Kiedy najlepiej wziąć kredyt na wykończenie domu?

Kupno mieszkania w stanie deweloperskim, remont nieruchomości z rynku wtórnego albo wykończenie domu mogą być finansowane kredytem. Banki pożyczają pieniądze na każdy z tych celów albo w ramach kredytów hipotecznych, albo gotówkowych. Kiedy najlepiej wnioskować o kredyt na prace remontowe?

remont.jpg

Kredyt na wykończenie – hipoteczny czy gotówkowy?

Kredyt na wykończenie domu można wziąć w ramach kredytu hipotecznego albo jako osobne zobowiązanie gotówkowe. Każdy klient – o ile jego zdolność kredytowa jest wystarczająca – ma prawo uzyskać pieniądze na wykończenie lub na remont w ramach kredytu hipotecznego, ponieważ zgodnie z zasadami jeden kredyt może mieć kilka celów finansowania. Dzięki temu gotówka na wykończenie przyznawana jest razem z tą na zakup nieruchomości, garażu itp. To pozwala uzyskać takie same warunki, czyli wysokość oprocentowania, prowizję i na przykład ubezpieczenia, jak wówczas, gdyby wnioskować tylko o pieniądze na nabycie mieszkania lub budowę domu.

Warto mieć na uwadze, że kredyt hipoteczny to jeden z najtańszych rodzajów finansowania, dlatego taki krok się opłaca. Minusy? Na gotówkę trzeba poczekać, bo cały proces przyznawania kredytów jest dość długi, a pieniądze zostaną wypłacone w transzach. Ostatnia transza to przeważnie kwota na wykończenie. Jeśli wnioskowało się o więcej niż 50 000 zł, kwota ta może być jeszcze dodatkowo podzielona. Trzeba pamiętać, że w ramach kredytu hipotecznego można się starać wyłącznie o finansowanie prac i materiałów zwiększających wartość nieruchomości, czyli na remont łazienki lub położenie podłóg, ale już nie na zakup mebli.

Kredyt gotówkowy na wykończenie to opcja szybsza – pieniądze otrzymuje się maksymalnie w ciągu kilku dni i można je wydać w dowolny sposób. Nikt nie będzie weryfikował, jaką część z nich przeznaczono na przykład na sprzęt kuchenny czy pralkę. Z tego względu często łączy się kredyt hipoteczny na wykończenie i gotówkowy na wyposażenie nieruchomości. Pojawia się tylko jeden minus, koszt kredytu gotówkowego jest zazwyczaj wyższy niż zobowiązania wziętego pod hipotekę.

Kiedy wnioskować o kredyt na wykończenie?

Jeśli kredyt na wykończenie domu czy mieszkania ma być udzielony razem z kredytem na zakup nieruchomości, najlepiej od razu w pierwszym wniosku zawrzeć taką informację. Trzeba tylko dodatkowo przygotować kosztorys budowlany uwzględniający rodzaj i koszt prowadzonych prac. Ewentualnie można wnioskować o pieniądze na wykończenie już po uzyskaniu kredytu hipotecznego, ale wówczas będzie nieco trudniej je otrzymać, ponieważ zdolność kredytowa zmniejszy się o miesięczne koszty rat. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, wniosek wypełnia się w dowolnym momencie, także już po rozpoczęciu spłaty hipoteki.

Kredyt na wykończenie a wysokość wkładu własnego

Połączenie kredytów na zakup nieruchomości i jej wykończenie wiąże się z kwestią, o której często się zapomina – ze zwiększeniem wkładu własnego. Wkład własny musi wzrosnąć minimum o 10% kosztów przeznaczonych na remont. Jeśli tylko kupuje się mieszkanie lub dom, wkład własny to minimum 10% wartości nieruchomości, zaś jeśli dodatkowo chce się przeprowadzić remont z pieniędzy uzyskanych z kredytu, trzeba wliczyć w koszty dodatkowe 10% od kwoty na wykończenie, czyli zazwyczaj kilka tysięcy.

Kredyt na wykończenie – ile kosztuje remont?

Banki zakładają, że koszt wykończenia jednego metra kwadratowego nieruchomości wynosi pomiędzy 1000 a 2000 zł. Co to oznacza? Wnioskowanie o mniejszą kwotę wyda się bankowi podejrzane, a większej niż 2000 zł nie da się uzyskać. Najchętniej banki udzielają kredytów na wykończenie, które wahają się między 1000 a 1500 zł za metr kwadratowy.

Zakończenie remontu a rozliczenie z bankiem

Po zakończeniu remontu, jeśli wykonywano go z pieniędzy pożyczonych w ramach kredytu hipotecznego, trzeba się rozliczyć. Kiedyś konieczne było przedstawianie faktur i rachunków, dziś wystarczają zdjęcia wykończonego mieszkania lub domu. W niektórych bankach wymagana jest możliwość przeprowadzenia inspekcji w lokalu.

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation