Karta kredytowa – czy może Ci zaszkodzić?

Karta kredytowa często okazuje się przydatna, ale może mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. Dlaczego tak się dzieje?

Karta kredytowa – czy może Ci zaszkodzić?
Karta kredytowa to pieniądze pożyczone od banku, ulokowane na karcie z określoną datą ważności. Możemy z niej korzystać, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki. 

 

Karta kredytowa to w pewnym sensie umowa o kredyt. Nie korzystasz ze swoich pieniędzy, tylko tych pożyczonych od banku.

UWAGA: karta kredytowa to nie jest karta debetowa! Używając karty debetowej korzystasz ze swoich pieniędzy. 

 

Jak poprawić BIK?

Jak poprawić BIK? [Krok po kroku]

Czy BIK da się poprawić? Jaki masz wpływ na swój scoring? Oto 10 rzeczy, które możesz zrobić, jeśli masz niski scoring.

 

Karta kredytowa a historia kredytowa

Czy karta kredytowa ma jakikolwiek wpływ na Twoją historię kredytową?

Owszem. Działania związane z kartą kredytową wpływają na Twoją historię kredytową. Często karty kredytowe mają bezodsetkowy okres spłaty, a trwają one nawet do 61 dni. Środki pożyczone z karty kredytowej spłacasz podobnie jak w przypadku kredytów, czyli raz w miesiącu.

Jeśli oddajesz swoje zobowiązania zgodnie z ustalonym terminem, możesz poprawić swoją historię kredytową. Bank informuje Biuro Informacji Kredytowej o wszystkich Twoich kredytach. Na podstawie informacji o Twojej historii kredytowej powstaje ocena punktowa BIK, która ma bardzo duży wpływ na to, czy w przyszłości bank pożyczy Ci pieniądze. Im wyższa ocena, tym większa szansa na otrzymanie korzystnego kredytu.

 

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Korzystanie z karty kredytowej nie zawsze ma pozytywne skutki. Oczywiście możesz obniżyć swoją wiarygodność kredytową, jeśli nie spłacasz długu zgodnie z terminem.

Czy w grę wchodzą inne konsekwencje?

Tak. Gdy używasz karty kredytowej, automatycznie zmniejsza się Twoja zdolność kredytowa. Masz już pewne zobowiązania, a bank będzie musiał dokładniej się zastanowić, czy warto udzielić Ci kolejnego kredytu.

Planujesz wziąć kredyt na samochód lub mieszkanie? Dobrze się zastanów, czy warto korzystać z karty kredytowej, bo możesz mieć problemy z pożyczeniem pieniędzy, których naprawdę potrzebujesz. 

 

PODSUMOWANIE

  1. Używając karty kredytowej korzystasz z pieniędzy banku.
  2. Na karcie debetowej znajdują się Twoje własne pieniądze.
  3. Rozsądne korzystanie z karty kredytowej, może zwiększyć Twoją wiarygodność kredytową.
  4. Gdy korzystasz z karty kredytowej, bank może uznać, że Twoja zdolność kredytowa jest niższa.

 

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation