Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to osoba, która ma chronić majątek i bezpieczeństwo finansowe klienta – rodzaj pośrednika pomiędzy klientem a bankiem. Najczęściej z usług doradców korzysta się wtedy, gdy chce się wziąć kredyt hipoteczny, ale to nie reguła. Kim dokładnie jest osoba wykonująca ten zawód, jakie musi mieć kompetencje, kiedy może pomóc i czym różni się doradca niezależny od bankowego?

doradca-finansowy.jpg

Doradca finansowy – pożądany zawód

Doradca finansowy to, według dyrektywy dotyczącej pośrednictwa finansowego wydanej przez Unię Europejską, zawód wykonywany przez profesjonalistów zajmujących się przekazywaniem merytorycznej wiedzy na temat zarządzania majątkiem. FECIF, czyli The European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries zakłada, że to osoba wszechstronnie wykształcona, która potrafi przeanalizować potrzeby i sytuację osobistą klienta, aby pomóc mu utrzymać płynność finansową.

Na czym polega praca doradcy finansowego?

Ktoś, kto pracuje jako doradca finansowy, na co dzień ma kontakt z różnymi ludźmi. Przede wszystkim rozmawia z nimi, żeby poznać ich oczekiwania oraz określić, w jaki sposób może im pomóc. Bardzo często chodzi albo o sposób inwestowania zgromadzonego kapitału, albo znalezienie idealnej oferty kredytowej – w tym kredytów hipotecznych – dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Tu uwaga, nie można mylić doradców finansowych z inwestycyjnymi. Inwestycyjni wpisywani są na listę doradców inwestycyjnych po zdaniu egzaminu organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Mają uprawnienia między innymi do zarządzania aktywami funduszy inwestycyjnych i świadczą usługi dla przedsiębiorstw, pomagając im na przykład tworzyć lepszą strategię.

Jakich kompetencji wymaga praca doradcy?

Aby zostać doradcą finansowym, warto skończyć studia kierunkowe albo zrobić specjalne kursy, chociaż nie jest to prawnie wymagane. Wiele osób pracujących na tych stanowiskach nie ma wyższego wykształcenia związanego z finansami, ale za to cechuje się wysokimi kompetencjami sprzedażowymi, potrafi bez problemu nawiązywać kontakt z ludźmi, wzbudza zaufanie, ma doskonałe zdolności analityczne i dużo cierpliwości.

Niezależny doradca finansowy

Istnieją tak naprawdę dwa rodzaje doradców finansowych – niezależni oraz związani z konkretną instytucją, czyli bankiem, firmą oferującą pośrednictwo kredytowe albo pomoc w inwestowaniu środków. Niezależni (NDF) współpracują z wieloma bankami lub z żadnym. Dzięki temu świadczą swoje usługi, przekazując wiedzę dotyczącą różnych ofert. Nigdy nie sugerują, aby wybrać konkretną z nich. Klient tak naprawdę dostaje tylko wiedzę, a samodzielnie decyduje, z której opcji skorzysta. W ten sposób działają między innymi doradcy finansowi specjalizujący się w kredytach hipotecznych – najpierw przedstawiają propozycję z różnych banków, porównują i analizują je z klientami, na podstawie wyboru kredytobiorcy pomagają gromadzić całą potrzebną dokumentację, wyjaśniają zapisy umów i przez cały czas mają kontakt na linii klient–bank aż do czasu zakończenia procedury przyznawania pieniędzy. To oni mogą również w imieniu klienta negocjować obniżenie oprocentowania albo weryfikować stan prawny kupowanej nieruchomości. Korzystanie z usług doradcy w trakcie wnioskowania o kredyt hipoteczny znacznie ułatwia wzięcie tego zobowiązania i obniża poziom stresu, bo wszystko w razie wątpliwości zostaje wyjaśnione.

Ważną kwestią jest wynagrodzenie doradcy finansowego. W przypadku osób niewspółpracujących z żadnymi bankami opłata za usługę pobierana będzie od klienta, zaś w przypadku mających umowy z wieloma bankami, doradztwo zazwyczaj jest bezpłatne. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ doradca dostaje wówczas prowizję za każdą podpisaną umowę kredytową. Nie zależy mu na tym, aby klient skorzystał z oferty konkretnego banku, bo prowizje przeważnie są takie same w ramach każdej umowy.

Bankowy doradca finansowy

Można również poprosić o pomoc doradców finansowych zatrudnionych bezpośrednio w danym banku. To osoby, które doskonale znają produkty wybranej instytucji finansowej, dlatego są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i faktycznie razem z klientem wybrać te najkorzystniejsze rozwiązania. Taki doradca również otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne, tylko wówczas wyłącznie od jednego banku.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation