Jakie informacje trafiają do BIG i KRD?

Biura Informacji Gospodarczej mają na celu informowanie przedsiębiorców o potencjalnie nieuczciwych lub niesumiennych kontrahentach. Jakie dokładnie informacje trafiają do BIG-ów?

Kiedy trafiasz do BIG?

W największym skrócie BIG-i, czyli Biura Informacji Gospodarczej, to instytucje, do których trafiają dane na temat osób zalegających z płatnościami lub na temat osób uczciwie spłacających swoje zobowiązania (czyli zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne). Do rejestru BIG możesz trafić na wiele różnych sposobów - np. nie spłacając na czas raty pożyczki, nie płacąc faktury swojemu kontrahentowi czy nie uiszczając cyklicznych opłaty za internet czy telefon. Możesz też sam zgłosić się z inicjatywą, by na Twój temat w danym rejestrze BIG pojawiła się informacja pozytywna.

W Polsce funkcjonuje więcej niż jedno Biuro Informacji Gospodarczej, np.: Krajowy Rejestr Długów BIG (KRD), ERIF Biuro Informacji Gospodarczej (ERIF BIG), BIG InfoMonitor czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Odsetek informacji pozytywnych i negatywnych w różnych bazach jest różny, bo i poszczególne rejestry BIG się między sobą różnią. Należy jednak pamiętać, że negatywne informacje na Twój temat dopisywane są przez kontrahentów, którym z czymś zalegasz (firmy lub osoby fizyczne), a pozytywne: mogą być dopisane na Twoje życzenie (np. jeśli wiesz, że ktoś, z kim robiłeś interesy, będzie w stanie zaświadczyć o Twojej uczciwości, sumienności i terminowości).

Zapisz się na newsletter!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation