "Po swoim weselu odkryła smutną prawdę o gościach. „Nigdy nie spotkało mnie takie chamstwo”") Czasem kwota jest niższa, czasem wyższa. Jeżeli jednak pomnożyć uśrednione kwoty przez liczbę gości, może okazać się, że pieniądze z kopert pozwolą spłacić sporą część kredytu 20 tysięcy na ślub. Co istotne, jeżeli planujecie spłacić część kredytu z pieniędzy z kopert, upewnijcie się, że w przypadku danej oferty pożyczkowej istnieje możliwość wcześniejszej spłaty.

Czy kredyt 20 tysięcy na ślub to dobry pomysł?

Pora na podsumowanie. Nie ma wątpliwości, że ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego każda młoda para chce, aby ten dzień był wyjątkowy. Z drugiej strony młode osoby często nie dysponują funduszami, które pozwolą na organizację wesela marzeń. Kredyt 20 tysięcy na ślub może być rozwiązaniem tego problemu, pod warunkiem, że młoda para wybierze dobrą ofertę kredytową. Pieniądze z kopert mogą pozwolić na spłatę sporej części kredytu, dzięki czemu nie rozpoczniecie życia małżeńskiego od zbyt dużego długu. Podejmowanie kluczowych decyzji, dotyczących organizacji ślubu i wesela, może też być dobrym treningiem. W końcu przed Wami jeszcze wiele ważnych wydarzeń, które będą wymagały wspólnych decyzji.

 

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation