Kiedy trafiasz do BIG?

BIG-i, czyli Biura Informacji Gospodarczej, to bazy, do których możesz trafić, jeśli nie spłacasz na czas swoich zobowiąząń. Kiedy dokładnie możesz trafić do BIG i co w takiej sytuacji zrobić?

Kiedy trafiasz do BIG?

Na początku rozwiejmy potencjalne wątpliwości: nie, BIG i BIK to nie to samo, choć wiele osób myli ze sobą oba podmioty ze względu na zbliżone nazwy.

Wyjaśnijmy więc: BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która podsumowuje historie kredytowe wszystkich polskich konsumentów, którzy kiedykolwiek się zapożyczali (czyli np. brali kredyt bankowy lub kupowali produkt na raty). Są tam więc zbierane wszystkie informacje – nie tylko te negatywne, ale również pozytywne.

Z kolei w BIG-ach, czyli Biurach Informacji Gospodarczej, znaleźć można dłużników zgłoszonych tam przez ich wierzycieli. BIG-ów działa w Polsce wiele, m.in. ERIF BIG, BIG InfoMonitor czy KRD.

Cecha wspólna BIG-ów i BIK-u polega na tym, że negatywne wpisy w obu mogą utrudniać konsumentowi m.in. zaciągnięcie kredytu. Możesz też mieć problem z uzyskaniem produktu na raty, podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej, czy – w skrajnych przypadkach – nawet egzekucją komorniczą. Dlatego wpisów do BIG należy bezwzględnie unikać, a jeśli już się zdarzą, to trzeba szybko spłacić należności.

Kto może mnie wpisać do BIG?

W największym skrócie: osoby, firmy lub instytucje, którym „wisisz” pieniądze zbyt długo. A dokładniej:

  1. Przedsiębiorca, któremu nie zapłaciłeś faktury (lub w inny sposób nie wywiązałeś się z podpisanej między Wami umowy).
  2. Osoba, której nie zapłacisz kwoty wynikającej np. z nakazu sądowego.
  3. Firma, ktorej nie płacisz umówionej kwoty zbyt długo. Np. dostawca telefonu/internetu, operatorzy telewizji, firmy windykacyjne, wspólnoty mieszkaniowe, itp.

Kiedy osoba może trafić do BIG?

Do bazy BIG mogą zostać wpisane zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Te pierwsze mogą tam trafić, jeśli 60 dni od upływającego terminu płatności będą zalegały z kwotą w wysokości minimum 200 złotych. U przedsiębiorców ta kwota to przynajmniej 500 złotych.

Pamiętaj, że raz na pół roku możesz bezpłatnie sprawdzić, czy nie znajdujesz się na liście dłużników w BIG-ach. Warto to robić, bo choć o zamiarze wpisania na listę powinieneś zostać poinformowany listem poleconym 30 dni przed wpisaniem do rejestru, to nie wszystkie instytucje i firmy przestrzegają tej reguły.

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation