Karta kredytowa – jak działa i czym się różni od karty debetowej?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Co wybrać, gdy szykują się zakupy? To zależy. A precyzyjniej – to zależy od potrzeb oraz Twoich możliwości finansowych. Sprawdźmy, w jaki sposób działa karta kredytowa.

Karta kredytowa – jak działa i czym się różni od karty debetowej?

Jak to działa?

Jeśli stoisz przed wyborem: „karta kredytowa czy kredyt gotówkowy”, musisz przyjrzeć się obu tym ofertom. Karta kredytowa powinna być traktowana jako dodatkowe, dostępne środki, nieprzeznaczone na większe zakupy, które nie warto „wyczyścić” do końca.

Jest więc swojego rodzaju kredytem, przyznawanym na podstawie Twojej możliwości kredytowej i historii w BIK. Za zakupy płacimy dzięki „plastikowi” wyglądającemu jak zwykła karta debetowa, do używania karty kredytowej nie są jednak potrzebne środki na osobistym koncie, bo to dodatkowy produkt oferowany przez bank.

Dlatego właśnie jest to oddzielna karta, a w portfelach nosi się zarówno kartę debetową powiązaną ze środkami na koncie oraz kartę kredytową. W tym drugim przypadku transakcje przebiegają przy użyciu „pożyczonych” pieniędzy, choć jest to kredyt na nieco lepszych warunkach, niż zazwyczaj.

Ile to kosztuje i kiedy spłacać?

Jeśli więc używamy karty kredytowej, musimy być pewni, że wkrótce pojawią się na naszym koncie pieniądze na spłatę zadłużenia karty. Posiadanie „kredytówki” wiąże się z kilkoma opłatami: ubezpieczeniem karty na „starcie”, opłatami cyklicznymi, a także tymi, które wynikają z przekroczenia limitu. Kiedy źle rozplanujesz zakupy i przekroczysz termin spłaty, karta kredytowa może stać się wysoko oprocentowanym kredytem.

Z karty kredytowej można koorzystać jak ze zwyczajnego kredytu i spłacać zadłużenie w ratach wraz z odsetkami od wykorzystanej kwoty lub spłacać całość przed końcem upływu okresu bezodsetkowego. Masz na to maksymalnie 61 dni, choć niektóre banki mogą wymagać szybszej spłaty. 

Czym tak naprawdę jest okres bezodsetkowy?

Oprocentowanie karty kredytowej przy spłacie po okresie bezodsetkowym zazwyczaj jest wyższe niż w przypadku kredytu. Wniosek z tego jest taki, że spłacanie karty kredytowej po okresie bezodsetkowym może być bardzo nieopłacalne dla klienta.

Zastrzeżenie karty - jak to zrobić?

Zastrzeżenie karty – jak to zrobić?

Jak najszybciej i najłatwiej zastrzec kartę płatniczą w razie jej zgubienia lub kradzieży?

Okres bezodsetkowy to po prostu czas, w jakim zwrot należności nie będzie wiązał się z dodatkowymi prowizjami czy kosztami. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie karty wydawanej przez bank.

Karta Kredytowa a BIK

W okresie bezodsetkowym i przy regularnej, terminowej spłacie, korzystanie z karty kredytowej nic nie kosztuje, a Twoje konto w BIK powoli zapisuje się pozytywnymi informacjami o bezproblemowej spłacie.

Używanie karty kredytowej w zupełności wystarczy, aby zbudować historię w BIK. Zadbaj jednak o to, żeby była pozytywna, dlatego najlepiej ustawić sobie automatyczną spłatę, nie przekraczać wymaganych terminów ani nie „czyścić” limitu do końca.

Podsumowanie:

  • Karta kredytowa najtańszym kredytem, jeśli używa się jej w okresie bezodsetkowym
  • Spłacanie karty kredytowej w okresie bezodsetkowym sprawia, że nie płacimy prowizji ani odsetek
  • Spłacana regularnie karta kredytowa pomaga w stworzeniu pozytywnej historii w BIK

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation