Jak widzi Cię bank?

Dlaczego dobrze dbać o swoją historię kredytową...

Co wie o Tobie bank?

Porzućcie nadzieję, że weźmiecie kredyt bankowy tak, że bank nie sprawdzi Waszej oceny BIK. Sprawdzi na pewno. Bank musi skompletować szereg informacji na temat każdego Kowalskiego chętnego na kredyt.

 

Dlaczego stare kredyty mają wpływ na cenę przyszłych?

Dlaczego stare kredyty mają wpływ na cenę przyszłych?

Stare a nowe kredyty, czyli tzw. risk based pricing.

 

Celem bankowej weryfikacji jest potwierdzenie, czy i z jakim prawdopodobieństwem oddasz pożyczone pieniądze. Bank musi o to dbać, bo pieniądze, które Ci pożycza, nie należą do niego, a do klientów, którzy ulokowali je w nim wcześniej.

Inaczej jest z pożyczkami – bo to są pieniądze należące do właściciela bądź inwestora. Dlatego firmy pożyczkowe mają „luźniejsze” podejście do klienta, niż banki.

Jakich informacji na Twój temat chce bank?

Jak właściwie bank widzi takiego Kowalskiego? Oto informacje, które musi skompletować bank na Twój temat, zanim udzieli Ci kredytu:

  1. Bank musi wiedzieć, kim jesteś. Ile masz lat? Gdzie mieszkasz – na wsi, w małej miejscowości, a może w wielkiej aglomeracji? Masz mieszkanie, a może spłacasz kredyt hipoteczny? Te cechy mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na Twoją wiarygodność kredytową.
  2. Jaka jest Twoja historia kredytowa, czyli jak wiele miałeś kredytów i czy spłacałeś je na czas? A może miewałeś problemy ze spłatą? Jeśli tak, to bank może podejrzewać, że tak będzie również z kolejnym kredytem. Po informacje na ten temat banki idą do BIK.
  3. Twoja sytuacja osobista i rodzinna: masz męża? Żonę? Dzieci? A może jesteś po rozwodzie i spłacasz alimenty? To wszystko wpływa na Twój miesięczny budżet i na to, ile miejsca zostaje w nim na kolejną, nową ratę (czyli na zdolność kredytową). Dodatkowo: jesli masz małżonka (i nie macie rozdzielności majątkowej), to jest on współodpowiedzialny za Twoje długi. Dlatego bank może zapytać go o zgodę na zaciągnięcie kredytu.
  4. Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa? Ile zarabiasz? Masz umowę o pracę na czas nieokreślony, czy też może umowę o dzieło? Od ilu miesięcy lub lat pracujesz? Czy wynagrodzenie zawsze przychodzi o czasie?
  5. Kim jest Twój pracodawca? Czy Twoja firma jest stabilna? Czy jest związana z dobrze rokującą branżą? Jeśli nie – może to mieć wpływ na Twoje dochody w przyszłości.
  6. Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny: jaką nieruchomość chcesz nabyć? Ile jest warta? To może okazać się kluczowe, bo w razie Twoich problemów finansowych bank może chcieć ją przejąć.

Zapisz się na newsletter!

Zadaj pytanie ekspertowi FinAi!

IcoButtonRightArrow double-arrow-top close arrow-down fb twitter link gplus gplus white linkedin linkedin white Search Arrow-left Arrow-right Camera Chat Edit Finai-logo---pie Pencil Picture Pictures Quotation